Zdroj: KIVA

Dokonale premyslená kuchyňa a šatňa ako v luxusnej predajni. Spojením dvoch bytov vytvorili originálny priestor

22. 04. 2022
Zdieľať

Otváranie a spájanie priestorov je dnes témou rekonštrukcií číslo jedna. Pri rekonštrukcii v pražských Vinohradoch však nešlo len o spájanie samostatných miestností. Architekti z ateliéru SMLXL spájali dve bytové jednotky. Dispozícia oboch bola absolútne zmenená, jediné čo z pôvodných prvkov zostalo, sú okná. Priestoru dominuje drevo, sivá a čierna farba a veľa zaujímavých detailov, ktorý byt pre mladú rodinu robia originálnym.

Architektky Klára Valová a Eva Mohylová vychádzali pri výbere podlahy z pôvodných parkiet, takže zvíťazilo svetlé drevo. Parkety však majú väčšie rozmery ako pôvodné a atypické ukladanie parkiet dáva bytu zaujímavú hĺbku a harmonizujúcu textúru. Drevo je okrem chodby a kúpeľní na celej ploche bytu.

Luxusní moderní byt v industriálním stylu ve Vinohradech

Priestoru dominuje drevo, sivá a čierna farba a veľa zaujímavých detailov, ktorý byt pre mladú rodinu robia originálnym. Zdroj: KIVA

Sivá betónová stierka v novej úlohe

Kým betónová stierka sa zvyčajne spája s modernými minimalistickými priestormi a pôsobí chladne, v tomto byte má inú funkciu. Vo vstupnej hale je ozvláštnená zlatou linkou, aby viac korešpondovala so starým pražským bytom. Stierku zjemňuje drevená vstavaná skriňa s atypicky profilovanými dverami. Vďaka tejto profilácii zanikajú škáry medzi dverami a skriňa tak pôsobí ako obklad steny.

Prečítajte si tiež
Z panelového bytu vzniklo po rekonštrukcii moderné bývanie, ktoré si ctí betón, drevo a minimalizmus

Čierna na strope zútulnila halu

Zaujímavo pôsobí aj čierna výmaľba na strope. Prečo sa architektky rozhodli dať v hale na strop čiernu? „Chceli sme docieliť zaujímavejší efekt pri vstupe z haly do hlavného obytného priestoru, ktorý tak pôsobí oveľa väčší a svetlejší. Naopak hala sa tým ešte viac zútulnila,“ vysvetľuje Klára Valová.

Luxusní moderní byt v industriálním stylu ve Vinohradech

V hlavnom obytnom priestore je strop biely, ale nechýbajú tmavé akcenty v podobe svietidiel, stoličiek a častí nábytku. Zdroj: KIVA

V hlavnom obytnom priestore je strop biely, ale nechýbajú tmavé akcenty v podobe svietidiel, stoličiek a častí nábytku. Steny aj strop sú pokryté jemnou stierkou. I tá odkazuje na pôvod bytu, pretože štruktúrou pripomína starú omietku. Špeciálnym detailom interiéru sú fabióny, ktoré tvoria nenápadné, a pritom pôsobivé prvky na stenách.

Luxusní moderní byt v industriálním stylu ve Vinohradech

Pýchou kuchyne je veľký stôl pre 10 ľudí z jedného kusa dreva – z dubu domoreného do tmavšej farby. Zdroj: KIVA

Dokonale premyslená kuchyňa s ukrytými pomocníkmi

Veľkú časť dennej zóny zaberá kuchyňa – pre klienta bola najdôležitejším prvkom. Je plne vybavená všetkými spotrebičmi a dostatočne veľkou pracovnou plochou. Nerezová časť kuchyne prechádza na ostrovčeku do hliníkovej a kamennej časti. Vysoké kuchynské skrine sú vložené v nike a ich dvierka pôsobia ako obklad steny, ktorý nadväzuje na obklad vo vstupnej hale.

Prečítajte si tiež
Nadčasová rekonštrukcia klasického panelákového štvorizbáku

Drobné spotrebiče sú ukryté v ďalšej nike spolu s vlastnou pracovnou plochou. Táto nika sa dá zavrieť. Celá táto časť kuchyne vytvára tmavosivý box, v ktorom je potom umiestnená aj toaleta a dvere do šatne. Pýchou kuchyne je veľký stôl pre 10 ľudí z jedného kusa dreva – z dubu domoreného do tmavšej farby. Atypická podnož je z hrubej ocele.

Luxusní moderní byt v industriálním stylu ve Vinohradech

Špeciálnym detailom interiéru sú fabióny, ktoré tvoria nenápadné, a pritom pôsobivé prvky na stenách. Zdroj: KIVA

Šatňa ako v luxusnej predajni

Šatňa je vybavená otvoreným úložným systémom, zrkadlovou komodou a ďalšími zrkadlovými prvkami (otočné okrúhle zlaté zrkadlá, veľké oceľové zrkadlo). Oceľové zrkadlo je opreté o stenu, ktorá je obložená oceľovými plátmi, použitými aj ako obklad za posteľou. Zo šatne a spálne môžete prejsť do kúpeľne oddelenej sklom s fóliou s ombre efektom. Výsledkom je, že do kúpeľne nie je vidieť, ale na druhej strane je opticky spojená s okolitými miestnosťami.

Luxusní moderní byt v industriálním stylu ve Vinohradech

Chodba. Zdroj: KIVA

Znížený strop kvôli technológiám a prekladu

„Časť stropu, ktorá musela byť kvôli technológiám a prekladu dosť znížená, sme obložili keramickou dlažbou a ešte podčiarkli LED pásmi. Pôvodne nechcený blok sa tak stal zaujímavým prvkom kúpeľne. Atypické voľne stojace dvojumývadlo vyrobené z corianu je doplnené opäť o zlaté okrúhle zrkadlá. V tmavej kúpeľni je biely prvok spoločne s voľne stojacou vaňou, veľkou dominantou.

Luxusní moderní byt v industriálním stylu ve Vinohradech

Kúpeľňa. Zdroj: KIVA

Tá je umiestnená uprostred miestnosti a od sprchového kúta oddelená sivým sklom nepravidelného tvaru. Všetky úložné priestory sú skryté vo vstavanej skrini obloženej keramickým obkladom. Stáva sa súčasťou steny a nijako neruší,“ opisuje detaily riešenia Klára Valová.

Nerez s ružovým nádychom v kúpeľni detí

Druhá časť bytu je určená deťom. Detské izby pôsobia viac hravo, majú tiež vlastnú kúpeľňu a množstvo úložných priestorov. Na rozdiel od kúpeľne rodičov je ladená do svetlých tónov a doplnená tapetou s motívom veľryby.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia zanedbaného štvorizbáku: Varenie je divadlo a kuchyňa srdcom bytu

Architektky použili nerezové batérie vo zvláštnom ružovom nádychu v kombinácii s klasickým nerezom. Za povšimnutie stojí ďalší esteticko-funkčný prvok bytu – vnútorné okenice. Slúžia ako plnohodnotné zatienenie, ale tiež ako jemná dekorácia.

Luxusní moderní byt v industriálním stylu ve Vinohradech

Každý detail je dotiahnutý do úplnej dokonalosti. Zdroj: KIVA

Vinohradský byt

architektonický ateliér: SMLXL

autori: Ing. arch. Klára Valová, Ing. arch. Eva Mohylová

lokalita: Praha-Vinohrady, ČR

plocha: 222 m2

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Foto: KIVA

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Prahe čierna dizajnový nábytok drevená podlaha industriálny štýl interiérové premeny rekonštrukcia bytu sivá zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia