Zdroj: Jarolím Žáček

Garsónka s rozlohou len 30 metrov štvorcových ponúka plnohodnotné bývanie. Ako je to možné?

29. 03. 2021
Zdieľať

Aj v garsónke s rozlohou len 30 metrov štvorcových môžete žiť plnohodnotne a bez pocitu, že vám všetko padá na hlavu. Samozrejme, keď si finálnu dispozíciu dobre premyslíte. Napríklad takto.

Bývanie na ploche 30 m² nemusí byť v každom prípade stiesňujúce, naopak, môže byť dokonca zábavné. Tento smart byt je dôkazom toho, že metre štvorcové naozaj nie sú tým najzásadnejším predpokladom kvalitného bývania.

Ide o praktický a multifunkčný priestor, ktorý kombinuje komfort a efektivitu dispozície na prácu, život a zábavu. Kľúčom k úspechu tohto projektu je minimalistický dizajn. Každý kus nábytku je vyrobený na mieru. Do vstavanej skrine bola zakomponovaná dokonca aj kompletná kuchyňa. Jednoducho garsónka, do ktorej sa zmestilo takmer všetko.

Prečítajte si tiež
Malý a prispôsobivý byt pre troch? Pozrite, ako sa vie meniť!

Úlohou architektov z Create Space bolo vytvoriť predovšetkým funkčné bývanie a maximálne využiť úžitkovú plochu 30 m². Museli teda veľmi dobre premyslieť dispozíciu.

Byt rozdelili na tri logické funkčné zóny: vstupnú časť (chodbu) s množstvom úložného priestoru a integrovanou práčkou; hygienickú časť s kúpeľňou, kde je sprchovací kút a toaleta; a centrálnu dennú časť, ktorej súčasťou je kuchynská linka, ktorá sa dá zavrieť. Dosiahnuť takúto čistú dispozíciu však nebolo úplne jednoduché. Eliminovali plochy chodby, aby zostalo čo najviac miesta na každodenný život.

Vstavané skrine v malom byte

Aj malá miestnosť môže pôsobiť vzdušne. Existujú na to šikovné triky. Zdroj: Jarolím Žáček

Optický klam. Priestor opticky zväčšuje biela farba, ktorá je doplnená jemnými farebnými kontrastmi. Do „vyčisteného“ pôdorysu, ktorý zjednocujú neutrálne biele steny, sú vložené nábytkové solitéry. Strohú materiálovú a farebnú paletu dopĺňa výrazná kuchynská linka a hravé zariadenie bytu.

Prečítajte si tiež
Veľmi malý pozemok? Nevadí! Riešením môže byť vertikálny dom

Keďže všetky steny a úložné riešenia v byte sú čisto biele, žiadaný farebný kontrast vytvára podlaha s dekorom prírodného dreva. Vďaka nej nepôsobí byt aj napriek prevahe bielej farbe sterilne. Množstvo úložných priestorov po zatvorení vytvára elegantný a nerušivý celistvý obraz.

Ukrytá kuchyňa vo vstavanej skrini

Vo vstavanej skrini je ukrytá kuchyňa. Zdroj: Jarolím Žáček

Neviditeľná kuchyňa. Kuchyne, ktoré sa dajú rýchlym a ľahkým posunom uzavrieť, resp. schovať, sú ideálnym riešením do malých multifunkčných priestorov. Z vonkajších častí je kuchynský priestor obostavaný nábytkom na mieru, ktorý v každej fáze reaguje na svoje okolie a dopĺňa jeho funkcie. 

Vstavaná skriňa otvorená

Skriňa je veľmi praktická, je v nej veľa políc a odkladacích priestorov. Zdroj: Jarolím Žáček

Množstvo úložných priestorov, ktoré po zatvorení vytvárajú elegantný a nerušivý celistvý obraz. V takto zariadenom byte potom môžu pozornosť pútať zaujímavé solitéry či umelecké diela. Skrátka, všetko, čo nemusí byť na očiach, je šikovne schované, vďaka čomu priestor nepôsobí zapratane, ale vzdušne. A to je azda hlavným cieľom pri zariaďovaní priestorov so skromnejšou podlahovou plochou. Tu sa to podarilo.

Prečítajte si tiež
Ideálne riešenie do malých bytov? Multifunkčná kocka v priestore

Lokalita Viedeň

Rozloha 30

Architekti www.createspace.sk

Spracovala: Katarína Barošová

Foto: Jarolím Žáček

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty garsónka malý byt moderné bývanie praktický priestor úložné priestory vstavané skrine
Zdieľať článok

Diskusia