Nábytok na celý život

27. 07. 2020 Zdieľať

Nebolo to prvé bývanie Ivetinej rodiny, no z tohto domu sa už neplánovala sťahovať. Manželia preto doň hľadali nadčasové a kvalitné zariadenie, ktoré im vydrží až do konca života.

Ku kúpe krásnej vily v príjemnej tichej lokalite neďaleko centra Bratislavy sa rodina dostala celkom náhodou – cez priateľov. Známy ich známych zdedil starý dom, ktorý bol preňho priveľký a nezvládal ho sám udržiavať. A Iveta pre svoju rodinu práve takéto bývanie hľadala.

Vila bola síce v zlom stave, no stála na úžasnom mieste a ponúkala pokoj, dostatok miesta aj možnosti, aké Iveta a jej rodina potrebovali. Mestská vila postavená ešte pred druhou svetovou vojnou tak zmenila vlastníka.

denná časť domu s kozubom

Zdroj: Miro Pochyba

Schátraný dom nutne potreboval rekonštrukciu, ktorú čerství majitelia zverili architektke Monike Šutej. Keďže vila stojí vo svahu, začali terénnymi úpravami, pri ktorých nanovo zaizolovali spodné podlažie, postavili oporné múry, vedľa stavby vytvorili parkovacie miesto a upravili terasu za domom. Na terasu dnes nadväzuje mierne sa zvažujúca záhrada, ktorú domáci premenili na príjemné miesto na relax.

Nasledovala kompletná rekonštrukcia vnútra stavby – počnúc zmenou dispozície a pokračujúc novými rozvodmi, vykurovaním a povrchovými úpravami. Interiér vily pritom príjemne presvetlili a prepojili so záhradou.

svetlá jedáleň s výhľadom do záhrady

Zdroj: Miro Pochyba

Aby bol celý dom dokonale zladený štýlom aj farebnosťou, zariadila ho domáca pani nábytkom od jednej značky – pačil sa jej jednoduchý elegantný dizajn značky Hülsta, ktorá má zároveň dostatočne širokú ponuku a materiály, ktoré používa, sa dajú veľmi dobre kombinovať nielen navzájom, ale aj so všetkými bežnými typmi podláh.

„Pre mňa osobne je dôležité aj to, že nábytok Hülsta má ekologický certifikát Modrého anjela, ktorý je v Nemecku veľmi cenený. Výrobca napríklad používa len európske a americké dreviny a ako kompenzáciu navyše vysádza stromy v krajinách, ktoré sú postihnuté nadmernou ťažbou. Na tej sa však firma nijako nepodieľa. Aj preto má sortiment dýh a drevín zúžený len na štyri, medzi ktorými nenájdete žiadne exotické.“

Vladimíra Magová, Merito

Po stavebných prácach, ktoré trvali asi rok a pol, konečne prišiel na rad výber vhodného zariadenia. „Mala som podmienku, že všetok nábytok musí byť od jednej firmy – jednak som chcela mať dom zariadený v jednotnom štýle, jednak som sa chcela vyhnúť komplikáciám spojeným s dohadovaním sa s viacerými dodávateľmi,“ vysvetľuje Iveta, ktorá všetko okolo nového domu organizovala.

spálňa spojená s kúpeľňou

Zdroj: Miro Pochyba

„Zároveň sme s manželom hľadali kvalitné zariadenie, do ktorého sme boli ochotní investovať viac, no očakávali sme, že nám vydrží na celý život.“ Nakoniec sa rozhodli pre nemeckú značku Hülsta: „Mám rada tento štýl. Oslovila ma jednoduchosť a nadčasovosť nábytku, navyše mi veľmi vyhovoval prístup dizajnérky z firmy Merito, ktorá nám nábytok dodávala,“ zdôvodňuje domáca pani.

Kvalitu si pritom nemusela overovať, s touto značkou mala totiž vlastnú skúsenosť. „Nábytok v dcérinej izbe je tiež od tejto značky a máme ho ešte z predchádzajúceho domu. Má už vyše 10 rokov a vôbec to na ňom nevidno. Denne sa používal a pritom sa nerozkýval, dvere sa nezasekávali ani nevypadávali, zásuvky nepovolili… S iným nábytkom sa nám stávalo bežne, že bolo potrebné niečo doťahovať alebo upravovať. Vedela som preto, že kupujeme kvalitné zariadenie, s ktorým nikdy nebudeme mať žiadne starosti. A som si istá, že nám vydrží na celý život,“ konštatuje Iveta.

spálňa s manželskou posteľou a vstavanou skriňou

Zdroj: Miro Pochyba

Atmosféru kuchyne aj rodinnej jedálne, ktorá na ňu nadväzuje, dotvára intenzívny kontakt so záhradou. Na tomto mieste bola kedysi malá kúpeľňa a chodba, ktoré, naopak, denné priestory od záhrady oddeľovali. Všetko sa však zmenilo pri kompletnej rekonštrukcii, pri ktorej otvorili dispozíciu a interiér prepojili so záhradou za domom. Kedysi tmavé priestory sú tak dnes zaliate denným svetlom.

lesklá kuchyňa s ostrovom

Zdroj: Miro Pochyba

Zariadenie do celého domu vyberala majiteľka v spolupráci s interiérovou architektkou z firmy Merito. Značka Hülsta pritom dokázala splniť všetky jej požiadavky – elegantný dizajn, ktorý je zároveň nadčasový, širokú ponuku, špičkovú kvalitu, precízne spracovanie detailov… Jednoducho, Iveta našla svoj nábytok na celý život.

jedáleň s lustrom

Zdroj: Miro Pochyba

Súčasťou spoločenskej zóny domu je aj veľká jedáleň s rozkladacím stolom, ku ktorému sa zmestí až desať ľudí. Vrchná doska z matovaného skla ma nielen veľkú nosnosť, ale aj ďalšie výhody – vďaka úprave proti odtlačkom na nej nevidno šmuhy a ľahko sa čistí, navyše sa priamo na sklo dá položiť napríklad horúci hrniec. Jedálni dominuje nádherný pôvodný luster, s ktorým nový elegantný nábytok perfektne ladí.

Zdroj: PR článok MERITO Bratislava, spol. s r.o.

Kategória: Nábytok
Tagy: rodinné domy vstavaný nábytok
Zdieľať článok