Škola dizajnu 12. časť – Najväčšie rozhodnutia a najlepšie investície súvisiace s bývaním
Výber bývania a jeho zariadenie sú plné množstva rozmanitých rozhodnutí a investícií, ktoré si vyžadujú náležité zamyslenie. Túžite skôr po byte v dobrej lokalite alebo je pre vás dôležitejšia samostatná pracovňa? Viac o tých najväčších rozhodnutiach a najlepších investíciách súvisiacich s bývaním sa dozviete v poslednej časti seriálu, ktorý vzniká v spolupráci so školou interiérového dizajnu Design academy.
1 Dom alebo byt?
Vlastné bývanie je často najväčšou finančnou investíciou v živote jednotlivca, resp. rodiny. Hoci je prístup k jeho výberu a zoznam priorít individuálnou záležitosťou, jedným zo základných rozhodnutí zostáva voľba, či žiť v byte alebo dome. Obe možnosti majú svoje pozitíva aj negatíva – výhodou bytu môže byť lepšia dostupnosť do práce, bonusom bývania v dome zase pozemok s okrasnou a úžitkovou záhradou. Kým byt sa spája s nižšími nárokmi na údržbu a neraz aj nákladmi, najmä vonkajšie priestory domu a záhrada si vyžadujú aj pri rôznych takmer bezúdržbových riešeniach určitý čas na pravidelnú starostlivosť a zveľaďovanie.
2 Lokalita
Jedným z určujúcich kritérií pri výbere bývania je lokalita. Túžba bývať v lepšej štvrti s dobrou, resp. pešou dostupnosťou do centra mesta alebo v blízkosti zelene je často určujúca a človek sa napríklad radšej zriekne niekoľkých štvorcových metrov obytnej plochy. Inou voľbou je bývanie na vidieku, pri ktorom však najmä v satelitných obciach väčších miest, resp. v blízkosti hlavného mesta treba počítať s rannými a podvečernými zápchami. Voľba vzdialenejšej lokality zase môže byť výhodná z hľadiska ceny – dostupnosť za prácou alebo do škôl však býva v takýchto prípadoch horšia.
3 Originalita
Mnohí uprednostňujú originálne, resp. jedinečné riešenia. Pre niekoho je ním napríklad mezonetové podkrovie s výhľadom na dominantu mesta alebo blízky les, pre iného storočný vidiecky dom dýchajúci svojskou atmosférou, ktorý spolu s rodinou postupne pretvorí na moderné bývanie, no zachová viaceré prvky minulosti – podlahy, trámy, stropné oblúky. Pre jedného môže byť takou voľbou bývanie vo veľkometrážnom byte v novostavbe, druhý zase pred stavbou domu osloví skúseného architektka, ktorý mu navrhne jedinečnú stavbu, vychádzajúc presne z jeho potrieb.
4 Individuálne potreby
Bývanie mnohí z nás považujú za naozaj dobré až vtedy, ak v ňom nechýbajú tie prvky, po ktorých sme vždy túžili a denne nás tešia. Pre človeka, ktorý často pracuje z domu, je to domáca pracovňa, pre toho, kto rád investuje do kvalitných materiálov na prírodnej báze, to môžu byť do stromčeka kladené drevené podlahy, ktoré pri pravidelnej starostlivosti budú dobre slúžiť dlhé desaťročia. Iný si bývanie nedokáže predstaviť bez terasy, kozuba, veľkorysej knižnice počítajúcej aj s knižnými prírastkami alebo bez sauny. Ak máte prvok, ktorý by vo vašom bývaní určite nemal chýbať, myslite naň už pri hľadaní nového príbytku, aby ste sa svojej túžby nakoniec predsa len nemuseli pre jedno zlé a možno príliš unáhlené rozhodnutie vzdať. {R1}
Jedným z kritérií pri výbere nového domova môže byť aj dobrá dispozícia. Tú, samozrejme, možno meniť, treba však pri tom počítať s navýšením nákladov.
5 Kvalita zariadenia
Hoci je často investícia do zariadenia po všetkých remeselných prácach tým posledným krokom, na ktorý už neraz nezostáva veľa finančných prostriedkov, oplatí sa investovať aj do interiérových prvkov. Jedným z nich je kvalitná dostatočne odolná podlaha a v neposlednom rade jej správne položenie. Nepochybne dobrou investíciou sú aj dvere a ich kovania – neustále dotýkanie, otváranie a zatváranie môže pri rôznych lacných riešeniach naozaj v krátkom čase spôsobiť značné opotrebovanie. Investujte predovšetkým do zariadenia, ktoré využívate denne a svojou ergonómiou značným spôsobom vplýva na vaše zdravie – kvalitný matrac, pracovná stolička, najmä v prípade školákov, ktorí trávia za písacím stolom neraz naozaj dlhé hodiny. Oplatí sa priplatiť si aj za kvalitnú sedačku z odolného materiálu.
Odborník radí
Ing. arch. Lucia Mészárová
lektorka a majiteľka Design academy
Dizajnovky
Aby bolo vaše bývanie funkčné a zároveň štýlové, nemusí byť plné dizajnových kúskov. Aj bez nich si môžete vytvoriť originálny priestor plný nevšedných nápadov. Ak si ale predsa len chcete dopriať čosi výnimočné, investujte napríklad do svietidla alebo zaujímavej tapety, ktoré interiér zaručene pozdvihnú. Voľte však skôr nadčasové modely a vzory, aby vás zakrátko neomrzeli.
O Design academy
Školu interiérového dizajnu Design academy založila v roku 2009 dvojica architektov Lucia Mészárová a jej manžel Oskar ako doplnkovú formu vzdelávania pre dospelých so záujmom o interiérový dizajn. Škola organizuje krátkodobé aj dlhodobé kurzy, pričom ročný kurz s názvom Interiérový dizajn je rekvalifikačný a akreditovaný Ministerstvom školstva SR. Jednotlivé kurzy, respektíve hodiny, vedú kvalifikovaní odborníci s aktívnou praxou v danom odbore. Hodiny šikovne prepájajú teóriu s praxou, študenti získavajú a overujú si vedomosti aj praktickými cvičeniami a zadaniami, pri ktorých sa rozvíja ich kreativita. V rámci populárneho ročného kurzu interiérového dizajnu si študenti osvoja prácu v celosvetovom obľúbenom 3D programe SketchUp, čo neskôr zužitkujú pri spracovaní záverečného projektu (návrhu interiéru domu či bytu), ktorý v závere kurzu obhajujú. Štúdium sprevádzajú aj prehliadky showroomov a výrobní atypického nábytku.
www.designacademy.sk
PRIPRAVILA NATALIA ŽÁKOVÁ V SPOLUPRÁCI S DESIGN ACADEMY
FOTO ARCHÍV DESIGN ACADEMY
ZDROJ časopis Môj dom 5/2016