Zdroj: iStock

Ako vybrať správnu sedačku, aby vhodne zapadla do vašej obývacej izby

26. 07. 2022
Zdieľať

Veľké pohodlné pohovky sú už na pohľad príjemné, avšak rozhodne to nie je dobrá voľba do menšej miestnosti. Výber ideálnej sedačky pre vašu obývačku z hľadiska jej rozmerov môže priniesť skutočné výzvy a prekážky. Sedačka je zvyčajne ústredným bodom spoločenského priestoru. Je to miesto na oddych, posedenie s priateľmi a rodinou, a keď sa dobre vyberie, môže mať skutočný vplyv na dizajn celého interiéru. Ako správne vybrať jej veľkosť?

Skôr, ako sedačku kúpite, preberte si niektoré kľúčové otázky. Má pohovka ten správny tvar do vami určenej miestnosti? Nezahlcuje priestor? Je dostatočne veľká, aby sa na ňu zmestili všetci členovia rodiny naraz, prípade i hostia? To všetko sú otázky, ktoré musíte pred kúpou sedačky vyriešiť, nehovoriac o tom, či sa zmestí cez vchodové dvere alebo do výťahu.

Prečítajte si tiež
Aj tapeta môže zmeniť atmosféru! Svetlý a upokojujúci interiér s odkazmi na prírodu

Aké sú štandardné rozmery pohovky?

Štandardná pohovka zvyčajne meria od 170 po 240 cm na dĺžku, najbežnejšia dĺžka pohovky je 210 cm. Takáto pohovka je vhodná pre troch ľudí. Menšie pohovky pre dvoch sú kratšie a majú v priemere okolo 150 cm dĺžku. Dĺžka nie je jedinou mierou, ktorú treba brať do úvahy. Zamyslite sa aj nad výškou pohovky – ako bude pôsobiť v miestnosti. Ináč bude vyššia pohovka vyzerať v priestore so zníženými stropmi ako s vysokými. Výška pohovky sa zvyčajne pohybuje od 65 cm do 90 palcov.

Oranžový moderný gauč

Zdroj: iStock

Všímajte si tiež hĺbku sedu. Štandardná hĺbka pohovky od zadnej časti pohovky až po prednú je približne 85 až 90 cm. Hĺbku je potrebné zvážiť z jednoduchého dôvodu – aby ste nekúpili niečo, čo je síce pohodlné a hlboké, ale zahlcuje priestor, alebo pohovku, ktorá nie je dostatočne hlboká a nedá sa na nej pohodlne sedieť a uvoľniť.

Ako vybrať veľkosť pohovky podľa rozmerov izby

Okrem rozmerov samotnej pohovky je veľmi dôležitá veľkosť miestnosti, kam ju chcete umiestniť. Zmerajte dĺžku a šírku izby. To vám napovie, koľko priestoru môžete zabrať. Pohovka by nemala zaberať viac ako dve tretiny miestnosti na dĺžku, aby nezahltila priestor.

Biela prírodná modrná obývačka

Zdroj: iStock

Myslite na to, ako inak budete miestnosť využívať – zrejme tu nebudete len sedieť na pohovke. Veľmi pravdepodobne budete potrebovať miesto na odloženie pohára vína alebo šálky čaju, nejaký úložný priestor, prípadne ďalšie kreslá. Všímajte si uloženie radiátorov, aby v konečnom dôsledku nebránili uloženiu pohovky, alebo naopak, aby pohovka nebránila uvoľňovaniu tepla z nich.

Prečítajte si tiež
Ako vybrať koberec do obývačky, aby zútulnil priestor a izba dostala nový rozmer

Ako vymerať rohovú sedačku

Rohové sedacie súpravy sú ideálnym riešením pre veľký spoločenský priestor. Zmestí sa na ne viac ľudí naraz, práve preto sa stali trvalým trendom. Výber správnych rozmerov rohových pohoviek je trochu zložitejší, pretože si musíme všímať viac rozmerov – tiež hĺbku rohového sedadla, výšku a šírku oboch strán. Na výber máte zvyčajne ľavú alebo pravú alternatívu – vyberte si podľa priestoru v miestnosti a zariadenia. Niektoré pohovky sa dajú prispôsobiť obom alternatívam, bočné krídlo pohovky sa dá namontovať vľavo i vpravo, ako vám vyhovuje.

Obývačka s veľkým horčicovým gaučom

Zdroj: iStock

Výška rohovej pohovky je zvyčajne rovnaká po celom obvode. Ak má vami zvolená rôznu výšku, zmerajte najvyššiu časť, aby ste zistili, či sa zmestí cez dvere. Pohovky v tvare písmena L sa zvyčajne dodávajú v menších celkoch, takže sa ľahšie presúvajú na konečné miesto, kde ich zmontujete.

Veľkosti nôh, opierok na ruky, operadla

Viditeľné nohy pohovky dvíhajú sedadlo nad zem a odľahčujú hmotu. Na druhej strane sedacie súpravy, ktoré sú položené rovno na zemi a nemajú viditeľné nožičky spôsobujú, že pohovka vyzerá ako súčasť architektúry miestnosti. Zjednodušene platí: vysoké nohy sú užitočné v menšom priestore, pretože viac podlahy vytvára ilúziu väčšej miestnosti. Vo veľkých priestoroch a dizajnovo prešpekulovaných miestnostiach skvele vyzerajú pohovky so skrytými nožičkami.

Prečítajte si tiež
7 mýtov, ktorými by ste sa nemali nechať pri zariaďovaní domova ovplyvniť

Opierka na ruky je ďalším dôležitým aspektom, pokiaľ ide o interiérový dizajn. Existuje veľa rôznych možností a štýlov, z ktorých si môžete vybrať. Zamyslite sa nad tým, ako používate túto opierku. Je to miesto na opretie a uvoľnenie ruky alebo na odloženie knihy či šálky čaju? Tenšia opierka zvyčajne tiež znamená väčší priestor na sedenie a vyzerá elegantne. Väčšie opierky sú ideálne do väčších priestorov. Operadlo pohovky určuje, či pohovka vyzerá uvoľnene a pohodlne, alebo viac formálne. Pevný chrbát je elegantný formálny prvok, klesajúca, mäkšia chrbtová opierka vytvára uvoľnenejší dojem. Vankúše v oboch prípadoch dotvoria pohodlie.

Zakrivené pohovky

Sedačka nie je vždy obdĺžnikového tvaru, veľmi obľúbené sú zaoblené či zakrivené sedačky, ktoré pôsobia výrazne dizajnovo. Najlepšie fungujú vo veľkých otvorených priestoroch. Správne umiestnenie takejto sedačky je ďaleko od steny – najlepší efekt dosiahnete, keď ju necháte „vznášať sa“ v strede miestnosti, aby ju bolo možné obdivovať spredu aj zozadu.

Zaoblený béžový gauč v jednoduchej obývačke

Zdroj: iStock

Modulárna pohovka

Modulárne pohovky sú veľmi praktické riešenie do malých i veľkých priestorov. Skladajú sa zo série pohyblivých častí – modulov, ktoré môžete podľa potreby kedykoľvek spojiť, rozdeliť, premiestniť. Jednoducho ich prenesiete aj cez dvere.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategória: Nábytok
Tagy: malý byt pohovky sedacie súpravy sedačky zariaďovanie obývačky zariaďujeme
Zdieľať článok

Diskusia