Dom, ktorý dostal druhú šancu
Rad romantických okien, červená strecha, vysoký štít či naopak zasklené fasády, nenápadná terasa, ustupujúce horné podlažie… Len tak, na kus papiera, si maľujeme svoje sny. Fáza, ktorá predchádza samotnému navrhovaniu podoby nášho budúceho bývania je často tou najkrajšou a najbláznivejšou. Čo však robiť v prípade, keď sa práve tejto fázy musíme z rôznych dôvodov vzdať?
Svoje sny o novom dome sníval i manželský pár z Bratislavy. Možno viac než tvar či použité materiály však v ich prípade hrala úlohu lokalita, dopravná dostupnosť a samotný pozemok. „Mali sme dosť prísne kritériá na výber parcely: rovinatý pozemok, južne orientovaný s okolitou zeleňou, s rozlohou od 800 do 1000 m2, najlepšie štvorcového tvaru, so sieťami a najmä bez hluku v okolí,“ tvrdí majiteľka. Po troch rokoch márneho hľadania zistili, že podobných prázdnych „ideálnych pozemkov“ je v okolí hlavného mesta ako šafranu, svoje pátranie tak rozšírili i na novostavby či rozostavané projekty vo vhodných lokalitách. Do oka – oproti pôvodnej predstave už poriadne prižmúreného – im padla hrubá stavba domu v neďalekej dedinke: „Samotný dom sa nám veľmi nepáčil, ale ticho a výhľad do poľa, kde sa v zime pasú srnky a lietajú bažanty, nás presvedčil. Bolo rozhodnuté,“ potvrdzuje majiteľka.
Keď architektúru vystrieda sochárčina
K rozostavanému domu pristúpili takmer sochárskou metódou. Rozostavané múry sa v ich rukách zmenili na neopracovaný kameň, ktorému vdýchli nový život. Do smelej prestavby sa pustili vyzbrojení skúsenosťami zo zásadnej rekonštrukcie ich dovtedajšieho bývania: „Prestavbu, skoro celý dizajn exteriéru aj interiéru, sme si navrhli sami. Od kozuba, podláh, osvetlenia cez zábradlia až po sanitu a obklady v kúpeľni. Podľa pôvodného pôdorysu sme si urobili nákresy, ako by sme chceli priestor prerobiť. Nové výkresy nám nakreslili príbuzní a počítačový model domu nám vyrobil známy tiež podľa nášho návrhu. Celá fasáda sa realizovala podľa toho 3D obrázka, a musím povedať, že naozaj verne,“ opisuje nezvyčajnú prestavbu domáca pani.
Aj keď tvar a umiestnenie domu na pozemku meniť nemohli, hrubá stavba získala po zásahu nových majiteľov aspoň novú tvár. Zmenili sa proporcie okenných otvorov na prízemí i na poschodí, pôvodne nevyužitá plochá strecha dnes slúži ako balkón a zo severnej strany pristavali garáž a kôlňu.
Interiérová demokracia
Aj v interiéri sa domáci snažili z prestavby vyťažiť čo najviac – tak, aby zodpovedala nárokom každého člena rodiny: „Do návrhu zasahovali úplne všetci. Aj dcéra, aj syn. Vytlačili sme si niekoľko výkresov a jednoducho sme dokresľovali fixkami rôzne varianty. Zrazu prišla napríklad dcéra a ukázala na jeden z nich: ,Jéj, toto je pekné!‘ No a bolo rozhodnuté napríklad o zábradlí. A návrh sa dal do výroby.“
Najväčšie zásahy čakali pôvodnú dispozíciu. Zväčšili obe kúpeľne, zmenšili chodby, zrušili šatník a dve izby tiež o pár centimetrov podrástli. Ku kuchyni pripojili priestor bývalej komory a šatníka. Majitelia priznávajú, že ako inšpirácia k mnohým odvážnym nápadom poslúžil i časopis Môj dom či skúsenosti zo zahraničných služobných ciest. Niektoré z návrhov boli pomerne komplikované, napríklad sklenené dvere v kúpeľni sú až od troch dodávateľov. Jeden dodal sklo, druhý vyrobil antikorové kľučky, tretí dodal kovanie.
Pomerne presná predstava o budúcom bývaní ruka v ruke so širokým rozhľadom a dobrým vkusom tak čiastočne nahradili inokedy nevyhnutnú odbornú ruku. Majitelia boli správne nároční na kvalitu práce, a tak nečudo, že práve tu najčastejšie narazili. Veľa vecí sa prerábalo až do ich úplnej spokojnosti. Medzi dodávateľmi sa však našli i pozitívne príklady – firmy, ktoré stihli dodať objednané zariadenie včas a v potrebnej kvalite. Smutné však je, že i taká samozrejmá vec, akou je kvalita odvedenej práce a splnené termíny, stále patrí medzi veci, ktorým treba v našich návštevách venovať aspoň symbolickú vetu uznania.
Pomocná ruka
Návrh novej kuchyne sa rozhodli noví majitelia predsa len zveriť odborníkom. Obrátili sa na architektku Katarínu Znášikovú zo štúdia DOMA, ktorá na margo nezvyčajnej spolupráce dodáva: „Majitelia si navrhovali zariadenie sami, takže ja som iba dolaďovala jednotlivé segmenty a materiály, aby sa k sebe hodili. Našťastie sú to ľudia s vkusom a dostatočne poučení, pretože na stretnutie priniesli so sebou aj všetky vzorky materiálov. Obaja mali už od začiatku dosť jasnú predstavu, koncepčnú aj štýlovú, ja som ich presvedčila o niekoľkých tvarových a materiálových úpravách. Napríklad aby sme drevo na skrinkách uložili tak, aby bola kresba vodorovne, a nie zvisle, ako je v podstate bežné – a v kombinácii s hliníkom a pieskovaným sklom sme docielili nevšedný vzhľad. U nás je skôr trend kopírovať či už zahraničné katalógy, alebo niečo, čo sme videli u susedov a známych. V tomto smere mali majitelia veľa vlastných nápadov, ale dali si aj poradiť. Výsledok môžete vidieť sami.“
Ako to už býva, oko odborníka postrehlo v dispozičnom riešení podľa laického návrhu prestavaného domu i niekoľko menej funkčných riešení. Menej šťastné je riešenie vstupu do domu, keďže sa vchádza v podstate priamo do kuchyne a zádverie vlastne vôbec neexistuje. Dispozícia spálne hneď za vstupnými dverami tiež nie je úplne najvhodnejšia. „Majitelia zrejme nemali inú možnosť, keďže kúpili už hrubú stavbu a úplne ju zbúrať nechceli,“ dodáva architektka. Druhým dychom však pripája: „Páči sa mi však najmä celkové prepojenie spodnej časti domu čiže kuchyne s obývacou časťou, jedálenským kútom, chodbou a napojením schodiska. Taktiež vzájomné ladenie jednotlivých interiérových komponentov. Interiér je riešený harmonicky, prakticky, otvorenosť priestoru mu dodáva veľa svetla a priestrannosti. Príliš vysoký lesk podlahy a kovovo-sklenené segmenty možno pôsobia trochu chladne, ale našťastie ten studený dojem vyvažujú teplé farby použité v interiéri. Osobne oceňujem teplé oranžové steny v kombinácii so smotanovobielou sedačkou.“
Práce na dome, ktorý sa môže pochváliť tým, že ho rekonštruovali ešte skôr, ako ho dokončili, však stále pokračujú. Majitelia dolaďujú poschodie, technické detaily, ako sú svetlá zapustené v podlahe, či vonkajšie úpravy vrátane atraktívnej výplne oplotenia z priehľadného lexanu. Ich plány sľubujú ešte mnohé prekvapenia. My sa však s domom realizovaným podľa laického návrhu pomaly lúčime. Posledný pohľad z ulice nás vracia na začiatok návštevy: majitelia si síce nenavrhli dom svojich snov, ale na jeho podobe sa výrazne podpísali. No a napriek tomu, že takmer každý dom nesie stopy svojich obyvateľov, nie vždy je ich rukopis taký autentický a nezmazateľný ako v prípade tohto domu. Vďaka našej návšteve sa môžete do symbolického grafologického prieskumu pustiť aj vy.
Technické údaje:Začatie stavby: 5/2004Dokončenie stavby: 2/2005 Zastavaná plocha: 134 m2 Tehly: Porotherm, Wienerberger Strecha: Bramac Zateplenie: minerálna vlna 8 mm Podlahy: veľkoplošné laminátové, Elesgo superglanc Okná – plast: Trocal Kozub – kameň: Camineti Monte Grappa Sklenené umývadlá: IVAB (Market Slovakia) Sedačka: Sihlovec (Drevonábytok Žilina) Stolovanie: VOX Bratislava Kuchyňa a obývačkové skrinky: Katarína Znášiková, Kuchynské a interiérové štúdio DOMA |