Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Komfortné a štýlové bývanie na 26 metroch štvorcových? Garsónka prekvapila nečakanými výhodami

21. 06. 2022
Zdieľať

Mladá žena, ktorá veľa pracuje a rada športuje oslovila architektku Anetu Dvořákovú s prosbou o zariadenie interiéru. Hoci jej byt má len malú podlahovú plochu – je to garsónka s výmerou iba 26 metrov štvorcových – má aj výhody. Najväčšou z nich je veľkoryso navrhnuté okno cez celú fasádu, druhou podlaha s príjemným drevo-dekorom. Výsledok je očarujúci a vôbec nevadí, že v jednej miestnosti sa spí, pracuje, varí...

Čím menší priestor je k dispozícii, tým ho treba funkčnejšie zariadiť. Klientka si okrem funkčnosti, ktorá bola pre ňu na prvom mieste, priala priestor zariadiť vkusne a minimalisticky. Ak si predstavujete minimalistický dizajn ako chladný, neosobný, neútulný, budete v tomto prípade prekvapení. Minimalizmus si zakladá na svetlých farbách, vzdušnosti, prírodných materiáloch, menšom množstve vecí a doplnkov, avšak môže byť príjemný. Architekta Aneta Dvořáková a jej práce sú toho príkladom.

Moderná útulná garsónka v prírodných farbách

Z materiálov sú základom prírodné drevo, kov, sklo. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Čisté línie, geometria, vrstvenie

Nábytok má čisté línie, je geometrický. Z materiálov sú základom prírodné drevo, kov, sklo. Autorka interiéru zaujala kreatívnou myšlienkou vytvoriť dominantné solitéry z predmetov, ktoré by mnohí takto neoznačili. Sú nimi dva masívne hranaté kláty, ktoré sa dajú premiestňovať po byte podľa potreby, môžu slúžiť ako stolík, stolička, schodíky, pult.

Prečítajte si tiež
Garsónka s malým balkónom v okrajovej časti Bratislavy. Bytík ako zo škatuľky

Ďalej obsahuje len to nevyhnutné: rozťahovací gauč, ktorý sa raz-dva premení na pohodlnú posteľ, kuchynskú linku, pracovník stolík, úložné priestory a zopár pôsobivých dekorácií a rastlín, ktoré interiér zjemňujú. Vďaka jednoduchému a plne funkčnému zariadeniu sa malý bytík výborne udržiava a upratuje.

Moderná útulná garsónka v prírodných farbách

Dva masívne hranaté kláty sa dajú premiestňovať po byte podľa potreby, môžu slúžiť ako stolík, stolička, schodíky, pult. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Bridlica, dub a indigové závesy

Podlaha v kúpeľni imituje bridlicový kameň, v obytnej časti prírodný dub. Hlavnú miestnosť zútulňuje kusový vlnený koberec smotanovej farby, ktorý ladí tón v tóne s pohovkou. Autorka interiéru pridala k základnej bielej farbe neutrálnu béžovú, uhľovo čiernu, tmavosivú a ďalšie farby kameňa.

Moderná útulná garsónka v prírodných farbách

Byt obsahuje rozťahovací gauč, ktorý sa raz-dva premení na pohodlnú posteľ. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Vďaka tomu vyniká farebný nábytok so zaujímavými doplnkami. Všimnite si tlmene zelenú komodu, či oblečky postele. Nevyhnutnosťou boli zatemňujúce závesy, ktoré Aneta Dvořáková zvolila v indigovej farbe a doplnila jemnými čisto bielymi záclonami.

Prečítajte si tiež
Nekonvenčná garsónka v Bratislave s finančne nenáročným interiérom

Nové so starým, lesklé s drsným

Keď si všimnete viacero prác architektky, je vidno, že rada vytvára zaujímavé a nečakané kombinácie. Kombinuje nové doplnky so starými, ktoré majú minulosť a „dušu“. Pri tomto byte použila atraktívne kvety v závesných nádobách a v dizajnových kvetináčoch. Rada tiež používa lesklé povrchy, ktoré odrážajú svetlo – zrkadlá a kov našli uplatnenie aj pri tomto projekte.

Moderná útulná garsónka v prírodných farbách

V malom byte má majiteľka všetko potrebné, aj pracovný kútik. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Osvetlenie je jednoduché, avšak jedno svietidlo je dominantné – originálna oblúková medená lampa. „Napriek tomu, že byt má naozaj malú pôdorysnú plochu, podarilo sa doň vložiť všetky potrebné funkcie. Návrh je osobitý, udržali sme vzdušnosť a nezahltenosť interiéru. Zároveň sa potvrdilo, že je dôležité dať všetkým veciam miesto od samého začiatku, aby aj malý interiér pôsobil čisto a štýlovo.

Prečítajte si tiež
Rýchla a lacná premena garsónky v Trnave, kde záležalo na každom milimetri

Vzhľadom na vývoj doby vidíme, že nové developerské projekty ponúkajú stále viac týchto maloplošných bytov a že do budúcnosti bude toto bývanie pravdepodobne vyhľadávanejšie a častejšie, samozrejme predovšetkým u mladšej generácie a singles,“ dopĺňa na záver autorka pôsobivého interiéru.

Moderná útulná garsónka v prírodných farbách

V každom kúte bytu sú zaujímavé dekorácie. Zdroj: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Minimalistické bývanie v Prahe

autorka: Ing. arch. Aneta Dvořáková

lokalita: Praha, ČR

plocha: 26 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bridlica domácky interiér dub garsónka geometrické tvary interiérový dizajn linie malý byt minimalizmus multifunkčné zariadenie starožitnosti útulný
Zdieľať článok

Diskusia