Izba nemôže byť väčšia ako je, ale môže tak vyzerať

28. 09. 2005
Zdieľať

Malé priestory môžu byť veľmi útulné. Ak sú však primalé, sú s nimi problémy. Neposkytujú dosť priestoru pre nábytok, ktorý človek potrebuje, alebo ak v nich horko-ťažko umiestnime všetko potrebné, ukáže sa, že sú veľmi úzke. Potom sú skutočne neútulné. Aj malé izby však možno zariadiť veľkoryso, aby plnili svoju funkciu a zároveň boli príjemné.

Malé izby so svetlými farbami pôsobia priestornejšie

Začnite so stenami a so stropom. Pravdaže, nemusia nevyhnutne žiariť. Aj dulová žltá, pieskovo béžová, štrkovo sivá či jemné pastelové tóny sú ideálnym pozadím pre zariadenie miestnosti. Svetlých farieb sa držte aj pri vyberaní nábytku. Tmavý nábytok a závesy a poťahy s výraznými odtieňmi pôsobia ťažko a stiesňujúco. Naproti tomu svetlé drevo, výplne zo svetlého prútia, bavlnené, vlnené a ľanové látky s prirodzeným odtieňom pôsobia ľahko. Nebojte sa, priestory, v ktorých dominujú svetlé farby, nemusia vyzerať jednotvárne a fádne. Celkom dobre znesú živé akcenty, ak sa dávkujú s mierou. Pozadie oživia prvky v kontrastnej farbe, ako sú obrazy, vázy, malé predmety, ale aj výraznejší kus nábytku.

Dvojnásobne zamotané: priestory na dvojaké používanie

Niekedy sa tomu jednoducho nedá vyhnúť, a izba musí slúžiť na dva alebo aj na viac účelov. Tak to býva najmä v dvojizbových a trojizbových bytoch a v garsónkach. Často tu chýba jedáleň, pracovňa alebo izba pre hosťa či pre druhé dieťa. Problémom sa stáva už aj skromné želanie dostať tam aspoň písací stôl, hudobný nástroj či väčšie kreslo. Keby sa napríklad izba s rozlohou 20 m2 používala iba ako obývacia izba, nebola by preplnená. Keď ju však využívame aj na ďalšie účely, môže sa stať nepríjemne stiesnenou. Pojem „malý priestor“ je zrazu veľmi relatívny.

Nápadité riešenia umožňujú odľahčiť malé priestory a uskladniť veci

Prvé riešenie môže ponúknuť pohľad do ďalších priestorov. Musí stáť písací stôl bezpodmienečne v obývacej izbe, alebo ho možno preniesť do spálne? Nemôže stáť jedálenský stôl v kuchyni, či dokonca v hale? Mnoho bytov je navrhnutých tak, že sa v nich ráta s osobitným priestorom na jedenie. Keď je už všetko preplnené, treba niečo premiestniť. Knižnicu možno postaviť aj do spálne alebo do predizby. V niektorých kúpeľniach sa nájde dosť miesta na odloženie bielizne a športových odevov. Takzvané sezónne šatstvo (napríklad veci, ktoré nosíme v zime) možno uložíme niekde v podkroví. Keď je v byte jedna izbička navyše, tak z nej môžeme urobiť akúsi skriňu, do ktorej sa dá vojsť. Tu sa dá uskladniť všeličo, na čo by sme inak len ťažko hľadali miesto: šatstvo, nástroje, kufre alebo škatule. Napokon tu zostáva ešte jedno a to radikálne riešenie: s vecami, ktoré sú príliš neskladné alebo ktoré neplnia svoj účel, sa jednoducho treba rozlúčiť alebo môžeme nepraktický model nábytku nahradiť „inteligentnejším“.

Pri zariaďovaní treba ísť novými cestami

Rozlúčme sa aj so všetkými prekonanými predstavami o bývaní, ktoré bránia pri hľadaní dobrého riešenia. Čo keby sme vymenili izby? Ak sa napríklad dve deti musia deliť o jednu malú izbičku, potom čoskoro môžu nastať problémy. Vtedy treba pouvažovať, či im neprenechať väčšiu rodičovskú spálňu. V niektorých rodinách zohráva významnú úlohu veľký jedálenský stôl, ktorý slúži nielen na jedenie, ale aj ako miesto stretávania sa. Ak nemáme vyhradený priestor na jedenie, a ani v obývacej izbe sa už nenájde miesto, potom je čas kriticky sa pozrieť na sedaciu súpravu. Nie je zbytočne široká? Nedala by sa táto súprava aspoň čiastočne premiestniť do inej malej izby a zriadiť tam miestnosť na pozeranie televízie, ktorá by mohla slúžiť aj ako príležitostná hosťovská izba?

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: farby maliz
Zdieľať článok

Diskusia