Relaxačná pohovka

23. 06. 2006
Zdieľať

Voľný čas je pre každého z nás vzácny a trávime ho rôzne. Z času na čas však aj ten najväčší workoholik túži sadnúť si k televízoru, ku knihe, pohojdať sa alebo sa len jednoducho natiahnuť. Niekto by chcel možno všetky tieto činnosti robiť naraz, ale to sa jednoducho nedá! Alebo, že by predsa...?

Relaxačná pohovka spája funkciu postele a hojdacieho kresla. Sklon operadla pod uhlom 120° nám pomôže dobre sa uvoľniť a jej tvar a uloženie na podstavci umožňuje pomalé hojdanie. Ak pri výrobe dodržíme tvar a všetky rozmery, umiestnime ťažisko do najnižšieho bodu pohovky. Dáme jej tým výbornú vlastnosť reagovať na naše vrtochy. Keď si sadneme na pohovku a ruky necháme voľne vedľa seba, bude sa pomaly hojdať, postupne sa zastaví. Päty a hlavu budeme mať približne v rovnakej výške.

Ak nás však bolia nohy a chceme ich mať vyložené vyššie, stačí premiestniť ruky za hlavu a pohovka sa rozhojdá a ustáli sa v požadovanej polohe. Ak chceme pozerať televízor alebo viac sedieť ako ležať, presunieme ruky opäť vedľa seba a jemne si posunieme nohy viac dopredu. Pohovka zareaguje a preklopí sa do polohy, v ktorej budeme pohodlne sedieť. Pri hojdaní nám stačí presunúť ruky za hlavu a potom ich vrátiť späť. Pohovka sa rozhojdá a chvíľu sa pomaly hojdá.

Použitý materiál

Je potrebné vybrať si dobrý materiál, aby okrem pohodlia plnil tento výrobok aj estetickú funkciu, na ktorú je predurčený. Vhodná je škárovka alebo lepené veľkoplošné dosky z tvrdého dreva (buk, dub, jaseň) o hrúbke aspoň 28 mm. Dôležitým prvkom je aj matrac, veľa záleží na farbe a kvalite poťahovej látky. Veľmi dobré sú hrubšie materiály – napríklad menčester.














































Použitý materiál

Názov Kusy Materiál Rozmer (mm)
bočnica 2 LBVD

8 x 200 x 1850

priečka pohovky 3 LBVD

28 x 200 x 740

noha podstavca 2 LBVD

28 x 200 x 800

priečka podstavca 2 LBVD

28 x 80 x 830

vodidlo 2 LBVD

50 x 40 x 780

skrutka (samorezná) 24 kov

Ø 4 x 60

matrac 1 PUR

100 x 740 x 2000


Postup výroby

Veľké rozmery bočníc môžu spôsobovať problémy pri presnom naznačení ich tvaru na plochu škárovky. Musíme si dať pozor najmä na oblúk v prostriedku bočníc, ktorý zabezpečuje ich hojdanie. Musí byť rovnomerný a presne nadväzovať na jednu i druhú stranu. Rameno bočnice, určené na podopretie trupu, by malo byť až po stred oblúka dlhé asi 1090 mm. Rameno pod nohami trošku kratšie – asi 1000 mm. Obe ramená sa smerom do stredu rozširujú od počiatočných 45 mm až do 200 mm v prostriedku.

Drevená konštrukcia


Relaxačná pohovka

56955

Samotná výroba drevenej konštrukcie nie je zložitá. Tvarovo zložitejšie dielce (bočnice pohovky, nohy podstavca) vyrežeme kmitavou priamočiarou pílkou s dlhším listom. Vyberieme si dielec, ktorý sa nám podarilo vyrezať, presnejšie a dokonale ho obrúsime do finálneho tvaru. Vhodné sú brúsky na zakrivené plochy (pásová, valcové brúsne nadstavce na vŕtačku). Obrúsený dielec nám poslúži ako šablóna na opracovanie druhého, ešte len vyrezaného dielca, ktorý naň položíme a pevne spojíme svorkami aspoň na troch miestach. Do hornej ručnej frézovačky upevníme rovnú frézku s vodiacim kolieskom. Tá nám umožní okopírovať tvar spodného dielca a ofrézovať materiál po celom obvode. Takto dostaneme dvojice úplne rovnakých dielcov. Je veľmi praktické, ak ešte raz použijeme frézovačku a na vyrobených dielcoch jemne opracujeme všetky hrany.


Relaxačná pohovka

56958

Priečky pohovky, podstavca aj vodidla vyrežeme formátovacou pílou. Bočnice pohovky a nohy podstavca spojíme s priečkami samoreznými skrutkami, pričom dbáme na presnosť a kolmosť prevŕtaných otvorov, ktoré odporúčam vŕtať na stojanovej vŕtačke. Menší problém nám môže spôsobiť aj frézovanie oblúku do vodidiel bočníc, ale pri troche trpezlivosti to zvládneme. Oblúk musí byť tiež hladký a plynulý, zárezy a nepresnosti môžeme neskoršie pocítiť pri hojdaní. Vodidlá priskrutkujeme k priečkam stojanu tak, aby po vložení pohovky ostal priestor medzi bočnicou a stenou vodidla na každú stranu aspoň 2 – 3 mm.


Relaxačná pohovka

56957

Ložná plocha

Na uloženie matraca musíme zvoliť čo najlepšiu ložnú plochu. Do úvahy prichádzajú najmä dve alternatívy. Prvou je uloženie lamiel do smrekových líšt s pripravenými lôžkami. V tomto prípade priskrutkujeme lišty z vnútornej strany bočníc asi 3 – 4 cm pod horný okraj. Druhá alternatíva vyžaduje navŕtanie priebežných otvorov asi 3 cm pod horným okrajom oboch bočníc. Ložnú plochu v tomto prípade vytvoríme z hrubej plachtovej textílie, ktorú je potrebné po krajoch preložiť a prešiť. Do preložených okrajov potom prebijeme diery a na ich miesto založíme plechové cvoky. Textíliu napneme medzi bočnicami šnúrou (môže byť biela šnúra na bielizeň) po oboch stranách. Prepletená šnúra plní na bočniciach estetickú funkciu.


Relaxačná pohovka

56956

Čalúnenie

Prípravu matraca je vhodnejšie zveriť odborníkom, ak však máme dostatok skúseností v tejto činnosti, môžeme si poradiť aj sami. Kypriacu vrstvu vytvoríme z PUR peny (molitan) vyššej hustoty, pretože príliš mäkké čalúnenie je nepohodlné. Mala by byť hrubá aspoň 10 cm. Molitan je potrebné rozrezať na aspoň 5 dielov, pričom prostredný musí mať čelá zrezané došikma. Inak sa nám čalúnenie po vložení medzi bočnice deformuje. Poťah musí pod molitanom na obe strany prečnievať aspoň o 15 cm, aby sa dal pripevniť na priečky pohovky (suchý zips). Zvrchu je poťah prešitý až na spodnú vrstvu tak, že obopína všetkých päť dielov molitanu. Nie je chybou, ak sú medzery medzi dielmi väčšie, po vložení do pohovky sa stratia.

Poznámka: Ak po montáži a vložení čalúnenia zistíme, že ťažisko sa nám nepodarilo umiestniť presne do prostriedku a pohovka sa príliš nakláňa na jednu stranu, môžeme ho upraviť voľnými vankúšmi pod hlavu alebo nohy podľa obrázku.

Povrchová úprava

Povrchovú úpravu je najvhodnejšie robiť ešte pred montážou. Náter použijeme podľa vlastného vkusu a možností. Ak ho budeme nanášať v smere vlákien dreva, zvládneme to aj štetcom. Stačia dva nánosy. Prvý – redší – je potrebné po vyschnutí jemne prebrúsiť. Miesta na vodidlách, kde sa budú pohybovať bočnice, je vhodnejšie nelakovať, iba napustiť jedlým olejom, pretože na lakovaných plochách môže pohovka pri hojdaní vŕzgať.

Ak si vaši najbližší spočiatku neodpustia nepríjemné poznámky ako napríklad, čo to robíte za somarinu a že zbytočne strácate čas, nič si z toho nerobte a vydržte! Po dokončení vám bude slastnou odmenou ich závistlivý pohľad a skutočne komfortný a plnohodnotný relax.

Kategória: Nábytok
Tagy: návod pohovka Urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia