Zdroj: INT2 architecture

Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky

08. 12. 2020
Zdieľať

Interiér sa nachádza v pôvodnom historickom kaštieli zo začiatku 20. storočia. Napriek historickým prvkom byt dýcha modernými riešeniami a prináša šikovné momenty, ktoré sa dajú použiť všade, kde potrebujete ušetriť priestor.

Hlavnou úlohou architektov bolo zachovať pôvodný priestor hlavnej miestnosti. V ňom sú spojené všetky funkčné oblasti. Spája vstupnú halu, kuchyňu, jedáleň, obývaciu izbu, spálňu pre hostí, sklad izbu a kúpeľňu.

zrekonštruovaný byt v historickom kaštieli

Zdroj: INT2 architecture

Odkazom na pôvodnú architektúru sú rytmicky sa striedajúce stropné trámy a deväť vysokých úzkych okien. Autori premeny zviditeľnili pôvodné murivo natreté nabielo. Na stenách ponechali dokonca aj šmuhy, ktoré objavili pri rekonštrukcii.

Prečítajte si tiež
Maličký bratislavský byt s historickou charizmou. Verili by ste, že je z roku 1902?

Do otvoreného priestoru vložili boxy

Do otvoreného priestoru hlavnej miestnosti vložili dva podpriestory – boxy. Vo väčšom z nich sa nachádza spálňa pre hostí so špajzou a knižnicou, v druhom je vstupná hala, kúpeľňa a časť kuchyne. Zvyšok funkčných oblastí je rozmiestnený okolo týchto boxov – kuchynsko-jedálenská zóna s ostrovčekom, pohovka a útulné miesto na raňajky. Boxy nesiahajú až po strop, čím vznikla možnosť na väčšom z nich umiestniť medzipriestor s ďalšou spálňou a na menšom zabudovať bodové osvetlenie.

zrekonštruovaný byt v historickom kaštieli

Zdroj: INT2 architecture

Posuvné dvere šetria priestor

Namiesto bežných interiérových dverí architekti do boxov zvolili inštalované sklenené posuvné priečky. Na jednej strane fungujú ako zvuková bariéra medzi vstupným priestorom či spálňou a otvoreným priestorom bytu, na druhej strane umožňujú priechod svetla a vizuálne rozširujú malé miestnosti. Hlavná spálňa je od otvorenej zóny izolovaná. Má tiež vlastnú kúpeľňu s vaňou.

zrekonštruovaný byt v historickom kaštieli

Zdroj: INT2 architecture

Dubové podlahy, geometrická mozaika, mramor a betón

„Historické murivo a betónový strop s trámami sme natreli nabielo, na podlahu sú položené anglické dubové parkety. Okolo okien sme navrhli minimalistický obklad stien (Weinscot – boiserie), ktorý sa za pohovkou zmení na klasické panely. Kúpeľne sme zakončili geometrickou mozaikou s tmavou škárovačkou, kombinovanou s textúrou mramoru a betónu,“ vysvetľujú autori rekonštrukcie zo štúdia INT2 architecture.

zrekonštruovaný byt v historickom kaštieli

Zdroj: INT2 architecture

Umelecké detaily a dôraz na atmosférické osvetlenie

Celý interiér má jedinečné doplnky, ktorými sú umelecké diela Sergeja Arkhipova. Za povšimnutie stojí riešenie atmosférického osvetlenia, ktoré nájdete na najrôznejších, mnohokrát prekvapivých miestach – pod zábradlím na schodoch, ktoré vedú na väčší box, alebo bodové osvetlenie na menšom vstupnom boxe.

Prečítajte si tiež
Fascinujúca rekonštrukcia domu v historickom centre Levoče
zrekonštruovaný byt v historickom kaštieli

Zdroj: INT2 architecture

Interiér SVK

Architektonický ateliér: INT2 architecture

Lokalita: Moskva, Rusko

Celková plocha: 114 m2

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: INT2 architecture

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty historický byt historický dom rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia