Zdroj: ATELIER BRINKMAN

Štandardný developerský byt zbavili väčšiny priečok a do voľného priestoru umiestnili netradičný prvok

27. 09. 2022
Zdieľať

Zadanie klienta bolo relatívne jednoduché. Chcel byt, ktorý by mu nielen poskytoval príjemné zázemie na jeho pracovné pobyty v Prahe, ale zároveň ho aj bavil.

Štandardný developerský byt sa zbavil väčšiny priečok a do uvoľneného a prevzdušneného priestoru bol umiestnený nový, netradičný prvok – čierna kocka s kúpeľňou a výrazným grafickým motívom na strope. Odľahčenosť bytu podčiarkujú otvorené priestory, posteľ oddelená od obytnej časti portálom s otočným televízorom, kuchynská časť so skrytými úložnými priestormi a samostatná šatňa.

Moderný byt s čiernou kockou uprostred

Portál televíznej nábytkovej steny pomyselne rozdeľuje byt na obytnú a spaciu zónu. Zdroj: ATELIER BRINKMAN

Vďaka predchádzajúcej spolupráci s klientom sme mali pri návrhu a realizácii oveľa voľnejšiu ruku. Zadanie klienta bolo relatívne jednoduché, o to väčším záväzkom bolo jeho predstavy naplniť. Ako kreatívny človek naklonený dizajnu chcel byt, ktorý by ho bavil a zároveň mu poskytoval dostatočné zázemie na pracovné pobyty v Prahe.

Prečítajte si tiež
Dva moderné interiéry v Dúbravke, z ktorých vyžaruje pohodlie

Pôvodný štandardný developerský byt, ktorý prevzal do užívania, bol zbavený tradičného delenia dispozície priečkami. Do takto otvoreného priestoru bol novo vystavený prvok ČIERNEJ KOCKY, ktorý nie je na prvý pohľad spojený s podlahou ani stropom a je zvýraznený líniovým podsvietením. Princíp kocky umocňuje tmavá dekoratívna stierka, ktorá prechádza z vonkajšej plochy do vnútornej hmoty kúpeľne a priľahlej toalety.

Moderný byt s čiernou kockou uprostred

Efekt „čiarového kódu“ je aj na dverách, obklade a nábytku kuchynskej časti, za ktorou sa skrýva nemalá časť úložného priestoru kuchynskej linky a vstupnej šatne. Zdroj: ATELIER BRINKMAN

Jedným z cieľov návrhu bolo poňať kúpeľňu ako relaxačný priestor s výhľadom do priľahlého kopcovitého lesoparku. S ohľadom na vytvorenie intimity a zachovanie princípu kocky je zasklená časť kúpeľne vytvorená z dymového skla. Pre väčšie súkromie možno zároveň využiť záves ukrytý na boku konštrukcie. Kúpeľni dominuje solitérna vaňa, z ktorej nie je nijako obmedzený výhľad do prírody.

Prečítajte si tiež
Minimalistický byt v horách, ktorý vás prekvapí

Nenarúša ho ani sprchový kút, ktorý je vďaka všadeprítomnému sklu takmer nepostrehnuteľný. Veľmi netradičná je grafika na strope kúpeľne. V začiatkoch návrhu bola vložená len do jeho pracovnej podoby a mala byť len akousi humornou parafrázou na tému blízkeho lesoparku s miestnym prameňom a studňou. Postupne sa však klientovi zapáčila natoľko, že sa realizovala.

Moderný byt s čiernou kockou uprostred

Kuchyňa. Zdroj: ATELIER BRINKMAN

Strohosť čiernobielej kombinácie v kúpeľni vyvážili starostlivo vybraté materiály a formáty. Do veľkoformátovej dlažby je umiestnená sprchová vanička z liateho kameňa. K čiernej dekoračnej stierke prilieha drobná reliéfna mozaika na stenách, do ktorých je vložená zrkadlová nika s úložným priestorom. Ďalšie odkladacie priestory sú ukryté za doskovinou s vertikálnym delením.

Nepravidelný formát a škáry otvárania nábytkových plôch spoločne s vertikálnymi drážkami dávajú len tušiť pravý charakter prvkov na stenách. Efekt „čiarového kódu“ je aj na dverách, obklade a nábytku kuchynskej časti, za ktorou sa skrýva nemalá časť úložného priestoru kuchynskej linky a vstupnej šatne.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia bytu v Starom meste: Čo dokáže malá dispozičná úprava a pár dobrých nápadov

Portál televíznej nábytkovej steny pomyselne rozdeľuje byt na obytnú a spaciu zónu. Samotná obrazovka je pre pohodlné sledovanie z oboch častí bytu umiestnená na otočnom segmente. Za levitujúcou posteľou je priestor dvoch šatní, jednej uzavretej stenovým obkladom a druhej prístupnejšej pozdĺž okien s dostatočným denným osvetlením.

Moderný byt s čiernou kockou uprostred

Veľmi netradičná je grafika na strope kúpeľne. Zdroj: ATELIER BRINKMAN

Projekt BLACK CUBE

Autor interiéru: Ing. Jan Brinkman, ATELIER BRINKMAN

Interiér bol zaradený do súťaže Interiér roka 2021, ktorá bola slávnostne vyhodnotená koncom apríla v pražskom Centre súčasného umenia DOX. Pozrite si prehľad víťazov všetkých kategórií.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe Interiér roku interiérové priečky interiérový dizajn moderné bývanie otvorený priestor zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia