Zdroj: Tomáš Slavík

Dom, ktorý si architekt navrhol sám, provokuje kontrastným čiernym vzhľadom. Vnútrajšok domu vás však prekvapí

24. 10. 2023
Zdieľať

Stavby, ktoré navrhujú architekti pre vlastnú rodinu, majú vždy špeciálne čaro. Môžu v nich uplatniť všetko bez potreby konzultácie s klientom, ktorý často máva špecifické požiadavky. Ak je klientom sám architekt, v tomto prípade Radek Pasterný, vznikajú nezvyčajné riešenia. Ako napríklad dom „diera“. Na jednej strane pokorný, na strane druhej hrdo ukazuje svoju odlišnosť.  

V radovej zástavbe dedinky Polánka na predmestí Moravského Krumlova vznikla diera po starom zbúranom dome. Na tomto mieste vyrástla novostavba, ktorá pripomína pôvodný dom, no zároveň pôsobí vyzývavo. Architekt jej dal radikálne prísne tvary, kontrastné materiály i farby. Provokuje kontrastmi vo viacerých podobách. Zo strany ulice prekvapuje čiernou stierkovou omietkou, strechu pokrýva čierna falcovaná krytina.

Čierny ako diera

Čiernu farbu fasády nezvolil Radek Pasterný náhodne ani z rozmaru. Je v nej ukrytá symbolika „diery“, ktorá vznikla po pôvodnom, roky neobývanom dome.

Prečítajte si tiež
Štýlový byt, ktorého hlavným prvkom jedinečnosti sú čierne línie

Hoci z ulice novostavba pôsobí absolútne uzavretým a prísnym dojmom, do záhrady sa, naopak, plne otvára. Veľkú presklenú plochu, ktorá siaha takmer cez celú zadnú fasádu (s výnimkou garáže), obkolesuje drevo. Drevené obloženie funguje ako hranica medzi interiérom a exteriérom. Drevo sa nachádza aj na vstupe do domu a hlavnej bráne, čo príjemne narúša minimalistickú podobu prísnej čiernej prednej fasády.

Pohľad z dvora na rodinný dom v Polánke s čiernou fasádou a strechou a veľkoformátovými oknami so vstupom na drevenú terasu počas súmraku.

Z ulice novostavba pôsobí uzavretým dojmom, do záhrady sa však plne otvára. Zdroj: Tomáš Slavík

Stierkové podlahy, betónové stropy

Na rozdiel od exteriéru je interiér stavby svetlý – vďaka vybraným farbám, materiálom a intenzívnemu presvetleniu prirodzeným svetlom. Architekt nechal vyznieť textúru materiálov v plnej kráse, základná konštrukcia zostala odhalená.

Prečítajte si tiež
Pohrajte sa s čiernou a bielou! Ich prepojením vzniká harmónia, ktorú inou kombináciou farieb nedosiahnete

„Celému priestoru vnútri dominujú cementové stierkové podlahy, pohľadový betón na strope a biela výmaľba na stenách. Na túto farebnosť sme nadviazali aj na mieru vyrobeným vstavaným nábytkom – prevláda biela farba doplnená výraznými dubovými masívnymi prvkami,“ konkretizuje architekt Radek Pasterný.

Ako je riešená dispozícia? I tá nadväzuje na tradičné princípy miestnej zástavby. Prevádzkovo je rozdelená na dva základné celky – prejazdnú garáž s podkrovím a časť určenú na bývanie. Spodné podlažie tvorí denná zóna, horná je určená na spanie. Na prízemí je aj pracovňa a technická miestnosť, cez ktorú prejdete priamo do garáže.

Pracovňa so sivou stoličkou a bielymi skrinkami a pracovným stolom.

Súčasťou prízemia je aj pracovňa, do ktorej prúdi svetlo cez veľkoformátové okná, smerujúce do vnútorného dvora. Zdroj: Tomáš Slavík

V pasívnom štandarde

Z konštrukčného hľadiska dom stojí na betónových základoch a doske a je vymurovaný z vápenno-pieskových tehál. Stropnú konštrukcia je tvorená pomocou železobetónu, krov drevenými „I“ väzníkmi.

Prečítajte si tiež
Malý byt ako poctivo poskladané origami. Čo dokáže protiklad čiernej a bielej?

Vonkajší plášť a krov domu sú dostatočne zateplené tak, aby spolu s riešením zdravotno-technických inštalácií energeticky spĺňali požiadavky pasívneho domu. Domáci kúria pomocou tepelného čerpadla systému zem – voda, ktoré zároveň v lete dom pasívne chladí. Pohodlie vnútri zvyšuje riadená rekuperácia vzduchu.

Spoločenská miestnosť v dome, ktorá spája obývačku, jedáleň a kuchyňu.

Architekt nechal vyznieť textúru materiálov v plnej kráse. Priestoru dominujú cementové stierkové podlahy, pohľadový betón na strope a biela výmaľba na stenách Zdroj: Tomáš Slavík

Rodinný dom Polánka

Novostavba v klasickej radovej zástavbe v malej dedine na predmestí Moravského Krumlova.

Ateliér: Štúdio CL3, www.cl3.cz
Autor: Ing. arch. Radek Pasterný, hlavný architekt
Zastavaná plocha: 175 m2 objekt
Hrubá podlahová plocha: 295 m2
Plocha pozemku: 1783 m2
Úžitková plocha: 257 m2
Projekt: 2017 – 2020
Realizácia: 2021
Náklady: 5 000 000 CZK (približne 204 330 €)

Spolupráca

Záhrada: Ing. Stanislav Schwarz, profizáhrady.cz
Statika: Ing. Peter Ducháč
Osvetlenie: Ateh

Text: Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Slavík
Zdroj: LINKA.NEWS

Kategória: Návšteva
Tagy: čierna fasáda drevo v interiéri novostavba vidiecke domy
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový životDom z tehly

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový život

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Čarovné tehlové chaty: Novostavby s dušou starého vidiekaDom z tehly

Čarovné tehlové chaty: Novostavby s dušou starého vidieka

Diskusia