Ako zrekonštruovať starý byt, aby ostali zachované historické prvky a zároveň pôsobil moderne
Rekonštrukcia starých domov a ich premena na plne funkčný moderný domov neraz potrápi majiteľov i architektov. Zaujímavým procesom prešiel byt nachádzajúci sa v bytovom dome z prelomu devätnásteho a dvadsiateho storočia, ktorý stojí v pražskom Novom Meste. Z historického bytu vzniklo príjemné, moderné a útulné miesto pre život celej rodiny, pričom si ponechalo aj atmosféru minulých čias.
Stopy minulosti ponechali
Na rekonštrukcii historického domu sa podieľalo okrem majiteľov bytu Ivy a Radima architektonické štúdio A1Architects. Keďže pôvodný byt mal zachované mnohé prvky zo svojho najlepšieho obdobia, architekti sa ich rozhodli ponechať, aby preniesli neopakovateľnú atmosféru pôvodného už vlastne historického bytu do nového bývania.{R1}
Stavebné úpravy boli nevyhnutnosťou, ale napriek nim sa podarilo zachovať všetky historické prvky bytu. A nielen to – tradičná biela farba ešte zvýraznila ich význam i hodnotu, ako aj estetický efekt. Nový moderný byt má teda zachované drevené špaletové okná, pôvodné kazetové obklady pod ich parapetmi, ale aj krásne vnútorné dvere a parkety.
V čom spočívali stavebné úpravy?
Architektonické štúdio pripravilo projekt, vďaka ktorému bolo možné realizovať premenu bytu bez potrieb veľkých stavebných úprav. „Stavebné úpravy sme obmedzili len na prepojenie dvoch veľkých miestností smerom do ulice, čím vznikla veľkorysá obývacia izba s kuchyňou, jedálňou, pracovňou a zároveň veľkou knižnicou,“ opisujú proces premeny bytu architekti.
Všetko dobre skryté
Veľkorysosť hlavného obytného priestoru podčiarkujú vstavané úložné skrine, ktoré sú elegantne ukryté za svetlou stenou z brezovej preglejky. Okrem úložných priestorov sa tu skrýva aj technické vybavenie bytu – malá technická miestnosť s kotlom, pračka, ale nájdete tu aj príjemnejšie súčasti bytu ako vstavanú vinotéku, či priestor pre hračky. Ďalej sa stena plynule mení na menší pracovný kút so stolom a otvorenou knižnicou, pod ktorou je na mieru vyrobená sofa. Tá poskytuje pohodlie pri filme celej rodine. Centrálnym prvom miestnosti je veľký jedálenský stôl z masívneho jaseňového dreva prepojený s kuchynským ostrovčekom.
Malú kúpeľňu majú aj v spálni
Vstupná stredová hala oddeľuje spálňu a detskú izbu, pričom obe sú orientované smerom do dvora. Majitelia bytu si po rekonštrukcii želali mať malú kúpeľňu ako súčasť spálne. Tento zámer sa podaril – spálňa stojí na mieste bývalej izby pre služobníctvo, ktorej súčasťou bola aj miniatúrna kuchynka. Z tej je dnes súkromná kúpeľňa majiteľov.
Tapety a pastelové odtiene
Steny spálne sú na želanie majiteľov bytu oblepené tapetami a doplnené vysokými bielymi lištami, ktoré nadväzujú na pôvodné drevené prvky bytu. V detskej izbe je špecialitou využitie pôvodnej výšky miestnosti na „spacie poschodie“ pre deti. Schody do postele tvoria zároveň knižnicu. Príjemnú atmosféru celého historicko-moderného bytu dotvárajú jemné odtiene bielej a pastelové tóny tapiet vrátane doplnkov v kombinácii so svetlou farbou brezy.
Prečítajte si tiež:
Nešťastne zrekonštruovaný byt po prvých majiteľoch získal po druhej rekonštrukcii úplne novú tvár
Rekonštrukcia bytového domu Praha, Nové mesto v kocke:
Autori: A1Architects – MgA. Lenka Křemenová, MgA. David Maštálka
Dodávateľ: Invent interiér – Pavel Bodlák
Stolárstvo: E-truhlárna
Projekt: A1Architects / Eva Maštálková
Úžitková plocha: 89 m2
Realizácia: 2015
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: A1Architects, David Maštálka