Zdroj: Miro Pochyba

Slnkom zaliaty murovaný bungalov si majitelia postavili svojpomocne za necelý rok a pol

11. 04. 2022
Zdieľať

On je mimoriadne zručný, ona má zasa veľký cit pre dizajn a zariaďovanie. Výsledkom ich spoločných talentov je tento sympatický, slnkom zaliaty domček, ktorý obývajú v trojici s malým synom a v ktorom panuje mimoriadne prívetivá atmosféra. Nakuknite s nami dnu.

„S manželom sme mali už od čias nášho randenia predstavu o spoločnom budúcom dome. Keďže existovali projekty, ktoré presne spĺňali naše požiadavky, rozhodli sme sa jeden z nich kúpiť. Ten, ktorý sa najviac podobal práve nášmu vysnívanému domčeku.

Prečítajte si tiež
Úsporný a originálny átriový bungalov pre rodinu s malými deťmi

Sami by sme ho lepšie nenaplánovali a ušetrené peniaze, ktoré by sme za projekt zaplatili architektovi, sme radšej investovali do zariadenia. A podobné to bolo aj s pozemkom. Najskôr sme hľadali vhodné parcely v okolí Žiliny, ale buď neboli majetkovo celkom vysporiadané, alebo nám nevyhovovali rozlohou či privysokou cenou.

Sivohnedá prírodná obývačka s jedálňou kuchyňou s krbom

Dom je krásne presvetlený aj vďaka tomu, že majitelia vymenili pôvodné klasické okná za presklenia až po zem. Dobrý nápad. Zdroj: Miro Pochyba

A tak sme napokon ,zakotvili‘ vzadu na rodičovskej záhrade v žilinskej okrajovej časti Zástranie,“ vracia sa na začiatky príbehu spoločného bývania sympatická domáca pani. Do debaty sa zapája aj jej manžel, ktorý vysvetľuje, len tak mimochodom, že vlastne takmer celý dom si postavili svojpomocne.

Kuchyňu ako jedinú miestnosť v dome nám pomohol navrhnúť architekt a mal naozaj dobré a praktické nápady, ktoré sme ocenili.

Majitelia

Po víkendoch, popri práci, s pomocou rodiny a kamarátov. Základy a hrubú stavbu zvládli celkom sami. Príbuzný, povolaním murár, im založil prvý rad tehál a zvyšok domurovali svojpomocne. Okná a strechu urobili partie remeselníkov, ale elektrinu aj vodu „zmajstroval“ takisto pán domáci s kamarátom.

Prečítajte si tiež
Originálny interiér bungalovu pri Bratislave vás chytí za srdce (VIDEO)

A výsledky jeho zručnosti a nadania vidno aj na zariadení a doplnkoch vnútri domu, ale o tom na ďalších stranách. Stavba domu trvala približne rok a pol. Keď sa mladý pár konečne nasťahoval, bola kompletne dokončená len kuchyňa a kúpeľňa. Ale to im vlastne na úvod celkom stačilo. Ostatné izby zariaďovali postupne, a kým do rodiny pribudol tretí člen, všetko sa stihlo.

Sivohnedá prírodná obývačka s jedálňou kuchyňou

Súčasťou kuchynskej linky v tvare písmena U je široký polostrov s množstvom ukladacieho priestoru z oboch strán. Všetky skrinky a zásuvky sa otvárajú systémom push-up. Pohľad na kuchyňu z obývačky nekazí ani digestor, ktorý je zabudovaný v strope. Zdroj: Miro Pochyba

Majka si pozerala inšpirácie na internete, vedela, čo ju oslovuje, ale nemala striktne vyhranený štýl, ktorým interiér zariadi. Páčili sa jej prírodné materiály, svetlé farby a najmä drevo. A toho je tu teda dosť – udáva priestoru atmosféru a jeho pridanou hodnotou je i ručné opracovanie domácim pánom.

Obaja s Tomášom máme radi, keď do domácnosti pribudne aj niečo naše, vlastné, odlišné. Skrátka, kúsok z nás. Páči sa mi aj to, že tu nie je veľa nábytku, ale skôr dreva. Tým je náš interiér možno trochu iný…

Majka, majiteľka

Či už ide o trendové pníky plniace funkciu podstavcov pod kvetináče, konferenčný stolík, alebo krásnu policu pod televízorom zo storočných trámov. Väčšie skrine a kuchynskú linku vyrobil na mieru stolár. Všetko zariadenie spolu mimoriadne ladí a vhodne zvolené doplnky domčeku dodávajú atmosféru, v ktorej sa snúbi severská ľahkosť s modernými vidieckymi prvkami.

Sivohnedá prírodná obývačka s jedálňou kuchyňou a krbom

Kozub mal byť pôvodne na území kuchyne, ale majitelia ho posunuli do obývacej časti. Domček dokáže vykúriť raz-dva. Špeciálnu taliansku omietku naň naniesol majiteľ, hoci vraj výsledok nie je celkom podľa jeho predstáv. My s fotografom ho presviedčame, že je to super aj takto. Zdroj: Miro Pochyba

Aj tento interiér je dôkazom toho, že nadčasová kombinácia bielej, sivej a dreva spolu veľmi dobre „funguje“. Samozrejme, pomer musí byť správne vyvážený a na to musíte mať zasa ten správny cit. O ten však v prípade majiteľov nebola núdza.

Kúpeľňa v prírodnom štýle so žiarovkami

Doska pod umývadlom je už druhá v poradí za dva a pol roka, čo v dome bývajú. Tá prvá bola z dreva a nezvládala nápor vody, tak ju vymenili. Vľavo za stenou sú za dverami ukryté práčka so sušičkou, majiteľka totiž nechcela, aby boli v kúpeľni viditeľné, a technickú miestnosť v dome, žiaľ, nemajú. Zdroj: Miro Pochyba

Pozrite si video

Viac nápadov od majiteľov bytu nájdete na profile Majka45 na www.modrastrecha.sk

Profil

MAJITELIA

Majka je odmala kreatívna duša a rada tvorí. Vyštudovala ekonómiu a pred materskou pracovala ako fakturantka v reklamke. Relax nachádza okrem tvorenia i v kuchyni, najmä pri pečení a zdobení tort. To bol vlastne aj dôvod, prečo chcela a potrebovala priestrannú kuchyňu. Tomáš je distribučno-servisný technik, veľmi zručný, rád vyrába, skúša, reže, montuje…, až kým nie je s výsledkom spokojný. So svojím 2,5-ročným synom Matúškom chodia radi do prírody, kde čerpajú novú energiu a občas si z nej prinesú domov aj nejaký ten prírodný doplnok.

NEHNUTEĽNOSŤ

Murovaný bungalov s rozlohou 125 m2, ktorý si majitelia postavili svojpomocne za necelý rok a pol.

ZARIADENIE

Sedačka Phase, jedálenské stoličky Sconto, koberec Jysk, vankúše H&M Home, F&F Home, vlastná ručná výroba.

Text: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy dekorácie interiérový dizajn novostavby presklené plochy prírodné dekorácie prírodný štýl ratan rodinný dom svojpomocne
Zdieľať článok

Diskusia