Zdroj: Carlo Baroni

Ako vzniká jedinečný byt? Zameraním na detaily, presvetlením priestoru a využitím potenciálu najvyššieho poschodia

20. 01. 2022
Zdieľať

Celková atmosféra, akú byt po rekonštrukcii vyžaruje, nezáleží vždy len od použitých materiálov, svetla a farieb. V prípade tohto bytu zohrávajú dôležitú úlohu aj detaily. Precízna práca dvojice architektov pôsobí triezvo, sofistikovane, ale pritom harmonicky. Neodolateľnú atmosféru bytu dodávajú strešné svetlíky, nabielo natretý drevený krov a veľké posuvné dvere na členitú terasu.

Ako vzniká jedinečný priestor

„Projekty interiérového dizajnu a záhrad nás napĺňajú veľkou spokojnosťou, pretože výsledky našich návrhov vidíme za kratší čas, než aký zvyčajne trvá dokončenie budovy. Avšak interiérový dizajn, keď je robený na mieru, môžeme z hľadiska zložitosti prirovnať k miniatúrnej budove. Prečo? Pretože je náročný a vyžaduje si veľa pozornosti, práce s detailmi. Tento starostlivý výskum funkčných, estetických a emocionálnych prvkov umožňuje vytvoriť jedinečný priestor,“ vysvetľujú svoju prácu architekti zo štúdia Burnazzi Feltrin Architetti.

Prečítajte si tiež
Jedinečný podkrovný byt v Bratislave prekvapuje zimnou záhradou v centre dispozície

Otvorený priestor a využitie výšky stropu

Trojčlenná rodina oslovila dizajnérov s dvoma presnými požiadavkami. Priali si otvorený priestor na bývanie a využiť výšku stropov.

Jednopodlažný byt EB sa nachádza v obci Civezzano na severe Talianska, a to na najvyššom poschodí obytnej budovy z 80. rokov 20. storočia.

Priestranná terasa s kvetinovými vyvýšenými záhonmi

Terasa bytu je priestranná a plná zelene. Zdroj: Carlo Baroni

Byty na najvyššom poschodí majú špeciálne čaro, ak sa podarí do ich interiéru vtiahnuť výhľady do okolia. To sa architektom podarilo na výbornú aj vďaka priestranným terasám. Zaujímavým architektonickým prvkom tejto nehnuteľnosti je členitý drevený trámový strop.

Strešný byt s bielym dreveným krovom a terasou

Veľké francúzske okná rámujú mestskú krajinu so susednými budovami v popredí. Zdroj: Carlo Baroni

Francúzske okná, biela farba, teakové drevo

Architekti o tomto projekt hovoria, ako o zaujímavej práci niekde medzi interiérovým, exteriérovým dizajnom a výstavbou. Premena bytu veľmi intenzívne prepája interiér s okolím. Veľké francúzske okná rámujú mestskú krajinu so susednými budovami v popredí.

Prečítajte si tiež
Základom premeny podkrovného bytu sa stal priestor bez akýchkoľvek priečok, dverí a stereotypov

Práve kvôli tomuto efektu sa tvorcovia premeny rozhodli použiť bielu, ako hlavnú farbu pre nábytok vyrobený na mieru a tiež steny – neruší výhľady plné farieb a tvarov. Niektoré výklenky, police a podlahy sú z certifikovaného teakového dreva, ktoré zahrieva jednoduchý priestor a vnáša zaujímavú textúru.

Strešný byt s bielym dreveným krovom a terasou

Zaujímavým architektonickým prvkom tejto nehnuteľnosti je členitý drevený trámový strop. Zdroj: Carlo Baroni

Rohový krb vidno už od vstupu

V blízkosti severnej steny s oknami je umiestnený kuchynský ostrovček – na druhej strane, pri južnej stene, stojí sivá pohovka. Toto umiestnenie zabezpečuje najlepší výhľad na celý byt. Už pri vstupe do bytu si všimnete hlavný vizuálny bod celého obytného priestoru – rohový krb. Obývaciu časť od súkromnej nočnej zóny bytu oddeľujú mliečne biele dvere. Symetria interiéru pod strechou vytvára pocit bezpečia a stability.

Biela detská izba s dreveným krovom

Niektoré výklenky, police a podlahy sú z certifikovaného teakového dreva, ktoré zahrieva jednoduchý priestor a vnáša zaujímavú textúru. Zdroj: Carlo Baroni

EB apartment

architektonický ateliér: Burnazzi Feltrin Architetti

autori: Elisa Burnazzi, Davide Feltrin

lokalita: Civezzano, Trento, Taliansko

plocha: interiér 90 m2, exteriér: 47 m2

realizácia: 2018 – 2020

Sabína Zavarská

Foto: Carlo Baroni

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty bývanie v podkroví interiérové premeny interiérový dizajn moderné bývanie otvorený priestor terasy
Zdieľať článok

Diskusia