Dom na pilieroch, ktorý neohrozil ani niekoľkorát rozvodnený Dunaj
Ani niekoľkokrát rozvodnený Dunaj nezaplavil dom, ktorý vyrástol v tesnej blízkosti jeho vôd. Dom/chata stojí na pilieroch spoľahlivo zapustených do neistého štrkovitého podložia.
{R1}
Ich rodina žije rušným pracovným i spoločenským životom medzi Bratislavou a Viedňou. Majú veľa priateľov, príbuzných a zvyk tráviť voľné dni v dome stráženom lužným lesom. „Ležatú“ architektúru ich domu zdôrazňuje vodorovný drevený obklad. Zasklenými stenami pozorujú vodnú hladinu, tešia sa výhľadmi na prírodnú scenériu brehov dunajského ramena.
Teplo sa privádza kozubom a podlahovým kúrením, ktoré nenarúša vzhľad interiéru.
KEĎ VYHOVUJE JEDNODUCHÁ FORMA
Chata stojí v lesnom poraste necelé desaťročie. Jej drevený obklad a aj ona sama časom dozreli do prostredia na brehu rieky. Stromy a rieka sú premenlivé, prírodná scenéria čarovná, striedanie intenzity svetla a farebných odtieňov modrej a zelenej sa tu nezunuje. Rodina nechcela architektúrou chaty zatieniť podoby prostredia, ktoré ich zlákalo k stavbe. Na dome nemali byť zbytočné odskoky, šikminy a už vôbec nie štylizácie. K prostému tvaru a vodorovným líniám si vybrali prírodné materiály.
Povrchom tak prisúdili farebnosť príbuznú rieke a lužnému lesu. Dom spočiatku prekvapil susedov a známych jednoduchou formou a priamočiarou architektúrou. Potom väčšina z nich uznala, že prírodné materiály poľudštili hranatosť domu, miestnosti sú plné svetla a veľké zasklené steny odrážajú toľký kus okolitej prírody, že tá akoby domom prestupovala, prijímala ho za svoj. Interiér chaty sa výhľadmi otvoril rieke.
V ZADNOM TRAKTE domu umiestnili atypickú kúpeľňu s dizajnovým umývadlom na drevenej nohe.
Dano Veselský
Z CHODBY sa vstupuje do troch samostatných spální, ktoré majú druhý východ priamo na terasu. V takomto dome možno byť s ostatnými alebo sa dá uchýliť do súkromia.
Dano Veselský
S VODOU S REŠPEKTOM
Stavali na nesúdržnom podloží, na mieste, kde sa voda z rieky vylieva bez výstrahy, v nepravidelných intervaloch. Bol to dobrý dôvod, aby stavbu založili na stĺpoch, ktoré prenášajú zaťaženie z konštrukcie domu na pilóty. Takéto základy má v okolí len málo starších domov. Po každej veľkej vode sa ich obyvatelia nanovo trápia s odstraňovaním škôd. Chate na betónových nôžkach voda pri poslednej povodni len zľahka lízla brucho. To má zdvihnuté nad hladinou rozvodnenej rieky o viac ako pol metra.
Pre meniace sa podmienky v podloží bolo treba rozhodnúť, či stĺpy budú masívnejšie alebo sa obytné miestnosti ocitnú na viacerých tenších nosných stĺpoch obutých do pilót. „Stĺpov máme viac. Takto nemuseli byť masívne a celá konštrukcia pôsobí odľahčene. Dbalo sa na to, aby usporiadanie stĺpov neprekážalo pri parkovaní auta a člna. Jednu malú miestnosť predsa len na prízemí máme. Odkladáme si v nej vodácke potreby, je tam aj priestor na dielňu.“
SKLENENÁ STENA opticky neruší: vonkajšie sedenie na celodrevenej terase sa takto prepojilo s priestorom obývačky, jedálne a kuchyne.
Dano Veselský
Neexistuje priestor lepší alebo horší, existuje len lepšie alebo horšie riešenie. Motivujú ma priestory, ktoré by som zaradila do kategórie zložité. Privedú ma k riešeniam, ktoré posunú moju tvorbu o kus ďalej.
Andrea Očková, architektka, interiérová dizajnérka
TERASA OBKLOPUJE tri obvodové steny domu. Z nej sa zostupuje jedným schodiskom do záhrady priamo pod hlavnou časťou obytnej zóny alebo druhým schodiskom k vstupu na pozemok.
Dano Veselský
SPOLOČENSKY A OTVORENE
Okolo jedálenského stola sa rozohrala dispozícia kuchyne s ostrovčekom. „Rozmiestnenie obývacieho nábytku sa sústredilo medzi výhľadom na rieku a kozubom v strede miestnosti,“ potvrdili manželia, ktorí sa od začiatku tešili na veľký presvetlený priestor. Jedáleň, kuchyňa a obývačka sa už v návrhu spojili do uceleného interiéru.
Architektka obohatila spoločenskú zónu aj o možnosť rozšírenia o ďalšiu miestnosť: „V spálni stačí odtiahnuť posuvné dvere a stane sa súčasťou celého priestoru. Stredobodom interiéru sú prírodné živly – oheň i voda sú prítomné, rovnako ako obraz úrodnej zeme a čistého vzduchu. Na kozub vidno z každého miesta obytného priestoru, dokonca aj zo spálne.“
„TRI SPÁLNE zatiaľ slúžia ako hosťovské izby. Exteriér a ani interiér sa nezaťažoval prvkami navyše. Kompozíciu som navrhla pre potreby tejto rodiny, ktorá uprednostňuje rodinný i spoločenský život v otvorenom priestore spojenom s vonkajším prostredím,“ hovorí architektka.
Dano Veselský
VONKAJŠÍ GRIL navrhla Andrea spolu s manželom Adrianom. Toto dielko sa uchádza o medzinárodné ocenenie Red Dot 2016.
Dano Veselský
Mag. Art. Andrea Očková
Rodáčka z Košíc vyštudovala na TU v Košiciach Fakultu dizajnu, neskôr Vysokú školu užitného umenia vo Viedni u prof. Paola Pivu. V roku 1998 si založila ateliér architektúry a interiérového dizajnu Signed by Andrea Ocko. V súčasnosti pôsobí vo Viedni.
Andrea o dome pri vode
„Konštrukčne sme museli začať na pilieroch až vo výške dva a pol metra. Ak by sme chceli pridať ešte zošikmenú strechu, dostali by sme sa s domom minimálne do deväťmetrovej výšky. Nechceli sme, aby dom trčal. Kraj je tu rovinatý, preto sem patrí jednoduchá a funkčná architektúra. Obvodové murivo je z tehly, na povrchoch sa strieda bridlica, dub a agát. Agátové drevo, ktoré sa použilo na vonkajších obkladoch, je v našich podmienkach prirodzené. Rastie u nás. Navyše, dobre sa znáša s vlhkom a vodou. Nechceli sme vnášať do nášho prostredia cudzokrajné dreviny.“
text Marína Ungerová
foto Dano Veselský
produkcia Mária Vrábelová
zdroj časopis Tvorivé ekobývanie 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.