Aké tajomstvá sa skrývajú za pekne navrhnutými interiérmi? Spoznajte 7 pravidiel, ktorých sa držia najlepší interiéroví dizajnéri
Málokto si uvedomuje, ako výrazne môže interiérový dizajn ovplyvniť naše pocity a nálady. Dobre vypracovaný interiér dokáže povzniesť, upokojiť alebo – ak treba – nabiť energiou. V konečnom dôsledku má teda silu skutočne skvalitniť život. Nie je to len o kráse. Správny výber farby, trocha šmrncu navyše, nečakaný tvar, zaujímavá krivka alebo jemnejšie detaily spravia z obyčajnej izby výnimočnú miestnosť.
Kvalitný interiérový dizajn interiéru by mal byť zábavný – trochu hravý a trochu sofistikovaný, aby nám dokázal zlepšiť náladu. Spoznajte 7 pravidiel, ktoré pri práci používajú svetoví interiéroví dizajnéri.
1. Akú atmosféru chcete vytvoriť?
Ako prvé si musíte položiť otázku, akú atmosféru v miestnosti chcete vytvoriť – či má uvoľniť alebo naopak aktivovať, či chcete zaujať niektorými konkrétnymi prvkami alebo skôr farbami a vzormi a podobne. Vždy je dobré mať po ruke „testovaciu“ osobu, ktorá vám povie, aké pocity v nej dané riešenie vyvoláva.
Myslite tiež na to, akú spomienku si ľudia z návštevy u vás odnesú – budú sa smiať, budú sa dobre baviť? Kľúčovým momentom, aby sa vám to podarilo môže byť farba, textúra, alebo dominantný obraz, napríklad výrazný plameniak. Dôležité však je vedieť od tohto momentu rozvinúť celý príbeh miestnosti.
2. Viete o tom, že medzi bielou a bielou sú rozdiely?
Množstvo bielych farieb, ktoré sú dostupné na trhu je neraz prekvapujúce. Skutočne, biela nie je len jedna, ale má rôzne odtiene. Základom je delenie podľa pigmentov na studenú a teplú bielu. Studená biela má modrasté odtiene a je vhodná do minimalistických mestských priestorov. Dobre sa kombinuje s industriálnym štýlom a škandinávskym dizajnom.
Naopak, teplé biele odtiene majú červenkasté pigmenty. Sú vhodné na vytvorenie pohodlnej teplejšej atmosféry a útulného priestoru.
Biele odtiene s nádychom zelenej vyzerajú skvele v moderných vidieckych domoch, žltastá biela je ideálna pre tradičnejšie rustikálne priestory.
3. Nikdy nepoužívajte farbu izolovane
Ak chcete, aby miestnosť vyzerala skutočne dobre, nikdy nepoužívajte žiadnu farbu ako úplne sólovú. Vyberte si základnú farebnú paletu – stačia tri farby, ktorú budete opakovať na doplnkoch, prípadne aj v iných miestnostiach. Vznikne tak žiaduce prepojenie priestorov a efekt celistvosti.
4. Stropy nemusia byť vždy biele
Zbavte sa zaužívaného mýtu, že strop musí byť vždy biely. Neexistuje žiadne pravidlo, ako maľovať strop, avšak celkovo sú miestnosti, v ktorých nie sú stropy štandardne biele, zaujímavejšie a modernejšie.
Dôležitá je aj výška stien v nehnuteľnosti. Ak máte nízko položený strop, vhodné je použiť rovnakú farbu na steny i stropy. Ak máte to šťastie, že máte vysoké priestory, môžete ich zvýrazniť kontrastnou farbou ku farbe stien.
Výborne na strope pôsobia teplá zelená, svetlomodrá, terakotová alebo vyberte farbu z farebnej schémy miestnosti a rozrieďte ju pridaním trochy bielej. Získate o čosi svetlejší odtieň.
Veľmi zaujímavým riešením sú tiež vzorované stropy.
5. Nevyberajte si podlahu podľa aktuálnych trendov
Podlahu nezvykneme meniť každý rok, a preto je dobré vybrať si praktickú podlahu, s ktorou budete spokojný celé roky a možno aj desaťročia. Hoci trendy neustále prichádzajú a odchádzajú aj pokiaľ ide o podlahové krytiny, najlepším riešením sú nadčasové možnosti: parkety v tvare rybej kosti, šachovnicový vchod, drevené dosky.
6. Nezabudnite na úložné priestory
Ak chcete, aby miestnosť bola použiteľná a funkčná, musí zahŕňať úložné priestory. Zásuvky sú užitočnejšie, pretože v nich nemusíte mať všetko upratané, takže by mali byť v každej miestnosti.
Najlepšie na odkladanie vecí fungujú skryté priestory – napríklad sedenie s úložným priestorom, rôzne výklenky s diskrétnymi úchytkami, zásuvky pod stolíkom a podobne.
7. Na umiestnení sedadiel záleží
Ak sedadlá – kreslá, pohovky, stoličky nakloníte alebo otočíte k sebe automaticky navodia atmosféru na debatu. Dizajnéri tomuto efektu hovoria „konverzačný bazén“. Dôležité však je, aby žiadne z týchto sedadiel nebolo otočené k televízoru, ako bývalo zvykom.
Sabína Zavarská
Zdroj: livingetc.com
Foto: istock.com