Zdroj: František Svatoš

Zo starého dvojizbového bytu presvetlený trojizbák. Čo dokázala zmena dispozície?

22. 12. 2020
Zdieľať

Byty z prvej polovice minulého storočia, mali úplne iný charakter ako dnešné moderné domácnosti. Požiadavky ich obyvateľov a predstavy o pohodlí a funkčnosti sa odvtedy zmenili.

Kým v minulosti bolo zvyčajne potrebné byty členiť na menšie miestnosti, dnes ich otvárame a presvetľujeme. Za príjemnou rekonštrukciou bytu z 30. rokov na pražských Vinohradoch stoja architekti z českého 0,5 Studia.

podlaha z pôvodných parkiet

Podarilo sa zachovať väčšinu pôvodných prvkov, vrátane parkiet. Zdroj: František Svatoš

Dom, v ktorom sa historický byt nachádza, je postavený vo funkcionalistickom štýle a je dielom Ing. Františka Troníčka. Keďže objekt nebol prakticky od vzniku výraznejšie rekonštruovaný, dodnes má veľa pôvodných prvkov, povrchov a detailov. Úlohou architektov bolo prispôsobiť vybraný byt súčasným potrebám a vybaviť ho zabudovateľným nábytkom. Úloha bola splnená na jednotku.

Prečítajte si tiež
Zdedila storočný byt a s výzvou sa pustila do rekonštrukcie. Výsledok je čarovný!

Zmena dispozície priniesla viac svetla

I keď sa byt rozkladá na ploche 88 metrov štvorcových, pôvodne bol dvojizbový s kuchyňou. Investor si želal na tomto priestore trojizbový byt s obytnou kuchyňou. Kuchyňa sa pôvodne nachádzala v severnej časti dispozície. Presunom do južného priestoru získala lodžiu a viac svetla. Spálňa je dnes v miestnosti orientovanej do pokojného vnútrobloku.

Kuchyňa s bielou kuchynskou linkou

Presunom do južného priestoru získala kuchyňa lodžiu a viac svetla. Zdroj: František Svatoš

Chodba s otvorenými dverami do obývacej izby

Zmenená dispozícia presvetlila celý priestor. Zdroj: František Svatoš

Výhodou novej dispozície je, že všetky miestnosti bytu sú prístupné a presvetlené zo vstupnej haly. Zaujímavosťou v hale sú pôvodné vstavané skrine. Svetlo do haly dopadá cez presklené dvere kuchyne a obývačky.

Obývačka s knižnicou

V obývačke je krásna veľká knižnica. Zdroj: František Svatoš

Na halu nadväzuje aj séria menších obslužných miestností. Jednou z nich je pôvodná izba pre slúžku. Nachádzala sa uprostred dispozície a presvetlená bola iba oknom na spoločnú chodbu domu. Dnes je tu šatník.

Prečítajte si tiež
Premena starého bytu s nepraktickou dispozíciou na moderný priestor pre mladý pár

Reštaurovaný nábytok, okná i dvere

Čo sa dalo opraviť, to architekti pri rekonštrukcii aj použili. V spálni nájdete pôvodnú xylolitovú podlahu. Všetky dvere a okná sú repasované, sklenené tabule vo dverách sú doplnené novými sklami spracovanými podľa dobovej technológie.

Pôvodné dvere so sklenenými tabuľami

Sklenené tabule vo dverách sú doplnené novými sklami spracovanými podľa dobovej technológie. Zdroj: František Svatoš

Na historický pôvod poukazujú aj moderné materiály – v kúpeľni sú jednotné biele obklady, ktoré svojim rozmerom 15 x 30 odkazujú k pôvodnému obkladu. Drobná mozaika dlažby zase pripomína pôvodnú dlažbu. Všetko je zdôraznené antracitovou škárovačkou.

Kúpeľňa s bielymi obkladačkami a vaňou

Kúpeľňa je praktická. Zdroj: František Svatoš

Podarilo sa zachovať väčšinu pôvodných prvkov, ktoré boli starostlivo reštaurované: mosadzné kľučky, ovládanie kúrenia, napríklad sklo leptané glejom – ľadové kvety. V byte je tiež pôvodné podlahové vykurovanie, ktoré je od postavenia domu stále funkčné.

Nezvyčajne veľké okná, biela farba a štýlové detaily

Autori premeny zabudovateľný nábytok zjednotili bielym matným povrchom. Vytvára tak jednotný vstup rekonštruovanej „obálky bytu“. Majiteľ bytu oživil interiér kultovými kusmi od 50. rokov po súčasnosť a doplnil funkcionalistickými detailmi (svietidlá, vešiak a podobne).

Dominantu bytu tvoria pôvodné repasované okná, ktoré majú nezvyčajne veľký formát. Vďaka tomu je celá strana bytu orientovaná na juh prakticky presklená a tvorí doslova obraz ulice s korunami stromov.

Pôvodné okná bytu

Dominantu bytu tvoria pôvodné repasované okná. Zdroj: František Svatoš

Napriek modernej atmosfére, ktorú z rekonštruovaného bytu jednoducho cítiť, boli všetky dispozičné zmeny navrhnuté citlivo a nový byt pôsobí veľmi autenticky. K finálnemu výsledku pomohol aj erudovaný prístup investora a dôvera pri spolupráci s architektmi. Nakoniec, tá je vždy základom úspechu – kvalitného výsledku.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia bytu v Starom meste: Čo dokáže malá dispozičná úprava a pár dobrých nápadov

Byt Vinohrady

Architektonický ateliér: 0,5 Studio
Autori: MgA. Pavel Nový, MgA. Vít Svoboda
Lokalita: Praha, ČR
Plocha bytu: 88
Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: František Svatoš

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty historický byt rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia