Predstavujeme trendy v bývaní na rok 2022: Zariaďte si moderný a funkčný domov
Máme za sebou náročný rok a pol, ktorý bol skúškou v mnohých smeroch. Otestoval nás, aj náš životný priestor. Aj keď celkové trendy v bývaní sa nemenia tak rýchlo a často ako je to napríklad v móde, štýl diktujú detaily, ktoré vedia domácnosti ozvláštniť. Patria sem najmä farby, materiály, ale aj hra so svetlom v priestore. Aké sú teda trendy pre nadchádzajúci rok?
Dva hlavné štýly
Zdá sa, že rok 2022 môže byť prelomový z celkového hľadiska zariaďovania štýlu domácnosti. Konzervatívne severské riešenia pomaly ustupujú. Po psychicky náročných mesiacoch doma je pre mnohých ľudí príjemnejšie hrejivé a radostné prostredie. Nás zaujali dva koncepty, ktoré môžu dodať charakter vášmu domovu.
Púštny safari štýl s teplými zemitými odtieňmi, kožou, drevom a ťažkými látkami ako dekoráciami. Zaujímavý je aj stredomorský štýl evokujúci pobyt pri mori, ktorý tiež využíva prírodné materiály, prirodzené svetlo a farebné vzory inšpirované tradičnou stredomorskou kultúrou.
Ktoré odtiene budú in?
Pantone Color Institute, ktorý pravidelne diktuje farebné trendy aj v interiérovom dizajne, už zverejnil niekoľko top odtieňov pre rok 2022. S hlavnou dvojkombináciou síce príde až v decembri, preferencie však naznačil výberom odtieňov na London Fashion Week.
Na svoje si prídu milovníci pastelových variácií – napríklad žltej, staroružovej či jemne zelenej, ale aj výrazných odtieňov vrátane tmavomodrej či oranžovej. Nás zaujala sýtomodrá farba, ktorou môžete oživiť inak neutrálny interiér. Je len na vás, či sa rozhodnete pre sedačku, namaľovanú stenu, alebo vám postačí prikrývka cez posteľ či farebné vankúše.
Kvalitné prírodné materiály
Trendom posledných rokov je aj dôraz na kvalitné prírodné materiály, nielen ich napodobeniny. Drevo má aj podľa slovenských odborníkov má nielen antistresové a relaxačné, ale dokonca liečivé účinky na človeka. Navyše už spomínané zemité odtiene v kombinácii s výraznejšími prvkami vytvárajú prirodzenú harmóniu.
Drevené materiály sa budú využívať prakticky v každej izbe. Jeho výhodou tiež je trvácnosť – neraz stačí drevené kusy ošmirgľovať a prípadne nalakovať a sú opäť ako nové. V kúpeľni ich môžete doplniť o žulu alebo podobné kamenné prvky.
Udržateľnosť a ekológia
Obnovovanie domácnosti láka k vyhadzovaniu mnohých, neraz ešte zachovalých kusov nábytku či doplnkov. Všeobecný trend dnešných dní však hovorí jasne – čím menej odpadu vznikne, tým lepšie.
Skúste tento prístup aj pri zariaďovaní či rekonštrukcii svojej domácnosti. Zamyslite sa, či staršie kusy nábytku nedokážete zrepasovať alebo premeniť na funkčné kusy hoci aj s iným účelom, ako bol ten ich pôvodný. Na stoličkách môžete vymeniť čalúnenie, na vankúše kúpiť len nové poťahy a z drevených krabíc zas vyčarujete štýlové poličky.
Svetlo a priestor
Čo najviac prirodzeného svetla a viac voľného priestoru. Lockdowny spôsobili, že sa doma chceme cítiť čo najvoľnejšie. Odstráňte zbytočné prekážky v priestore a pustite dovnútra čo najviac slnečného svetla.
Veľké okná či dokonca presklené steny vám urobia skvelú službu. Prirodzené svetlo totiž prispieva k lepšej nálade, eliminuje depresiu a pomáha udržovať aj zdravý biorytmus počas dňa. Ak neplánujete veľkú prestavbu, vymeňte aspoň tmavé ťažké závesy za ľahšiu a svetlejšiu variáciu. Pod okná dajte len nižší nábytok, ktorý váš príbytok neoberie o svetlo.
Hodnota a bezpečnosť domácnosti
Chystáte sa na riešenie svojho vysnívaného nového domova, alebo ste spokojný s tým, čo už máte? V jednom aj druhom by ste mali myslieť na poistenie – a to tak samotnej nehnuteľnosti, ako aj jej vybavenia – teda poistenie domácnosti. Najjednoduchším spôsobom je zvoliť balíček, ktoré kryje oboje – napríklad poistenie majetku a občianskej zodpovednosti DOMino od poisťovne Generali. Poistenie ponúka tri balíky poistenia, ktoré si môžete upraviť podľa svojich potrieb. Každý balík obsahuje rovnaké poistné nebezpečenstvá, odlišujú sa od seba iba výškou limitov poistného plnenia. V jednotlivých balíkoch je možné zvýšiť alebo znížiť výšku limitov poistného plnenia alebo balíky doplniť o voliteľné pripoistenia.
Ak už poistený ste, myslite na to, že poistnú zmluvu treba približne každých 5 rokov prehodnotiť. Vyhnete sa tak „podpoisteniu“, ktoré znamená, že suma, na ktorú máte poistený svoj majetok, je nastavená nižšie, ako je jeho skutočná hodnota. Ak sa poistná suma neaktualizuje, tak v prípade poistnej udalosti nebude poistné plnenie stačiť na pokrytie všetkých výdavkov na obnovu domova. Miera vášho krytia totiž závisí od rôznych faktorov, ktoré sa časom menia. Patrí medzi ne ekonomická situácia, inflácia, ale aj rekonštrukcia nehnuteľnosti, zveľaďovanie majetku a napokon i nárast cien práce a materiálov, ktorý zažívame aj v súčasnosti. Ak chcete mať istotu, že je vaše poistenie v poriadku, konzultujte ho s odborníkmi z poisťovne Generali. Poradia vám a zistíte, ako na tom vlastne ste. Ak poistenie nemáte, môžete si ho rovno uzavrieť.
VIAC O POISTENÍ MAJETKU V GENERALI
Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Generali.