07. 04. 2006
Zdieľať

Niektoré materiály sa pri zariaďovaní interiérov používali už od dávnych vekov, a ľudia sa k nim znova a znova radi vracajú. Medzi takéto „evergríny“ patrí aj mozaika. To, že naši predkovia vedeli vari odjakživa oceniť jej dekoratívnosť a skvelé úžitkové vlastnosti, dokumentuje aj fakt, že najstaršie mozaiky pochádzajú z obdobia pred 6 tisíc rokmi! Stavitelia i umelci ju s obľubou využívali v rôznych obdobiach a aj dnes zažívame jeden z veľkolepých návratov mozaiky.


Návrat mozaiky

50453

Asi najznámejšie sú mozaiky z obdobia antiky (spomínate si na obrázky z Pompejí?) a Byzancie. V 16. a 17. storočí sa touto technikou realizovali rozsahom i prepracovanosťou detailov asi najväčšie diela, zväčša s kresťanskými motívmi, medzi ktoré patrí napríklad aj Katedrála sv. Petra v Ríme. Ale aj v minulom storočí si našla mozaika svojich priaznivcov. Patrili medzi nich nezabudnuteľní autori originálnej architektúry ako Gaudí či Hundertwasser, ktorí dokázali z malých farebných kúskov vyskladať objekty veľkolepé a zároveň ľudské. Dnes prežíva mozaika ako dekoratívny prvok interiéru i exteriéru svoj návrat. V súčasnom chápaní možno pri mozaikách hovoriť o skĺbení starých ideí a nových technológií – výborné technické vlastnosti určujú moderné technológie výroby, ktoré zaručujú rovnorodosť materiálu, ale aj širokú škálu farieb. To dáva nebývalé možnosti na výtvarné spracovanie a vytvorenie originálneho priestoru.


Návrat mozaiky

50464

Mozaiky zo skla

Na výrobu mozaiky možno použiť rôzne materiály, pričom medzi najrozšírenejšie patrí sklo. Má výborné stavebnotechnické vlastnosti – nulovú nasiakavosť, bez problémov znáša vysoké i veľmi nízke teploty (je preto vhodné do exteriéru aj interiéru), odoláva pôsobeniu všetkých bežných chemikálií a je farebne stále. Na mozaiky sa používa obvykle opakné sklo, pretože obsahuje zložky, vďaka ktorým je nepriehľadné. Sklenenú mozaiku možno vyrábať v širokej škále farieb i rozmerov, u nás sa však väčšinou používa mozaika vyskladaná zo sklenených štvorčekov s rozmermi 2 x 2 cm. Sklenená mozaika sa hodí na obklad stien a podláh v bazénoch i v ich okolí, v parných saunách či kúpeľoch, ale možno ju tiež použiť ako obklad fasády, zimnej záhrady a podobne. Skladá sa z malých kúskov, a tak môže mäkko kopírovať zaoblené tvary. Pekne preto vynikne na rôznych zakrivených plochách, ako sú klenby, oblúky, kruhové stĺpy a podobne.

Mozaiky z keramiky


Návrat mozaiky

50465

Keramické obklady a dlažby sú štandardným materiálom, ktorý sa s obľubou využíva všade tam, kde sa vyžaduje odolnosť proti opotrebovaniu, jednoduchá údržba a príjemný vzhľad. Zaujímavou možnosťou, ako si ozvláštniť obklad či podlahu, je aj tu mozaika. Ak máte záujem o niečo jednoduché, môžete si kúpiť sériovo vyrábanú mozaiku, ktorú nájdete v ponuke niektorých výrobcov. Ak chcete niečo špeciálne, môžete si dať vyrobiť mozaiku alebo mozaikové pásy namieru k vybranej dlažbe. Mozaika má rovnaké technické vlastnosti ako dlažba, z ktorej je vyrobená, a navyše zvyšuje protišmykovosť podlahy. Treba však zvážiť, v akej miestnosti bude, a tomu prispôsobiť jej veľkosť, presnú polohu, aj farebnú kombináciu. Pri použití výrazných, kontrastných farieb môže byť mozaika na podlahe dominantným dekoračným prvkom miestnosti, a naopak – mozaika z menej výrazných odtieňov pôsobí ako jemné spestrenie plochy podlahy.

Výhody mozaiky

S mozaikou je každý obkladaný priestor originál. Konečný efekt je výsledkom použitej technológie, architektonického štýlu, farebnej kombinácie mozaikových dielikov a škárovacej hmoty a, samozrejme, aj veľkosti, tvaru, úpravy a spôsobu ukladania segmentov mozaiky. Ak máte jasnú predstavu o tom, ako by mala mozaika vyzerať, profesionálni mozaikári ju dokážu zrealizovať. Ak nemáte úplne presnú predstavu, môžete si nechať vypracovať niekoľko návrhov pre konkrétny priestor. Ideálne je, keď sa návrhy spracovávajú ešte pred dokončením murárskych prác, pretože vďaka mozaikám možno použiť v interiéri aj netradičné riešenia, ktoré by pri použití klasických obkladačiek a dlažieb neprichádzali do úvahy – napríklad rôzne oblúky, klenby či organicky zaoblené steny.


Návrat mozaiky

50463

Údržba a praktické rady

Mozaiková stena je z hľadiska údržby úplne rovnaká ako akákoľvek iná stena s obkladom väčšieho formátu, a preto sú obavy z problémov pri jej údržbe úplne neopodstatnené. Ak je však mozaika na podlahe, môže vám správny výber škárovacej hmoty ušetriť trápenie. Vaša voľba by mala vychádzať z toho, ako sa bude daný priestor využívať – ak sa tam bude chodiť v topánkach, je lepšie zvoliť sivú alebo inú tmavú škárovaciu hmotu, ak sa po mozaike bude chodiť „naboso“, pokojne sa môže vyškárovať aj svetlou alebo bielou farbou.

Keď sa rozhodnete použiť sklenenú mozaiku v bazéne, musíte počítať s tým, že by sa mala asi každých päť rokov preškárovať, pretože na škárovacej hmote sa objavujú usadeniny z vody (najviac na úrovni hladiny). Ich tvorba sa však dá minimalizovať použitím kvalitných škárovacích hmôt a pravidelným ošetrovaním vody bazénovou chémiou. Tento problém, samozrejme, vzniká i pri „klasických“ bazénových obkladoch, tam je však plocha škáry oproti mozaikám neporovnateľne menšia a preto sa v menšej miere prejaví aj spomínaný problém.

Pri rozhodovaní sa…


Návrat mozaiky

50454

Jednoduché, jedno- alebo viacfarebné mozaiky z rôznych materiálov nájdete v ponuke predajcov obkladov a dlažieb. Niektorí z nich ponúkajú aj možnosť objednať si kombináciu viacerých farieb. Drobné rôznofarebné štvorčeky potom dostanete nalepené na prenosovom papieri. Takéto mozaikové štvorce majú obvykle rozmer štandardných obkladačiek a podobne ako obkladačky sa tiež ukladajú a škárujú. Ak máte záujem o niečo naozaj originálne, mali by ste navštíviť špecializovanú firmu, ktorá sa zaoberá výrobou mozáik na mieru. Komplexná ponuka služieb zahŕňa vypracovanie grafických návrhov, vyskladanie daného motívu a takisto uloženie mozaiky priamo u vás.

Cena mozaiky závisí od materiálu a farebnosti, ale najmä od prácnosti. Veľmi záleží napríklad na tom, či je mozaika vyskladaná do motívu, a aký zložitý je tento obraz. Pri sklenenej mozaike podstatne ovplyvňuje cenu aj to, či je motív poskladaný z celých štvorčekov alebo z ručne štiepaných kúskov. Platí logická zásada: čím väčšia prácnosť, tým vyššia cena. Všeobecne sa dá povedať, že podľa náročnosti vzoru možno mozaiku kúpiť v cenách od 1 000 Sk za m2 jednoduchej jednofarebnej mozaiky až do 36 000 Sk/m2 pri tých najzložitejších a najpestrejších motívoch na objednávku.


Návrat mozaiky

50459

Krok za krokom

Ak sa vám mozaiky zapáčili a zaujíma vás aj to, ako sa vlastne dostanú na stenu, prinášame vám popis vzniku jedného konkrétneho diela: Prvým krokom bola obhliadka miesta, kde sa mala mozaika nachádzať, a rozhovor s majiteľmi. Tí mali predstavu o tom, ako budú priestor využívať, ale farebnosť, motív aj celkové výtvarné riešenie si chceli dať navrhnúť. Ich snahou bolo vytvoriť príjemnú zimnú záhradu spojenú s relaxačnou zónou, v ktorej bude hydromasážna vaňa. Na základe toho sa spracovali viaceré predbežné návrhy, ktoré sa konzultáciami mozaikárov s majiteľmi upresňovali až do podoby troch konkrétnych návrhov aj s cenovou kalkuláciou. Z tých si majitelia vybrali motív, pracovne nazvaný „roztrúsené slnko“.


Návrat mozaiky

50456

Ďalším krokom bolo vyskladanie a nalepenie vybraného motívu na prenosovú sieť. Skladanie prebiehalo v dielni, vyskladané obrazce sa potom lepili na podklad pomocou spomínanej prenosovej siete. Súbežne s prípravnými prácami na mozaike a skladaním motívu sa robili práce na príprave podkladu priamo na mieste. Podľa návrhu sa postupne obmurovala vaňa, schodík so zaoblenou hranou po celom jej obvode, rovnako stupne v rohoch steny, ktoré slúžia ako kvetináče. Po vyrovnaní plôch a nanesení hydroizolácie sa mohlo začať s pokládkou mozaiky samej, ktorá sa lepila špeciálnym lepidlom na pripravený podklad.


Návrat mozaiky

50460

Pretože podľa návrhu boli v interiéri rôzne obliny, na viacerých miestach sa museli ručne štiepať a zabrusovať jednotlivé kúsky mozaiky namieru. Vďaka tomu, že sa tieto detaily precízne prepracovali, výsledok pôsobí veľmi pekne. Keď sa mozaikou oblepili všetky vymedzené plochy, nasledovala predposledná etapa – škárovanie. Mozaika sa zaškárovala bielou hmotou so špeciálnou prísadou, ktorá znižuje jej nasiakavosť a zvyšuje mechanickú pevnosť. Úplné finále znamenalo konečné dočistenie a nalepenie sokla, ktorý zamaskoval spoj medzi mozaikou na stene a dlažbou na podlahe po celom obvode obkladaných plôch.

Kategória: Bývanie Farby, materiály Materiály Steny a fasády Štýl
Tagy: mozaika
Zdieľať článok

Diskusia