Dom postavený z dvoch domov: Spôsob, ako dodržať prísne normy a vyjsť v ústrety majiteľom
Pôsobivý dom vznikol kombináciou dvoch celkov, prakticky dvoch samostatných domov. Jeden je ukrytý vo svahu a vidno ho len zo strany záhrady, druhý položený na ňom. Od cesty je prakticky viditeľná len tmavá časť domu so sedlovou strechou, ktorá zapadá do okolia a nepôsobí zbytočne rušivo.
Nezvyčajný príbytok obklopený vinicami sa pred rozpálenými lúčmi slnka chráni úrodnou zeminou. Jednoduchý a surový v materiáloch, pritom útulný dom poskytuje majiteľom možnosť vychutnávať si život a plody prírody.{R1}
Požiadavky majiteľov neladili s predpismi
Samotní architekti tvrdia, že už úvod bol náročný. Predstavy a požiadavky majiteľov v niektorých bodoch navzájom neladili, navyše pozemok sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Pálava, čím boli dané ďalšie obmedzenia. Podľa architektov je často problém v tom, že „obdobné predpisy ignorujú súčasné možnosti a často vyžadujú až repliky ľudovej architektúry.“
Želania majiteľov so spomínanými predpismi veľmi neladili, a tak bolo nevyhnutné vytvoriť kompromis. Napríklad, priali si dom s rovnou strechou, k ich požiadavkám patrilo veľké parkovacie miesto, garáž pre motorku, kancelária na prízemí, a pritom chceli bývať na jednom podlaží so vstupom na záhradu.
Našťastie, členitý terén pozemku pomohol riešiť veľkú časť z ich požiadaviek. V konečnom dôsledku sa podarilo architektom splniť všetky predstavy majiteľov, vrátane regulatív, ktoré platia v chránenej krajinnej oblasti – vrátane stavby tradičnej formy domu so sedlovou strechou. V podstate navrhli a realizovali dva domy.
Riešenie vo forme domu na dome
„Spád pozemku umožnil samotný rodinný dom zapustiť do svahu, navrhnúť ho s rovnou strechou a všetky obytné miestnosti napojiť na záhradu. Očarili nás vápencové múry, ktoré sa v dedine vyskytujú nielen v prípade vínnych pivníc, preto sme tento materiál v priečelí domu použili. Lemuje veľkoformátové presklenie, ktoré svojim presahom chráni železobetónový strop a atika.
Na uličnej úrovni, ktorá je o celé poschodie vyššie, sa na plochej streche vytvoril dostatočný priestor na parkovanie áut. Garáž pre motorku, vstup do domu a kancelária s výhľadom na vinice a vodné nádrže dostala archetypálnu formu, tak, aby spĺňala požiadavky chránenej krajinnej oblasti a tvarovo zapadla do vidieckej štruktúry. Jej súčasný výraz sme dosiahli abstraktným poňatím, materiálovo sme zjednotili strechu i fasády do antracitového plechu,“ vysvetľujú architekti svoje nápadité riešenie.
Železobetón a oceľ
Hoci každý dom je iný, nielen formou, tvarom, fasádou, štýlom, architektom sa podarilo vytvoriť dojem jedného kompozičného celku, v rámci ktorého sa navzájom dopĺňajú. Konštrukčne však ide o dva samostatné celky – takže architekti riešili v podstate dva samostatné domy – jeden včlenený do svahu s rovnou strechou a presklením smerovaným do záhrady, druhý klasický so sedlovou strechou, ktorý vidno zo strany ulice. Nosná časť je vytvorená zo železobetónu, ktorý je priznaný aj v interiéri.
Vrchná stavba domčeka so sedlovou strechou, cez ktorý sa do objektu vchádza je z tenkostenných oceľových profilov.
RD medzi vinicami
Architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Spolupráca: Dalibor Borák
Záhrada: Lucie Vogelová, terra florida
Lokalita: Klentnice, ČR
Projekt a výstavba: 2014-2017
Pozemok: 1 090 m2
Zastavaná plocha: 190 m2
Úžitková plocha: 210 m2
Sabína Zavarská
Foto: David Korsa
Kategória:
Návšteva
Zdieľať článok