Zdroj: Alexander Dobrovodsky, Jiří Matura

Zo starého bytu veľký otvorený loft: Nadčasová rekonštrukcia s hravým výberom materiálov a farieb

13. 01. 2022
Zdieľať

Domy a byty zo začiatku dvadsiateho storočia majú svoje muchy a ak neprešli dôkladnou rekonštrukciou, zvyčajne nevyhovujú potrebám dnešných mladých ľudí. Podobne na tom bol aj stometrový byt na piatom poschodí domu, ktorý bol postavený v jednej z rezidenčných častí Prahy.

Rekonštrukcia z dielne ateliéru B² Architecture ho premenila na openspace loft v minimalistickom štýle s geometrickými líniami a nadčasovými až industriálnymi materiálmi. Atmosféru v ňom po premene dotvára tyrkysová farba. Už pri prvom kontakte s nehnuteľnosťou autori premeny vnímali silný potenciál, ktorý starý byt v sebe mal.

Prečítajte si tiež
Vďaka multifunkčnému modulu vyťažili z malého bytu maximum

Nič nie je podstatnejšie v interiéri, ako prirodzené svetlo, a to priestoru nechýbalo. Južne orientované okná zabezpečujú veľmi dobré denné svetlo a príjemnú atmosféru v celom byte.

Otvorený loft s retro a industriálnymi prvkami presklenou spálňou

Otvorený priestor bytu má 80 metrov štvorcových a zahŕňa všetky funkcie od varenia, jedálne, obývačky až po pracovňu. Zdroj: Alexander Dobrovodsky, Jiří Matura

Jediná samostatná izba je spálňa

Dispozícia bytu bola pôvodne klasická, riešená ako 2+1 s dlhou vstupnou halou, ktorá blokovala využitiu veľkej časti bytu. Základnou zmenou bolo odstránenie priečok, vďaka čomu vznikol otvorený loft s presklenou priečkou do spálne. Súkromie v spálni zabezpečuje zamatový záves. Na spálňu nadväzuje šatňa a hygienické zázemie.

Tyrkysový záves do obývačky s dubovými parketami a čiernobielou kuchyňou

Súkromie v spálni zabezpečuje zamatový záves. Zdroj: Alexander Dobrovodsky, Jiří Matura

Otvorený priestor spája všetky funkcie

Otvorený priestor bytu má 80 metrov štvorcových a zahŕňa všetky funkcie od varenia, jedálne, obývačky až po pracovňu. Jednotlivé funkčné zóny sú rozdelené farbami a materiálmi. Kým spálňa je tyrkysovou kockou, hlavný priestor je prevažne monochromatický v kombinácii s dubovými parketami a ďalšími drevenými prvkami.

Prečítajte si tiež
Architekt si v Bratislave vytvoril malý loftový byt zo skladových priestorov

Pôvodný múr ako umelecké dielo

„Súčasťou nášho konceptu bola práca so základnými, nadčasovými až industriálnymi materiálmi. Jeden z pôvodných múrov so všetkými maľbami sme zachovali a zarámovali ako umelecké dielo do novej omietky. Vo vstupe a v kúpeľni je na podlahe svetlosivá peniažková guma, kúrenie je z rebrových rúrok.

Otvorený loft s retro a industriálnymi prvkami presklenou spálňou

Základnou zmenou bolo odstránenie priečok, vďaka čomu vznikol otvorený loft s presklenou priečkou do spálne. Zdroj: Alexander Dobrovodsky, Jiří Matura

V kúpeľni nájdete biely keramický obklad v obdĺžnikovom formáte, ktorý bol obľúbený v prvej polovici 20. storočia, ukladaný vertikálne. Podarilo sa nám zachovať a zreštaurovať nielen pôvodné dubové parkety, ale aj všetky stoličky z polovice storočia, ktoré sú českej výroby a v byte zostali zo starých čias,“ opisuje premeny bytu a použité materiály architekta Barbara Bencova.

Čiernobiela moderná kuchyňa s vertikálnym led osvetlením

Kuchyňa. Zdroj: Alexander Dobrovodsky, Jiří Matura

Priečky, farby, materiály

Je zaujímavé, čo všetko sa dá dosiahnuť premyslenou zmenou dispozície. Tento projekt ukázal, že zo štandardného bytu je možné vytvoriť takmer loftový priestor, ktorý vyhovuje modernému životnému štýlu domácich. Okrem zmeny dispozície, vrátane odstránenia priečok pri premene, zohrali veľmi dôležitú úlohu materiály a farby. Kombinácia českého nábytku z polovice minulého storočia so súčasným dizajnom a nábytkom vyrobeným na mieru dotvára atmosféru bytu s tyrkysovým akcentom.

Prečítajte si tiež
Harmónia, jemnosť a množstvo kvetov: Tento loft rozhodne nie je chladný!

Apartmán BJM

architektonický ateliér: B² Architecture

autori: Barbara Bencova, Jiří Matura

lokalita: Praha

plocha: 100 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Alexander Dobrovodsky, Jiří Matura

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty dubové parkety historický byt industriálny štýl interiérové priečky lofty zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia