PRED a PO: Premena bratislavského bytu v katastrofálnom stave
Byt v dome z päťdesiatych rokov bol z väčšej časti ešte v pôvodnom stave. O potrebe celkovej rekonštrukcie nebolo pochýb.
Našťastie, i napriek veľmi zlému technickému stavu sa našli pozitíva, na ktorých mohol architekt Marek Abramovič stavať a premeniť ho na moderný obytný priestor pre mladý pár, zakladajúci si rodinu.
Prvým pozitívom bol fakt, že bytový dom má stĺpový železobetónový nosný systém s nenosnými vnútornými priečkami. Vďaka tomu mohol autor projektu upraviť dispozičné riešenie bytu. Majitelia si želali samostatnú dennú a nočnú zónu s nepriechodnými miestnosťami.
Hlavným krokom vedúcim k novej dispozícii bolo premiestnenie kuchyne do spoločného priestoru s obývacou izbou a vstupnou halou. Denná časť tvorí vzdušný a otvorený priestor určený na komfortné trávenie času, nočná zostáva oddelená a súkromná.
Stav bytu pred rekonštrukciou:
Úložný priestor nájdete všade
Na mieste bývalej kuchyne je dnes pracovňa, z ktorej v budúcnosti môže byť detská izba či spálňa s dostatkom úložného priestoru. Práve úložný priestor zohrával pri premene bytu veľmi dôležitú úlohu. Ďalej je v nočnej časti priestranná spálňa, otočená smerom do tichého vnútrobloku, a hygienické zázemie.
Radikálne zmeny v kúpeľni
Kúpeľňa sa dočkala obrovskej premeny. Nepraktický malý priestor bol zväčšený na úkor spálne, namiesto pôvodnej vane je dnes sprchový kút. Priestrannosť kúpeľne je umocnená použitím nadrozmerného zrkadla, z ktorého vystupuje umývadlová zostava spolu s vodovodnou batériou. Architekt na umocnenie výsledného efektu zvolil veľkoformátové obklady s minimálnymi škárami a bezškárovú polyuretánovú podlahu.
Rozdielna výška podláh
Samozrejme, nešlo všetko hladko. „Jedným z problémov, s ktorým som sa musel vysporiadať, bola rozdielna výšková úroveň jednotlivých miestností, miestami dosahujúca až 15 cm a tiež s rozdielnymi pôvodnými skladbami podláh. Na to, aby bolo možné dosiahnuť jednotnú úroveň podlahy a tiež bezprahový prechod do miestností, bolo nevyhnutné dorovnať výškový rozdiel medzi miestnosťami. Statiku doriešil drevený nosný rošt,“ vysvetľuje autor rekonštrukcie Marek Abramovič.
Neprehliadnite: Ako môže vyzerať bývanie v 600-ročnom dome v Banskej Štiavnici?
Šikovné riešenia
Tak, ako pri mnohých iných rekonštrukciách, i táto má svoje jedinečné riešenia a zaujímavé detaily. Nás zaujal priznaný železobetónový preklad s posuvným policovým regálom, atypický jedálenský stôl s betónovou podnožou, držiaky uterákov s integrovaným zásuvkami a kovový sušiak na uteráky v sprchovom kúte. Vstupnú halu opticky zväčšuje a presvetľuje veľkoplošné zrkadlo. V „kastlíkoch“ nad oknami sú umiestnené bez-retiazkové tieniace rolety.
Jednotná podlaha, biele steny
Celý interiér je riešený vo svetlých farbách a v prírodných materiáloch. Podlaha je všade jednotná – drevená vlysová podlaha usporiadaná do stromčeka. V kúpeľni a WC je hodvábne sivá polyuretánová podlaha.
Steny v celom byte majú minimalistickú bielu maľovku, miestami ich spestrujú obrazy. S čistými líniami interiéru ladia bezzárubňové dvere, rozvody ukryté v nábytku či zasekané do muriva a podomietkové kúpeľňové vodovodné armatúry.
Byt 55
Architektonický ateliér: abrama architekti, s.r.o.
Architekt: Ing. Arch. Marek Abramovič
Lokalita: Bratislava
Plocha: 80 m2
Realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Zdroj: abrama architekti, s.r.o.
Foto: Pavel Kudiváni, Kudivani Photography