Od ponožiek po kožuch
Moderný byt si už bez šatníka pomaly ani nemožno predstaviť. Šatník (alebo aspoň šatníková či vstavaná skriňa) totiž presne vyhovuje dnešným predstavám o pohodlnom a praktickom bývaní – vďaka šatníku sa priestor oslobodí od zbytočne robustných skríň, vyčistí sa a odľahčí. Vďaka šatníku tak môžu lepšie vyniknúť sofistikované nábytkové solitéry. V šatníku sa získa maximum miesta na odkladanie – od steny po stenu, od podlahy až po strop. Za dverami šatníka sa skryje naozaj všetko – samozrejme, všetko šatstvo, od ponožiek až po kožuch, ale aj veľké neskladné kusy, ako napríklad žehliaca doska, vysávač a dokonca aj lyže, a v prípade núdze alebo svokrinej prepadovky aj troška neporiadku. A najmä, šatník môže mať rozmery, vzhľad aj vybavenie presne podľa vášho želania.
Prehľad a poriadok
Vedieť, čo treba uložiť, je prvý krok; vedieť, ako to čo najlepšie uložiť, druhý. Štandardné vybavenie pozostáva z políc s hĺbkou 30, 45 alebo 60 cm, zo závesných tyčí a zásuviek. Alternatívou klasických drevovláknitých materiálov s rôznou povrchovou úpravou sú aj vzdušné drôtené koše. Zásuvky môžu mať rôznu hĺbku, môžu byť otvorené (akési výsuvné police, ktoré sú dobre prístupné, aj keď majú malú výšku) či uzavreté, lepšiemu prehľadu môžu pomôcť sklenené čelá. Existuje aj množstvo nápaditých doplnkov a špecializovaných držiakov – napríklad na kravaty, hadicu vysávača a podobne.
Nie všetky miesta sú rovnaké
Nie každé miesto v šatníku je rovnako prístupné, preto sa odporúča rozdeliť
odkladacie plochy na akési výškové zóny – menej často používané a sezónne veci dajte do zón pod 50 a nad 170 cm (približne – presné rozmery závisia od vašej telesnej výšky a fyzickej zdatnosti).
Ak si zvolíte v spodnej odkladacej zóne zásuvky, mali by ste mať dosť miesta pre seba aj na ich vysunutie. Od hrudníka vyššie rozhodne žiadne zásuvky nedávajte. Aby ste efektívne využili vysoké polohy, a uložené veci boli zároveň čo najdostupnejšie, môžete sem umiestniť vešiakovú tyč s mechanizmom na sklápanie. Súčasťou šatníka môže byť aj malý rebrík či mobilné schodíky. Pre tých najnáročnejších sú určené otočné police, ktoré sprístupnia kúty rohového šatníka.
Na mieru
Vstavanou skriňou na mieru sa dá presne využiť priestor, ktorý je k dispozícii. Získate ňou maximum odkladacích priestorov, ktoré si navyše môžete rozvrhnúť presne podľa svojich potrieb – celková plocha políc, dĺžka tyčí, počet zásuviek a všetko ostatné závisí len od vašich požiadaviek (pravdu povediac, aj od priestorových a finančných možností). Šatník či šatníková skriňa na mieru je výborným riešením aj pre atypicky tvarované priestory v podkroví či pod schodami. Zaujímavý a priestorovo výhodný je aj trojuholníkový šatník, ktorý je v oddelenom rohu miestnosti.
Z pochopiteľných dôvodov sa na šatníkoch a šatníkových skriniach preferujú posuvné dvere. Pri otváraní nijako nezasahujú do priestoru okolo seba a v ponuke je veľká škála materiálových i farebných riešení. Záleží len na vás, či majú v miestnosti vyniknúť, alebo s ňou splynúť. Do malých miestností sú ideálne zrkadlové dvere – opticky ju zväčšia a presvetlia, a dajú sa aj prakticky využiť.
Šatník má zvyčajne 4 až 12 m2 (podľa priestorových možností bytu a životného štandardu jeho obyvateľov). Zariadenie môže byť umiestnené pri jednej alebo dvoch stenách, vo väčšej miestnosti – šatni – aj v tvare L či U.
Kam s ním
Zatiaľ čo šatník je miestnosť alebo oddelená časť miestnosti, do ktorej môžete vstúpiť, šatníková skriňa
znamená v podstate úspornejší variant – sústavu políc, zásuviek, tyčí na vešanie a ďalších zariadení na odkladanie, ktoré sú od miestnosti oddelené dverami v celej výške miestnosti. V byte môže byť jeden veľký univerzálny šatník či šatňa, alebo viacero menších šatníkových skríň v jednotlivých miestnostiach. Praktickým riešením je šatník v nočnej zóne bytu, pri spálni či kúpeľni (ak to dispozícia bytu dovoľuje, tak zároveň v nadväznosti na chodbu alebo halu), a prípadne aj druhý šatník alebo vstavaná skriňa na vrchné oblečenie, topánky a pod. pri vstupe do bytu.
Detaily sú dôležité
Pri šatníku nezáleží len na prvom dojme zo zatvorených dverí a materiáloch povrchov, ale aj na riešení pohyblivých častí a dômyselnosti konštrukčných detailov rámu, spojov či mechanizmov.
Najmä vo väčšom šatníku treba zabezpečiť aj osvetlenie (celkové, bodové, umiestnené napríklad na rímse, alebo kombinované) a vetranie. Na výmenu vzduchu môžu slúžiť napríklad prieduchy na dverách alebo v pevných stenách šatníka.
Náš Tip: Najlacnejšie vstavané skrine pre Bratislavu a okolie.