Mnoho príbehov jedného bytu

11. 12. 2006
Zdieľať

Na počiatku bol byt „roztiahnutý“ na dve poschodia. Pôvodní majitelia túžili po veľkom priestore a netradičnom bývaní. Neskôr sa priority i majitelia zmenili a obe podlažia mali začať slúžiť ako samostatné bytové jednotky. To si samozrejme zaslúži kompletnú rekonštrukciu dispozície, čo je úloha ako stvorená pre nášho spolupracovníka architekta Romana Chrascinu. Našej čitateľke ponúkol hneď niekoľko nových bytových príbehov…


Mnoho príbehov jedného bytu

72882

Dobrý deň,
Obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri zariaďovaní bytu. Vlastníme byt s rozlohou 70 m2 – pôdorys a fotky posielam v prílohe –, ktorý pozostáva z kuchyne, veľkej izby s krbom, chodby, kúpeľne a balkónu. Byt nie je zariadený, má iba kuchynskú linku so zabudovanými spotrebičmi. Chceli by sme Môj dom požiadať o nápad, ako by sa dal byt účelne zariadiť pre potreby mladého páru, resp. pre „singla“.
S pozdravom
Vaša čitateľka Martina


Mnoho príbehov jedného bytu

72883

Variant A

Pretože nová dispozícia je najdôležitejším prvkom úlohy, sústredili sme sa najmä na pôdorysné riešenia. Prvý príbeh rozpráva o čo najmenších stavebných úpravách. Posunula sa priečka ohraničujúca izbu s balkónom, kde vznikla neveľká spálňa s dvojlôžkom, a na mieste bývalého šatníka vyrástla kúpeľňa a toaleta. Pôvodná komora zostala zachovaná. Výhodou tohto riešenia je práve rozmiestnenie miestností s novou funkciou – blízkosť kúpeľne k pôvodným rozvodom vody (z kuchyne), orientácia pracovného kúta smerom k balkónu zase zaručuje dostatok prirodzeného osvetlenia. Majitelia síce prídu o priestrannú predsieň, to však vyvažuje zisk v podobe nových funkčných priestorov.


Variant B


Mnoho príbehov jedného bytu

72891

Tento variant viac pamätá na „nočný režim“ obyvateľov a úložné priestory. Architekt ho ponúka v dvoch verziách – pre single či pár. Väčšiu časť si z obývačky odkrojila spálňa, či už len múrikom oddelené ležovisko pre jedného obyvateľa (vľavo), alebo ako samostatná miestnosť so zvláštnym vstupom pre dvojicu (vpravo). Kuchyňa zostala zachovaná, kúpeľni a toalete patrí priestor hneď pri vstupe. Z riešenia sa vytratili šikmé steny a dispozícia je čistejšia. Navyše krb by sa dal využiť ako výhrevné teleso spálne. Nevýhodou tohto variantu je, že chodba či predsieň zaberá neúmerne veľa miesta, balkón je nevyužitý a nespolupracuje s obytnými, ale s obslužnými zónami.

Predsieň v malom byte si zaslúži väčšiu pozornosť. Aby ste sa v nej mohli bez problémov pohybovať, je lepšie neuspokojiť sa s hotovým nábytkom, ale jej zariadenie nechať vyrobiť na mieru.






Mnoho príbehov jedného bytu

72884


Mnoho príbehov jedného bytu

72885


Variant C


Mnoho príbehov jedného bytu

72890

Architekt vyrozprával i ďalšie dva podobné príbehy s rôznymi koncami. V oboch sú veľmi podobné stavebné zmeny – posuny priečok, veľkosť upravených miestností. Obyvatelia by sa však museli rozlúčiť so šikovnou komorou pri kuchyni. Keďže kuchynská linka je pomerne dlhá, stojí za zváženie, či takýto uzavretý odkladací priestor vlastne potrebujeme, veď miesto na potravinové boxy sa predsa dá nájsť aj v rámci linky. Prvý „príbeh“ je o veľkej kúpelni (vľavo) – je však treba počítať s nutnosťou vysekať do podlahy miesto na prívod vody a kanalizáciu. Odmenou za námahu je však jasne členený priestor bytu – samostatné miestnosti na spanie či oddych, dosť miesta na vstavané skrine v spálni či predsieni. Druhou možnosťou je akási kombinácia predchádzajúcich riešení (vpravo) – kúpeľňa a záchod zostávajú na mieste, novovzniknuté spacie „kupé“ ponúka žiadaný vstup na balkón i odkladacie priestory. V obývačke namiesto samostatného sedenia možno vytvoriť pracovný kút.







Mnoho príbehov jedného bytu

72886


Mnoho príbehov jedného bytu

72888



Mnoho príbehov jedného bytu

72893

Dizajn audiovizuálnej techniky sa takmer neustále mení, preto je dôležité dopriať neraz veľmi drahým prístrojom i zodpovedajúce „prostredie“. Hmota nábytku by mala byť jednoduchá a elegantná, materiál a farba by mali ladiť s dizajnom techniky (strieborná, čierna, biela…). Podľa toho zvážte, či zvolíte ako povrchovú úpravu farebné lamino alebo prírodnú dyhu.







Ing. Roman Chrascina
Vyštudoval strednú priemyselnú školu drevársku, odbor nábytkárstvo, a ďalej pokračoval na Technickej univerzite vo Zvolene, kde v roku 1992 absolvoval štúdium odboru tvorba a konštrukcie nábytku, interiérová tvorba, dizajn. Od ukončenia štúdia pracuje ako projektant, dizajnér a externý pedagóg na na Strednej umeleckej škole v Ostrave, kde vyučuje dizajn. Navrhuje a realizuje firemné interiéry a interiéry rodinných domov a bytov, spolupracuje s interiérovým štúdiom Lord CS.


Mnoho príbehov jedného bytu

72897

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh interiéru riešenie
Zdieľať článok

Diskusia