Industriálny štýl bývania a jeho špecifiká
Industriálny štýl bývania je v posledných rokoch dosť v popredí. No aj v jeho prípade s rastúcou popularitou prichádza aj kritika. Pre jedných je kreatívny a zaujímavý, pre iných chladný a neútulný. Vkus je vkus, ťažko proti nemu niečo namietať, no „industriál“, ako sa mu často slangovo hovorí, dovoľuje využiť špecifický potenciál priestoru. Treba vedieť, ako na to, aby surová prirodzenosť použitých materiálov priestor obohatila, nie naopak.
Priemyselný štýl sa do bývania vkradol spolu s trendom revitalizácie priemyselných stavieb (tzv. industriálov) a ich premenou na bytové priestory. Využíva sa predovšetkým v tzv. loftových bytoch, ktoré takto vznikajú veľmi často. Ide o rozľahlé otvorené priestory s vysokými stropmi a veľkými oknami (často mezonety, prípadne podkrovné priestory). Nie je výnimkou, že ide o bývalé sklady a výrobné haly. Práve priemyselný štýl odkazuje na minulosť takýchto rekonštruovaných budov.
Zrejme je každému jasné, že industriálny štýl bývania možno spoznať ľahko. Priemyselná minulosť sa tu jednoducho prizná. Potrubia sa nezakrývajú, steny neomietajú, práve naopak. Z prirodzenej neupravenosti a drsnosti sa stáva dizajnový prvok. Necháva sa vyznieť nedokonalosť.
Niet divu, že takýmto priestorom dominujú steny z tehál alebo betónové povrchy, výnimkou nie sú ani takmer nepracované drevené trámy. Jednoducho všetko, čo bolo prirodzenou súčasťou továrenskej minulosti.
(Ne)viditeľná krása betónu
Pohľadový betón je taký, ktorý zostáva na očiach, neskrýva sa za ďalšie úpravy. Práve pre svoju odhalenosť má upravené zloženie a jeho povrchová štruktúra sa dosahuje rôznymi typmi debnenia. Na udržanie vzhľadu betónovej plochy a zníženie prašnosti sa používa penetrácia. Betón môžete pokojne imitovať stierkami a omietkami s betónovým vzhľadom. Po špeciálnej úprave môžu byť súčasťou kúpeľne, bezškárový povrch je z praktického hľadiska výhodou.
Večná tehla
Stará dobrá tehla sa hodí vlastne všade, nielen do industriálne ladených domov a bytov. Výsledok závisí od jej množstva a úpravy. Priemyselný charakter však aj v tomto prípade vyplýva z prirodzenosti. Takže pri tehlovej stavbe stačí osekať omietku (na niektorých miestach pokojne nedbalo) a je to. „Obyčajné“ škáry v murive a nepravidelnosti sa v tomto prípade stávajú vzorom. Ak by sa vám zdal interiér príliš vzorovaný, pokojne obnažte tehlu len na jednej dominantnej stene. Prašnosť sa eliminuje špeciálnymi prípravkami. Nebývate v tehlovej stavbe? Žiadny problém. Stenu môžete obložiť tehlovými pásikmi. Výhodou je, že si vyberiete odtieň a môžete sa pohrať aj s farbou škár. Alebo tehlovú ilúziu vytvorte pomocou omietky a špeciálnej šablóny. A sú tu aj tapety s tehlovým vzorom, niektoré vyzerajú naozaj autenticky.
Viac si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.