Zdroj: Amazing Places

Veľa driny, potu aj investícií. Majitelia nevideli len ošarpanú chalupu, dali jej druhú šancu a dnes žijú svoj veľký sen

06. 06. 2022
Zdieľať

Keď na jeseň roku 2018 stáli Kateřina a Radek pred starým domom v Lužických horách a zvažovali prvé kroky, nevideli len ošarpanú stavbu. Videli aj nádhernú krajinu, skrytý potenciál a svoj veľký sen. Čakalo ich však veľa driny, potu aj vložených investícii a ubehlo veľa času, kým sa ich sny začali plniť. Dnes už vedia, že sa vydali správnou cestou.

Prysk je čarovná a zároveň trochu tajomná dedina v severných Čechách neďaleko Kamenického Šenova. A podobne čarovne tajomná je aj tunajšia chalupa, ktorú vlastní sympatický mladý pár. Keď sa Kateřina a Radek stali jej majiteľmi, nebola práve v udržiavanom stave, od prvého momentu však boli rozhodnutí urobiť z nej miesto, kam sa budú ľudia radi vracať.

Prečítajte si tiež
Kachľová pec, aj stôl z masívu. Interiér čarovnej kamennej chalupy prešiel vydarenou rekonštrukciou

Pustili sa teda do rekonštrukcie, pri ktorej sa spoľahli na miestne tradície. No nielen na tie, ktoré sa týkali architektúry, ale aj na staré dobré „sudetské kúzlo“. Nebáli sa pritom vyhrnúť si rukávy a urobiť veľa práce svojpomocne. Veciam tak postupne prinavracali život a snažili sa zachrániť všetko, čo sa dalo – aj to, čo možno na prvý pohľad nevyzeralo, že sa ešte zachrániť dá.

Zrekonštruovaný hrazdený dom z 19. storočia Cimra bude v Prysku

Územie Sudet v severných Čechách je čarovné, rovnako ako táto vydarená rekonštrukcia starého hrazdeného domu. Jeho vonkajší vzhľad majitelia obnovili podľa niekoľkých dochovaných fotografií, na ktorých bolo vidno napríklad šambrány okolo okien, drevený obklad či štít, a na základe rešerše pôvodných stavieb v okolí. Zdroj: Amazing Places

PREČO CIMRA BUDE?

Slovo „cimra“ odkazuje na sudetský pôvod – obec Prysk (Preschkau) bola pôvodne osídlená nemeckým obyvateľstvom, slovo „bude“ zas na nekončiaci proces úprav a zveľaďovania.

Začiatky boli náročné, no mladý pár majiteľov mal našťastie jasný plán. Najskôr sa rozhodli popasovať s vecami, ktoré sem nepatrili. „Rekonštrukciu si treba rozdeliť na jednotlivé kroky, aby človek nemal hlavu v smútku. My sme na začiatku odstránili všetky novodobé nevhodne zvolené materiály, oškrabali vrstvy času (omietky), opálili okná a pripravili ich na nový náter, odľahčili stropy a časť povaly od zásypov, odkryli pieskovcové murivo. No a najmä našli ďalšie a ďalšie magické pohľady na jednotlivé časti Cimry,“ hovorí Radek.

Pri stavebných úpravách majitelia zohľadnili ľudovú architektúru aj staré dobré ‚sudetské kúzlo‘. Na prvom mieste pre nich bola a je lokálnosť a región.

Napríklad pieskovcové steny si podľa neho zaslúžili viac, než byť schované pod omietkou. Majú totiž hodnotu ľudskej driny. „V lomoch kúsok za Cimrou sa ťažil pieskovec, z ktorého sú tu v dedine vystavané podmurovky, maštale a stodoly, ale aj celé domy alebo kostol. Dobývanie a ručné opracovanie pieskovcových blokov musela byť šialená drina. A schovať takýto múr pod vrstvu malty by bol hriech,“ vysvetľuje Radek dôvody odhalenia pieskovcových kvádrov, ktoré sa tu znova poriadne nadýchli po mnohých desiatkach rokov.

Zrekonštruovaný hrazdený dom z 19. storočia Cimra bude v Prysku

Každá časť tohto domu má svoje meno. Historickým schodom hovoria Výťah a romantický názov Rojko (Snílek) patrí miestu pod originálnou lampou vyrobenou z hlohu. „V pohodlnom kresle sa tu môžete pokojne zasnívať,“ hovorí Kateřina. Práve tu vytvára sýtomodrá farba jednej zo stien príjemný kontrast k ostatným bielym omietkam a všadeprítomnému drevu. Zdroj: Amazing Places

Časti stavby, ktoré sa zrekonštruovať nepodarilo, nahradili novými, no s úctou k pôvodným prvkom. „Predsieň v chalupe už mala najlepšie časy dávno za sebou a jej stav neumožňoval rekonštrukciu, takže nám neostalo iné, len postaviť ju nanovo. Podarilo sa nám však popritom nájsť pôvodný pieskovcový portál a nechali sme odkrytú aj časť hrazdenej konštrukcie. Je to také malé okienko do útrob stavby, ukážka toho, aká nádherná architektúra tu kedysi bola, ako si ľudia vážili detaily, proporcie, kompozíciu a rozum,“ upozorňujú majitelia.

Ako sa hovorí: kde to pri zaspávaní nad hlavou nechrúme, tam to nežije. Je to také naše motto.

Majitelia

Aj keď chalupa dnes vyzerá krásne a v troch miestnostiach sa tu môže ubytovať až osem hostí, majitelia stále pokračujú v práci na jej zveľaďovaní. Vždy, keď sa sem návštevníci po čase vrátia, vidia zmeny a pokrok. „Najviac nás bavia detaily. Či už nápisy na stenách, stromy v izbách, historické prvky, alebo svetelné znamenie na toalete,“ pokračuje v rozprávaní Kateřina.

Prečítajte si tiež
Návrat k prírode na dánsky spôsob. Chata odpovedá na otázku, čo je v živote podstatné

Každý, kto rekonštruoval starý dom, dobre vie, že je to náročný proces a nejaký čas trvá, kým sa podarí dôjsť do cieľa. Rovnako to vidí aj český pár, ktorý rekonštrukciu vníma ako proces. Ako vraví Radek: „Je to postupný dej alebo zmena, postupnosť stavov v istom systéme. Systéme odhodlania, pocitov, chcenia, satisfakcie, lepších zajtrajškov, odkazu, zachovania, potu, zmaru, precitnutia, pochopenia či posolstva.“

Čím hlbšie sme prenikali k jadru pôvodného domu, tým krajšie miesta sme objavovali. Nemohli zostať skryté a zabudnuté.

Radek

Život v symbióze

Pri rekonštrukcii bolo pre majiteľov dôležité prihliadať na tunajší región, jeho architektúru aj zvyklosti. No nielen na tie stavebné. „Vždy rešpektujeme aj potreby susedov a lesnej zveri. Držíme sa teórie a princípov slow turizmu,“ hovoria Kateřina a Radek svorne.

Zrekonštruovaný hrazdený dom z 19. storočia Cimra bude v Prysku

Atmosféru kuchyne, ktorú majitelia pomenovali Svět~nice, dotvárajú krbové kachle a veľký kruhový stôl s pestrofarebnými stoličkami, ideálny na stretnutia pri rannej káve. Na rozkladacej pohovke sa tu môžu vyspať dvaja návštevníci. Zdroj: Amazing Places

Druhú šancu tu dostali ako pôvodné prvky a materiály, tak aj pôvodní „obyvatelia“. „V posledných rokoch bol hlavným nájomníkom Cimry červotoč. Jeho rodina tu bývala už od nepamäti – niekoľko pokolení. Rozhodli sme sa s ním žiť v symbióze – tak ako naši predkovia. Len sme mu trochu usmernili cestu,“ vysvetľuje s úsmevom Radek, podľa ktorého môže aj drevo poznačené zubom času i červotoča po ošetrení slúžiť ďalej.

Zrekonštruovaný hrazdený dom z 19. storočia Cimra bude v Prysku

Kuchyňa. Zdroj: Amazing Places

Ekológia na prvom mieste

Pri rekonštrukcii použili majitelia miestne materiály a vo všetkom sa držia princípov ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Nie je teda prekvapením, že sa tu používajú šetrné hygienické prostriedky a odpad sa triedi a recykluje. Na umývanie ohrievajú len toľko vody, koľko naozaj treba, a tú dažďovú zachytávajú.

Prečítajte si tiež
Dvojpodlažná chata pri zálive ako pocta lokálnej vidieckej architektúre

Už samotný Prysk a jeho okolie vás určite prekvapia svoju krásou, o tom niet pochýb. Keď sa tu trochu poobzeráte, nebudete vedieť, kam vyraziť skôr. Hneď pri Cimre sa začína viacero chodníkov na cyklo- aj pešiu turistiku či bežkovanie.

Zrekonštruovaný hrazdený dom z 19. storočia Cimra bude v Prysku

Hlinené omietky na hrazdených stenách sú natreté vápnom a sklárskou farbou (sklárstvo má v tejto oblasti dlhú tradíciu). Nové drevené okná, vyrobené podľa rozpadnutých pôvodných, izolujú proti chladu aj hluku zvonka. Brloh je spálňa pre štyroch, ktorá aj vďaka originálnemu deliacemu prvku z brezových kmeňov pôsobí skôr ako lesná izba. Zdroj: Amazing Places

Profil

MAJITELIA

Radek sa v Prysku narodil, Katka tu žije už niekoľko rokov. Spolu si tu postavili aj zrubový dom, v ktorom žijú.

NEHNUTEĽNOSŤ

Zrekonštruovaný hrazdený dom z 19. storočia dostal meno Cimra bude a dnes ponúka ubytovanie pre osem hostí. Na jeho úpravách sa nepodieľal architekt ani štúdio. Veľa vecí robili majitelia sami na základe skúseností z minulosti, na ostatné práce využívali iba lokálnych remeselníkov (tesára, murára, elektrikára, pokrývača, stolára) – tak, aby dali prácu miestnym v rámci cirkulárnej ekonomiky. Rovnako v úpravách aj pokračujú – používajú drevo vyťažené v tunajších lesoch, ale aj materiál zo starých plotov či zvyškov stavieb.

Toto unikátne ubytovanie nájdete aj v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku či v Rakúsku. www.amazingplaces.sk

Tip na výlet

Už samotný Prysk a jeho okolie vás určite prekvapia svoju krásou, o tom niet pochýb. Keď sa tu trochu poobzeráte, nebudete vedieť, kam vyraziť skôr. Hneď pri Cimre sa začína viacero chodníkov na cyklo- aj pešiu turistiku či bežkovanie.

Text: Martina Baumann z Amazing Places, redakčne upravila Erika Kuhnová

Foto: Amazing Places

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata historický dom hlinené omietky pôvodný stav rekonštrukcia chalupy renovácia domu starožitný nábytok tradičné domy
Zdieľať článok

Diskusia