Byt, ktorého premena sa podarila

Byt, ktorého premena sa podarila

01. 01. 2012
Zdieľať

Sú byty a byty. Niektoré sa honosia rozlohou, iné dizajnovými kúskami nábytku. Ani jedno, ani druhé však nie sú zárukou toho, že sa v nich budete cítiť príjemne. Ale sú aj veľké-malé byty, s ktorými sa ich majitelia ruka v ruke s architektom trochu pohrali a výsledkom je miesto, kde by ste sa rovno pri prvej návšteve pokojne uhniezdili... ako doma.

Hrad, šišky a okolie


Byt, ktorého premena sa podarila

179678
Daniel Veselský

Mali šťastie. Byt našli rýchlo. Napriek rozčarovaniu z jeho roztrieštenej dispozície, učaroval im. Jeho budúci majitelia však už pri prvej obhliadke v ňom tušili skryté rezervy, ktoré sľubovali lepšie využitie bytového priestoru. „Viete, Zuzana má dostatok fantázie a predstavivosti. Pri prvej návšteve vedela, čo bude treba urobiť,“ vysvetľuje pani architektka Cimrová na adresu domácej panej. A vedela. Podmienkou kúpy bytu bola možnosť odstrániť nenosné priečky a získať tak viac priestoru pre život pučiacej mladej rodiny.

Pozrite si nové dispozičné riešenie bytu


 


Byt, ktorého premena sa podarila

179686
Daniel Veselský

„Byt bol v ponuke tri dni, my sme prišli na štvrtý, pozreli sme si ho, konzultovali možné zmeny so statikom a na ďalší deň už sme platili zálohu,“ spomína majiteľka pokojným hlasom, ktorý mierne kontrastuje so spomienkami na prežité hektické obdobie. Nebol to však len verdikt statika, ktorý rozhodol o kúpe ich spoločného hniezda. Na prvom mieste bol dobrý a srdcu blízky pocit zo známeho okolia, v ktorom majiteľka vyrastala.


Byt, ktorého premena sa podarila

179677
Daniel Veselský

No a potom prišiel na rad výhľad z balkóna, vlastne hneď z dvoch. Ten prvý mal na svojej strane históriu – ponúkal novým majiteľom neďaleký hrad doslova na dlani. A ten druhý bol síce, čo sa týkalo výhľadového menu, o niečo skromnejší, ale kto by odolal vôni ihličia a šiškám zvedavo a bez ostychu sa predvádzajúcim pred oknami?


Byt, ktorého premena sa podarila

179681
Daniel Veselský

Ako sa byt nadýchol

Nové dispozičné riešenie vychádzalo z myšlienky čím menej, tým lepšie. Samozrejme, vec sa týkala nenosných priečok. Plán bol jednoduchý a jasný od začiatku: využiť na bývanie celú plochu bytu, nenechať sa obmedzovať zbytočne rozšafnou chodbou, ktorá podľa majiteľky zabíjala veľa miesta, ako aj nezmyselne malými izbietkami. Zrušenie dlhej a úzkej chodby, ktorá spájala všetky miestnosti, ako aj vybúranie a posunutie priečok, umožnilo zrodenie novej dispozície. Bytu sa uľavilo. Rozjasnil sa, stal sa veselším a akosi ľahšie dýchal (na rozdiel od domácich a ich známych, ktorí pol roka statočne odfukovali pod náporom rekonštrukčných prác).

Chodba vedno s malou izbou (kedysi spálňou) a s malou chodbičkou do tvaru L vedúcou do kuchynky sa premenili na príjemnú obývačku s kuchynským kútikom. Posunutím priečky o 60 cm smerom do obývačky súčasná spálňa (pôvodne dva metre široký slíž) získala niekoľko cenných štvorcových centimetrov navyše. Obývačke to neuškodilo a domáci sú tak uchránení od skákania do postele rovno z prahu spálňových dverí. Súčasťou spálňovej zóny je aj šatník, ktorý vznikol z časti pôvodnej a kedysi všadeprítomnej chodby. A hoci jeho kapacita časom len ťažko bude súperiť s nárokmi rozrastajúcej sa rodiny, nateraz vyhovuje a významnou mierou prispieva k riešeniu problému ukladania vecí.

Čokoládová dominanta


Byt, ktorého premena sa podarila

179685
Daniel Veselský

A ako to už býva, na niečo človek príde sám, niečo odkuká a niečo mu poradí dakto druhý. Pri rekonštrukcii bytu to býva väčšinou odborník. V tomto prípade to boli nápady architektky Edity Cimrovej, ktoré urobili z veľkého-malého bytu vskutku príjemné miesto. Dominantným prvkom v obývacej izbe, ktorý upúta pohľad každého návštevníka, je sadrokartónová, sčasti tmavohnedá stena s nikami so zabudovanými bodovými svetlami, kde našli svoje miesto atmosféru dotvárajúce doplnky. „Väčšia časť rekonštrukcie bola svojpomocná,“ hovorí majiteľka. „Celé to manažoval kamarát. Ale keďže tu skončil takmer každý náš známy, ktorý šiel okolo, je samozrejmé, že boli aj hádky.

No… veľa hláv,“ spomína sympatická majiteľka s úsmevom. Môžem však vyhlásiť, že ani neskúsenosť „majstrov“ a množstvo názorov sa na výsledku negatívne nepodpísali. Práve naopak. Byt so svojimi 68 štvorcovými metrami (čo nie je veľa, ale ani málo, dalo by sa povedať, že tak akurát pre mladú rodinu) vrátane jednotlivých detailov „dýcha“ príjemnou a pokoj vyžarujúcou aurou, až sa človeku nechce z neho odísť.

A hoci ešte všetky práce na ňom nefinišujú, s istotou možno už teraz predvídať, že jeho definitívna podoba (ak niečo také pri intenzívnej živej prevádzke v rozrastajúcej sa mladej rodine existuje) nikoho nesklame. Príjemné „hniezdenie“…


Byt, ktorého premena sa podarila

179683
Daniel Veselský

 

Byt, ktorého premena sa podarila

179680
Daniel Veselský

Dominantným prvkom v obývacej izbe, ktorý upúta pohľad každého návštevníka, je sadrokartónová, sčasti tmavohnedá stena.   Pre štvrtého člena rodiny sa ušlo miesto pre peliešok takmer v centre diania – s výhľadom na vchodové dvere a dostatočne blízko sediacich domácich či návštev. Naľavo nečujne a s pevným postojom sleduje dianie v izbe komoda po pradedkovi.

Ing. Edita Cimrová, autorizovaná architektka
Krátko po ukončení štúdia na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave pracovala tri roky v zahraničí.


Byt, ktorého premena sa podarila

179673
Daniel Veselský

 
Po návrate sa začala venovať výlučne navrhovaniu interiérov. V roku 1999 sa autorizovala v Slovenskej komore architektov v odbore interiér a stavebný dizajn a následne otvorila svoje interiérové štúdio SEDIA ROSSA (Červená stolička). Okrem navrhovania interiérov rodinných víl a rekonštrukcií bytov sa venuje aj navrhovaniu interiérov kaviarní, reštaurácií, hotelov a administratívnych centier.
www.sediarossa.eu
interier@sediarossa.eu
 

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

 

Kategória: Návšteva
Tagy: byt interiér
Zdieľať článok

Diskusia