Nekonvenčná garsónka v Bratislave s finančne nenáročným interiérom
Nekonvenčnosť a príjemná atmosféra vošli do bytu originálnej dámy spoločne, držiac sa za ruky.
Ženský a nekonvenčný byt
V starom, asi storočnom dome v centre mesta boli dlho administratívne priestory, no začiatkom milénia prešla celá budova rekonštrukciou, pri ktorej sa kancelárie zmenili na byty. Práve tu si Vera kúpila peknú, priestorovo pomerne veľkorysú garsónku. Ibaže jej súčasťou bol aj problém, o akom by sa čerstvej majiteľke ani len nesnívalo – kotol, ktorý mal v jej byte zabezpečovať teplo a teplú vodu, bol (nevedno prečo) u susedov.
predsieň s retro dlažbou
Jakub Čaprnka
V predsieni nám klasické drevené dvere a retro dlažba s geometrickým vzorom pripomínajú, že sme v starom dome. Všetky ostatné priestory garsónky – kúpeľňa aj izba – sú však vyriešené moderne.
Keďže táto prezvláštna situácia nebola ošetrená právne, bolo potrebné ju vyriešiť technicky. A tak si Vera zavolala na pomoc svojho kamaráta, architekta Mareka Bohunického. „Bolo potrebné nájsť vykurovacie rozvody, oddeliť ich a napojiť na nový kotol. To bol vlastne začiatok zmien v tomto jednoduchom, no zaujímavom byte,“ spomína Marek.
sprchový kút
Jakub Čaprnka
Nekonvenčné riešenia nájdete aj v kúpeľni – napríklad namiesto klasických obkladačiek či sprchovej vaničky tu použili epoxidový náter. „Keď sa poškodí, pretrie sa nanovo. Je to také trochu ‚punkáčske‘ riešenie,“ smeje sa Marek. V pláne bol síce sprchový kút v rovine s podlahou, no v starom dome sa tento zámer nedal zrealizovať.
Vera od začiatku chcela, aby jej byt pôsobil žensky, zároveň preň spolu s architektom vymysleli nekonvenčný priestorový koncept: „Kým v bežných interiéroch sa väčšina vecí odohráva pri stenách, tu je celé dianie presunuté do stredu,“ vysvetľuje architekt.
„Steny ostali takmer prázdne. No podľa mňa pri nich ani nič nemusí byť,“ konštatuje. Príkladom tohto prístupu je najmä kuchyňa, ktorú vlastne celú tvorí veľký kuchynský ostrov, prístupný zo všetkých štyroch strán.
2472339
Jakub Čaprnka
Spoločenská majiteľka rada privíta a pohostí priateľov, čomu zodpovedá aj jedálenský stôl a počet stoličiek, na garsónku naozaj neobvykle vysoký.
„Koncept bežných bytov je taký, že väčšina vecí sa odohráva pri stenách. Tu je celé dianie sústredené do stredu miestnosti. Je to úplne iný priestorový princíp. Steny ostali takmer prázdne, ale ani pri nich nič netreba.“
Marek Bohunický, architekt
čierna sedačka
Jakub Čaprnka
Sympatický originál. Ani pri výbere zariadenia sa Vera nenechala priveľmi zväzovať zaužívaným škatuľkovaním štýlov. Trochu severský, trochu retro, trochu industriálny… výsledkom je jej vlastný štýl, nekonvenčný a uvoľnený.
Katkin pohľad
Interiéry „hore bez“ sa mi veľmi páčia. Kuchyňa, v ktorej by steny nezakrývali horné skrinky, bola vždy mojím snom. Kuchynský ostrovček s veľkou pracovnou plochou je podľa mňa to najdôležitejšie, čo do nej patrí. Tam sa všetko deje – varí, krája pizza, miesi cesto, píšu listy a pije víno.
Vzdušný interiér s duchom minimalizmu udržiava pozornosť obyvateľov len v jednej rovine – horizontálnej. Dokonca i svetlá sa hompáľajú vo výške očí. Všetko okolo je ako biele maliarske plátno (ktoré by malé deti bez dozoru istotne ešte skrášlili). Niekedy nás menej nábytku núti udržiavať si počet vecí v rozumných medziach, čo nemusí byť na škodu. Veď ak sa počet obyvateľov rozrastie, vždy možno zopár skriniek zavesiť na steny dodatočne. 🙂
„Tento byt mám veľmi rád – je čistý a netypický. Je mi to také blízke. Aj keď sa tu veľa vecí robilo na mieru, celý interiér bol finančne pomerne nenáročný.“
Marek Bohunický, architekt
ARCHITEKT
Ing. arch. Marek Bohunický, ateliér BYRO, www.byro.sk
malý byt
dispozícia: garsónka
obytná plocha: 58 m²
lokalita: Bratislava
TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2019