Bývate v miniatúrnom byte? Tieto tipy vám ho pomôžu zväčšiť
Bývanie na 25 až 30 metrov štvorcových? Znie to trochu odstrašujúco, ale môže to byť osviežujúce a zábavné. Treba len trochu vtipu, nápaditosti a odvahy.
{R1}
Všetko v jednom, nie však naraz
Varírovanie priestoru nie je ničím prelomovým, no skúste prekročiť hranicu spálne ukrytej v rozkladacom gauči. Zamyslite sa nad tým, ktoré činnosti v priebehu dňa vykonávate súčasne, a tomu prispôsobte bývanie. Malé byty nedovoľujú plnohodnotne využívať naraz viac ako dve funkcie. Kúpeľňu a kuchyňu obyčajne neposkladáte do skrine. Spálňa je však „v prevádzke“ takmer výlučne v noci, jedáleň na obed, obývacia izba poobede a večer.
Otázkou ostáva napríklad pracovňa. Ak pracujete často v noci, bude praktické zvoliť kombináciu obývacej izby, ktorá je zároveň spálňou, a jedálne, ktorá bude slúžiť v noci ako pracovňa. Ak pracovný stôl využívate hlavne cez deň, kombinujte posteľ s pracovným stolom. Ak viete, že jeden z partnerov zaspáva skôr a druhý ešte funguje v obývacej časti, nekombinujte posteľ a gauč. Vzdajte sa pracovného stola, ktorý môže byť ukrytý napríklad v multifunkčnej posteli.
Šatník, spálňa, obývačka. Posteľ v nike nemusí byť ústupkom, naopak, môže sa stať dômyselným zámerom. Výsledkom je praktické využitie zvyšných objemov na úložné priestory nad hlavou aj pod posteľou, cez deň je možné premeniť posteľ na doplnkovú sedačku pre návštevu alebo na kútik na čítanie.
Lietajúci koberec Nanimarquina Flying je zároveň sedačkou, ktorá kedykoľvek uvoľní priestor čomukoľvek inému. Jednoducho uskladniteľné a kreatívne riešenie, nemyslíte? Predáva Triform.
30 m2
10 v 1. Inšpirujte sa sviežim bytom, ktorý je schopný prispôsobiť sa takmer akýmkoľvek podmienkam. V bežný deň môže fungovať ako štandardný byt, keď treba, stane priestorom na párty alebo prichýli hosťa. Podobný byt založený na tomto princípe bol realizovaný štúdiom Normal Projects v New Yorku.
Legenda
Fixné priestory:
1 vstup
2 kúpeľňa
3 kuchyňa
Multifunkčné priestory:
4 jedáleň
5 obývacia izba
6 lounge
7 hosťovský priestor
8 pracovňa
9 spálňa
10 šatník
Ako zachovať maximálnu intimitu kúpeľne a WC? „Zvoľte celosklenené priečky s grafickým motívom, ktoré neprepustia žiadne nevítané pohľady,“ radí Peter Paksi, výkonný riaditeľ J.A.P. Slovakia, dodávateľa priečok Grafosklo na Slovensku.
2 x rekonštrukcia pre mladú rodinu
Riešenie priestorov pre jeden pár je v podstate jednoduchá záležitosť. S oveľa tvrdším orieškom sa treba popasovať s príchodom dieťatka. Všeobecne správnym predpokladom je, že tie najmenšie byty, o ktorých rozprávame (20 až 40 m2 ), sa nestávajú celoživotným bývaním kompletnej rodiny. Preto pre mladé trojčlenné rodiny existujú úsporné riešenia, ktoré vytvárajú neštandardné detské izby pre deti od 3 do maximálne 6 rokov. Často sú to v podstate len kútiky, nábytkové zostavy kombinujúce rôzne schodíky, rebríky, herné boxy a poschodové postele. Lôžko pre rodičov sa tak stáva len doplnkovým priestorom v nike alebo súčasťou nábytku (čo je často spôsobené aj nedostatkom svetla).
Počíta sa s tým, že životný štýl mladého páru je schopný prijať tento kompromis a dočasne obetovať plnohodnotnú spálňu (ktorá je v malých bytoch tak či tak raritou) v prospech dieťaťa. Všetky činnosti okrem spánku sa potom vykonávajú len vo zvyšnej dennej časti bytu.
Odborník radí
Peter Paksi, výkonný riaditeľ J.A.P. Slovakia
Ak chcete ušetriť miesto v úzkej chodbe alebo malej izbe, prípadne vás trápia prekrývajúce sa otočné dvere v rohu miestnosti, skúste využiť dvere posuvné do stavebného puzdra. Na oddelenie dvoch susedných miestností, ako je to často v prípade panelákových jadier, je tu špeciálne zdvojené puzdro J.A.P. Norma Unibox na zasunutie dvoch jednokrídlových dverí nezávisle od seba.
Pokoj pre bábätko. Oddychová zóna môže vzniknúť umiestnením spálne s detskou postieľkou na galérii, priečkou oddelenej od zvyšku bytu. Treba však myslieť na to, že časom bude potrebné vytvoriť dieťaťu samostatný priestor mimo spálne rodičov. Byt si takto navrhli dizajnérka Tereza s partnerom Daliborom.
38m2
1. „V šuplíku“. Výhodou výsuvnej postele oproti vyklápaciemu variantu je využitie priestoru nad lôžkom napríklad na vstavané skrine. Vďaka tomu, že posteľ sama osebe je pomerne nízka (asi 40 cm), „pódium“, ktoré nad ňou vznikne, je možné využiť aj ako úspornú detskú izbu. Systém postele v šuplíku využili v podobnej realizácii v Sydney aj Anthony Gill Architects.
Legenda
1 vstup
2 kúpeľňa
3 kuchyňa
4 jedáleň
5 obývacia izba
6 spálňa
7 detská izba
34m2
2. Skladačka. Vložením lôžka rodičov do niky vznikla možnosť vo zvyškovom priestore kúpeľne zabudovať práčku a v detskej izbe šatníkovú skriňu. Rozmýšľajme však aj „vertikálne“. Spálňová nika ani lôžko dieťaťa nepotrebujú plnú výšku miestnosti. Ich vzájomným prekrytím získalo dieťa väčšiu plochu na hranie a plnohodnotné lôžko prístupné po schodíkoch alebo rebríku.
Bez stien. Stavebné priečky na oddelenie miestností v malých bytoch nemajú čo robiť. Nahraďte ich obojstranne využívanými policami či vstavanými skriňami. Alebo jednoducho predeľujte závesmi, ktoré po rozhrnutí priestor zväčšujú.
4 riešenia postele vo výške
Využívanie tretieho rozmeru – staré známe pravidlo pri zariaďovaní stiesnených interiérov. Špeciálne platí pri rozmýšľaní, kam s manželskou posteľou, zaberajúcou značnú plochu (4 m2). Zahoďte ju teda za hlavu, v tomto prípade skôr nad hlavu. Možností, ako to urobiť, je hneď niekoľko.
Odvíjajú sa predovšetkým od svetlej výšky miestnosti. Čím je tento rozmer väčší, tým lepšie. Získate o to badateľnejší pocit súkromia – vďaka výškovej separácii od zvyšku bytu – a priestoru nad hlavou. Zároveň sa na rozdiel od stavebného oddeľovania a vytvárania drobných spální v tomto prípade nemusíte vzdať denného svetla, ktorým bude táto časť zásobovaná z hlavného priestoru. Oproti skladacím mechanizmom je tu ďalšia výhoda – s posteľou nemusíte dvakrát denne manipulovať a znášať s tým spojené presúvanie a odkladanie lôžkovín. Vynášanie do vzduchu je však riešením aj v prípade detských postelí. Deťom tým navyše vytvoríte v malej detskej izbičke domáce ihrisko.
1.riešenie – Na galérii. Najpriaznivejší je prípad, keď je spálňa umiestnená na samostatnom polpodlaží. Vytvorená galéria je sprístupnená nábytkovými schodmi, ktorých vnútorný priestor môže slúžiť na zabudovanie vstavaných spotrebičov. Dávajte si však pozor na minimálnu hĺbku tohto priestoru 60 cm, je dôležitá aj pri pohodlnom prechode. Kuchyňa vo všeobecnosti tiež nepotrebuje plnú výšku miestnosti, držte sa však zdravého minima 200 až 210 cm (približne výška dverí).
Nezabúdajte na bezpečnosť a vždy k vyvýšeným lôžkam umiestňujte zábrany, či už ide o detskú, alebo manželskú posteľ.
2. riešenie – Na pódiu. Pri štandardných výškach miestnosti, ktoré nedovoľujú preloženie dvoch priestorov nad seba, je praktické umiestniť spálňu na vyvýšené pódium. V jeho útrobách získate značný objem úložného priestoru, je už na vás, ako sa k nemu dostanete. Na výber máte zásuvky alebo výsuvné panely (v hlbších prípadoch), posuvné dvere, alebo dokonca padacie dvierka.
3. riešenie – Nad sebou. Riešenie pre dve deti. Ak je miesto na vytvorenie nábytkových schodov, získate úložný priestor a prístup na horné lôžko bude bezpečnejší.
4. riešenie – Na bidle. Pri dostatočne vysokých stropoch je možné na spanie vytvoriť „spací box“. Ide však o radikálnejšie riešenie pomocou stavebných úprav. Výsledkom je úplné oddelenie a plnohodnotné využívanie spodného priestoru. Je už na vás, či tento box sprístupníte po schodoch alebo po rebríku.