domáca pracovňa

7 tipov, ako sa doma pri práci nezblázniť

15. 05. 2020
Zdieľať

Mnoho z nás ešte pracuje z domu, a preto vám prinášame niekoľko užitočných rád, ako si zaviesť pravidelný režim, zvýšiť výkonnosť a neurobiť si z „home officu“ dovolenku.

DOMÁCA PRACOVŇA

1. Miesto na prácu

Skôr ako začnete doma pracovať, nájdite si v byte miesto, ktoré bude vašou pracovňou. Malo by byť tak akurát priestranné, s dostatkom prirodzeného svetla, s pohodlnou stoličkou, a ak je to možné, nikým a ničím nerušené.

2. Pracovný režim

Nastavte si pravidelný režim tak, ako keď chodíte do práce mimo domu a dodržiavajte ho každý deň. O svojom pracovnom rozvrhu by ste mali informovať nadriadeného aj kolegov, aby vedeli, kedy vás môžu v prípade potreby zastihnúť. Keď sa váš pracovný deň skončí, zatvorte laptop a „dvere kancelárie“ a nechajte pracovné povinnosti odpočívať do nasledujúceho dňa.

3. Zoznam úloh

Doma je zo všetkého najťažšie nepodľahnúť pocitu, že „som doma“. Tomu zabránite najlepšie tak, že si na začiatku každého dňa napíšete zoznam úloh, ktoré musíte urobiť. Vždy, keď úlohu dokončíte, vyškrtnite ju zo zoznamu. Takto budete nútení sa plne sústrediť na to dôležité a neurobiť si z „home officu“ dovolenku.

4. Rušivé vplyvy

Všetko, čo vás môže rozptýliť, je veľmi nebezpečné a ľahko sa tomu prepadá, preto určite vypnite televízor, sociálne médiá a odstráňte aj tie veci, ktoré by vás mohli ľahko zviesť na útek z pracovne. U každého je to niečo iné – pre niekoho napríklad nedočítaná kniha, neuprataný stôl, nedovarený obed a podobne.

5. Prestávky

Ani v práci mimo domu nepracujete nonstop, a preto si dávajte krátke, niekoľkominútové prestávky. Hoci sa môže zdať, že je to strata času, výskum ukázal, že krátke prestávky zlepšujú produktivitu a kreativitu.

6. Pravidelné občerstvenie

Doma máte neustále voľný prístup k chladničke a to môže byť pre mnohých veľmi nežiaduce. Preto je dobré si naplánovať aj pravidelné občerstvenia, aby ste obmedzili výlety do chladničky. Konzumujte dostatok ovocia a zeleniny, tiež priaznivo ovplyvňujú produktivitu. Nezabúdajte ani na pitný režim.

7. Adekvátne oblečenie

Aj keď sa nemusíte hnúť z miesta, vytvorte si rannú rutinu a dodržiavajte ju. Nenoste pyžamo ani tepláky a nezanedbávajte ani hygienické návyky. Keď si potom sadnete k pracovnému stolu, budete mentálne aj fyzicky pripravení na pracovný deň.

Kvalitné sedenie

Ak ste si v tomto čase museli zariadiť provizórnu pracovňu, stôl nie je až taký výsostne dôležitý ako stolička. Vydržať osem hodín sedieť napríklad na drevenej kuchynskej stoličke nie je nijaké víťazstvo. Pracovná stolička by mala byť čo najkvalitnejšia, mala by dokonale kopírovať vaše fyziologické danosti a ideálne je mať tiež možnosť pohodlne si o ňu oprieť hlavu. Sedák voľte radšej z príjemne mäkkého materiálu.

Súkromie v spálni

Ak nie je v byte miesta nazvyš, dobrou alternatívou, kam umiestniť pracovný kútik, môže byť práve spálňa. Počas dňa ju nik nevyužíva a vy sa v nej môžete odizolovať od zvyšného domáceho osadenstva, kde budete mať maximálny pokoj. S nedostatkom priestoru si najlepšie poradia rôzne policové systémy na stenu, ktoré nezaberú ani centimeter navyše, a vy sa budete môcť po miestnosti pohybovať bez toho, aby ste sa niečomu vyhýbali alebo niečo posúvali.

Aj v pracovni by sa vám malo páčiť

Pracovný kútik by mal byť rozumne usporiadaný a pohodlný a mali by ste sa v ňom cítiť príjemne. Čo však preto urobiť? Stôl, stolička a počítač sú základ. Praktická je dobrá lampa, rozličné úložné riešenia, napríklad otvorené úložné škatule, zásuvky či police, a zíde sa aj smetný kôš. Ako však docieliť, aby aj toto miesto lahodilo vášmu oku? Dôležitým pravidlom je zladiť ho so štýlom celej domácnosti, tak s ňou pekne splynie. Nebojte sa použiť menšie dekorácie alebo izbové kvetiny, ktoré priestor oživia a vnesú doň kus prírody.

Mobilný nábytok

Dobré je, ak pracovnému kútiku vyčleníte osobitný priestor, kde nebudete nikým a ničím rušení. Ak to nie je možné, zadovážte si mobilný nábytok, ktorý môžete v prípade potreby premiestňovať aj z miestnosti do miestnosti. Stôl vyberajte vždy menší a v svetlej farbe alebo taký, ktorý sa dá zložiť alebo sklopiť. Poruke sa zíde aj pojazdná skrinka na kolieskach, kam uložíte všetky potrebné dokumenty. Ak zavadzia, jednoducho ju presuniete niekam inam. Dobre sa dajú využiť napríklad úložné koše, do ktorých môžete zrolovať papierové projekty. Pomôžte si aj nábytkom, ktorý už máte. Policový regál trošku upracte, prípadne nejaké veci zredukujte. Potom si doň môžete postaviť pár kancelárskych zakladačov alebo decentne zakomponovať úložné škatule.

Text: Miroslava Maceková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: domáca pracovňa Sme doma
Zdieľať článok

Diskusia