Dá sa to! Moderný jednopodlažný dom v Košiciach postavili vlastnými silami
Mladá rodina za rok postavila moderný dom, ktorý berie ohľad na energetické úspory i vysokú kvalitu bývania. Denné svetlo a čerstvý vzduch v miestnostiach patrili medzi ich základné požiadavky.
Vlastnými silami
Keď začalo byť rozrastajúcej sa rodine pritesno v mestskom byte, rozhliadli sa po pozemku s dobrou dostupnosťou do centra Košíc. V mestskej časti Pereš kúpili jeden z dvoch posledných pozemkov, na ktorom za jediný rok vyrástol moderný rodinný dom. Priestor susediaci s lesom ponúka nielen viac súkromia, ale najmä intenzívne zžitie sa s prírodou.
Zatiaľ čo technickú stánku mal na starosti pán domu, jeho polovičke pripadlo riešenie interiéru. Prírodný charakter mu pomohli dotvoriť aj hlinené omietky na vnútorných stenách.
Počas navrhovania architektúry domu prešli majitelia niekoľkými fázami. „Pôvodne sme mali navrhnutý dvojpodlažný dom so šikmou strechou. Návštevy u známych nás od toho odradili. Človek si chodenie po schodoch uvedomí, až keď to robí veľmi často alebo premýšľa o správnych riešeniach pre ideálne bývanie. O prízemnom dome rozhodol aj fakt, že máme malé deti,“ vysvetľuje majiteľ.
Vo finálnej fáze tvorby projektu uprednostnili majitelia súčasnejšiu pravouhlú formu domu s plochou strechou. Samotná realizácia prebiehala taktiež z veľkej časti svojpomocne. Domáci pán tak mohol využiť svoje dlhoročné skúsenosti v stavebníctve nielen pri projektovaní, ale aj pri stavbe, ktorú realizoval sám s pomocou dvoch šikovných murárov.{R1}
Premyslený z každej strany
Dispozične je dom riešený tak, aby boli jednotlivé funkčné zóny v logických následnostiach, ale zároveň sa neprekrývali. Srdcom domu sa stala obývacia izba s kuchyňou, ktorá priamo nadväzuje na vstupné priestory s garážami, technickým zázemím, hosťovskou časťou a domácou dielňou. Na opačnej strane sa z obývacej izby svetlou chodbou dostaneme do nočnej časti. Tú tvoria detské izby, spálňa so šatníkom a pracovňa.
Keďže majiteľ vidí v nízkej energetickej náročnosti stavieb potenciál z hľadiska budúceho vývoja cien energií, venoval stavebným detailom množstvo času. Rovnako dôležité ako tepelnoizolačné vlastnosti a minimalizácia tepelných mostov bola inštalácia najmodernejších technológií, pomocou ktorých dosiahli nízke prevádzkové náklady. Optimálnu vlhkosť vzduchu vnútri na úrovni 55 % pomáha nepretržite udržiavať rekuperácia.
Prečítajte si tiež:
Po kúpe schátraného domu ich považovali za bláznov. Päť rokov svojpomocných prác a všetko sa zmenilo
Napriek tomu chceli majitelia zabezpečiť väčší komfort možnosťou mechanického vetrania, a to aj v miestnostiach bez fasádnych okien. Ohrev vody je zabezpečený pomocou solárnych panelov. „Na získanie energetického certifikátu budovy v kategórii A nám chýbala inštalácia tepelného čerpadla. Verím však, že prevádzkové náklady sa budú dlhodobo držať veľmi nízko,“ dopĺňa investor. Tepelný komfort v zime zabezpečuje teplovodné podlahové vykurovanie.
DOM V KOCKE
Súkromný dom, Košice
Dokončenie stavby: 2015
Steny: Ytong 30 cm
Zateplenie: expandovaný polystyrén (EPS) 25 cm
Okná: hliníkové s trojsklom
Základy: sklopenový granulát
Strecha: plochá
Vykurovanie: teplovodné podlahové
Vetranie: s rekuperáciou
Ohrev vody: solárne panely
TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ Z PODKLADOV VELUX
FOTO MARTIN MATULA
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 2016