Dom pri jazere

27. 02. 2006
Zdieľať

O tom, ako to môže dopadnúť, keď sa spoja stavebníkove predstavy s názorom architekta, vypovedá rodinný dom, na návštevu ktorého vás dnes pozývame. Stelesňuje kvalitnú a u nás ešte málo zastúpenú experimentálnu líniu rodinného domu a jednoznačne inšpiruje architektonické myslenie vo sfére bývania na Slovensku. Dielo sa vyznačuje nekonvenčným tvarovým a priestorovým riešením.

Funkčnosť, nové priestorové princípy a konštrukčné detaily


Dom pri jazere

46811

Hneď pri prvom pohľade na dom, aj napriek tomu, že ho „chráni“ pred zvedavými pohľadmi rekreantov plný plot, vás upúta a zaujme tvar domu, ktorý prezrádza inšpiráciu architekta dizajnom lietadla či lode. Rovnako aj materiálové riešenie – oceľová kostra a drevené povrchy stien – nepatria u nás medzi najtradičnejšie konštrukcie rodinného domu.


Dom pri jazere

46798

Podľa názoru architekta, a nám neostáva iné, len s ním súhlasiť, pri návrhu rodinného domu vystupujú do popredia dvaja partneri – architekt a stavebník, pričom výsledné dielo má „vyhovovať“ obidvom. V tomto konkrétnom prípade sa po prvých úvahach, ktoré boli rôzne, obidvaja partneri zhodli na tomto pomerne netradičnom dispozičnom, tvarovom a sčasti aj materiálovom riešení. Aj keď, ako hovorí architekt ďalej, základné princípy sa zdali byť jednoznačné. Úzka stavebná parcela predurčila návrat k jednotraktu. A vnútorný priestor sám osebe vlastne nie je až taký netradičný, veď priestor s valenou klenbou je vlastne historicky overený v tehlovom a kamennom zhotovení a vcelku pôsobí príjemným dojmom. Aj keď, samozrejme, v tomto prípade sa použila iná technológia výstavby.


Dom pri jazere

46796

Konštrukčný základ domu vytvorilo sedem nosných eliptických rebier z oceľového T profilu, ktoré v sebe spájajú do jedného stavebného korpusu všetky horizontálne i vertikálne konštrukcie. Obal domu tvoria pozdĺžne a priečne fošne s tepelnou izoláciou a originálne riešená dvojplášťová škrupina z dreva – červeného smreka, trvácnosť ktorého má zabezpečiť impregnácia. Renesanciu dreva ako hlavného stavebného materiálu umožňujú nielen nové technologické postupy 21. storočia, ale aj úsilie o návrat ku koreňom slovenskej ľudovej architektúry. Úzku spätosť s ňou prezrádza nielen pôdorys domu, ale aj čistučký vybielený interiér. Obe čelá valcového segmentu sú presklené a z vonkajšej strany ukončené oceľovými štítmi, ktoré doplnení špeciálna textília. Časť vnútorných priestorov je oddelená transparentnými posuvnými stenami. Časť deliacich priečok je z tehlového materiálu. Čiže materiálová základňa je vlastne súčasná, podobne ako aj použité technológie.


Dom pri jazere

46807

Na prechádzke interiérom

Zo vstupného zádveria sa dostanete cez posuvné presklené dvere priamo do spoločenskej časti domu. Ešte pred prekročením „prahu“ týchto dverí je oproti vstupným dverám umiestnené malé WC so zaujímavou záchodovou misou a umývadlom, ale aj priestorom pre kotol, ktorý vykuruje systémom podlahového vykurovania celý dom. Tak ako v celom interiéri, aj tu prevláda biela farebnosť stien a zariaďovacích predmetov. Všetky priečky pokrýva tapeta na báze plastu so špeciálnym náterom. Kuchynská a jedálenská časť nie sú oddelené a spolu s obývacou časťou predstavujú jeden priestor.


Dom pri jazere

46806

Kuchyňu tvoria len spodné kontajnerové zásuvkové skrinky, tradičné horné zavesené skrinky tu nenašli svoje miesto aj preto, že kuchyňa je súčasťou obývacieho priestoru. Kombinácia antikorovej kuchynskej linky, bielej pracovnej dosky, bielych stien, ale aj ďalších častí interiéru pôsobí veľmi čisto. Napriek tomu, že kuchynka je riešená možno tak trochu netradične a na prvý pohľad ju nemusíme ani zaregistrovať, nájdete v nej všetky potrebné kuchynské spotrebiče – sporák či umývačku riadu. Po ľavej strane kuchynskej linky je situovaná malá špajza, po pravej strane je priebežná chodba, ktorú z vonkajšej strany, lemujú skrinky. Tie sú situované pod oceľovými policami, ktoré spolu so stredovou rúrou stužujú konštrukciu domu pohromade, majú statický význam.


Dom pri jazere

46804

Jedálenskú časť tvorí rozťahovací stôl, ktorý je – podobne ako aj lampa, krb či konferenčný stolík v obývacej časti, stojan na dáždniky v predsieni, či sochy v celom dome – dielom majiteľa domu: sochára. Kuchynské stoličky, ako ináč, sú v klasickej bielej farbe.


Dom pri jazere

46803

Spoločenská časť domu s krbom a ležérnym nábytkom, ktorý presne zodpovedá životnému štýlu majiteľov domu, delí od okolitého prostredia zasklená stena s výhľadom na hlavný prístup k domu. Na západnej strane domu sa nachádza terasa – v lete zastrešená špeciálnou textíliou, ktorá poskytuje majiteľom domu, najmä počas letných mesiacoch, ďalší spoločenský, veľmi príjemný a využívaný priestor.


Dom pri jazere

46809

Priebežnou chodbou sa popri šatníku, kúpeľni – s vaňou, pekne tvarovaným umývadlom a otvoreným sprchovým kútikom, a detskej izby, ktoré sú oddelené od chodby systémom posuvných dverí Komandor, dostanete do spálne a nakoniec do pracovne. Tú podobne ako jedálenskú časť, od okolitého priestoru oddeľuje celozasklená stena s výhľadom do záhrady. Pracovňa je situovaná na severovýchod, a tak atmosféru v nej spríjemnňuje raňajšie slnko a okolitá príroda. Rodičovská spálňa, detská izba aj pracovňa sú zariadené nábytkom z obchodného domu Ikea, ktorý charakterizuje jednoduchosť, čistota tvarov a variabilita.

V celom dome – na ploche 100 m2 je jednotná kamenná dlažba zo spišského travertínu. Dom okrem zasklených stien s okolím „komunikuje“ aj prostredníctvom strešných okien.

Prepojenie interiéru s exteriérom


Dom pri jazere

46812

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že dom ponúka, napriek svojej rozlohe, malý priestor, je tu všetko, čo majitelia domu – sochár a výtvarná teoretička s dvoma dospelými dcérami, potrebujú. Predtým žili v byte s plochou 80 m2, kde bolo, na rozdiel od tohto domu, viac miesta na spanie, ale spoločné priestory a pracovňa boli menšie. Tu je to v opačnom pomere, celá koncepcia vychádza z ich súčasného spôsobu života.


Dom pri jazere

46801

Jednou z hlavných požiadiek domácich na nové bývanie bolo prepojenie domu s okolitou prírodou – záhradou. Z tejto požiadavky bolo hneď zrejmé, že nový dom by mal byť prízemný – aby bolo spojenie interiéru s exteriérom čo najväčšie. A čo sa týka spolupráce s architektom? Pán a pani domu vedia, že najhoršie je, keď je každý Slovák architektom. Pri svojej profesii spolupracujú s architektami, vážia si ich prácu, a aj preto sa rozhodli prizvať si na spoluprácu architekta. Chceli, aby uplatnil svoj profesionálny názor, nie ich laický. Všetko spolu, samozrejme, konzultovali, veď oni najlepšie poznali svoje finančné pomery, potreby v rámci prevádzky rodiny, ako aj to, čo sa im páči, čo im vyhovuje. Nič nerobili proti sebe, debatovali spolu dovtedy, kým našli riešenie. Možno aj preto sa tu dnes cítia príjemne, čo si aj naozaj uvedomujú.





Elipsion, dom pri Slnečných jazerách v Senci
Ocenenie:
Cena Dušana Jurkoviča 2002, ktorú každoročne udeľuje Spolok architektov Slovenska za architektonické dielo, prispievajúce k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku)
Autor projektu: Ing. arch. Ivan Matušík
Spolupráca: Ing. arch. Jozef Pavelčák, Ing. Ján Bustín, CSc., a Ing. František Šuppa
Dodávateľ oceľovej konštrukcie: Montzvar Stará Ľubovňa
Dodávateľ drevenej konštrukcie: Dachstav Malacky
Kuchynská linka: IKEA
Okná: VELUX
Podlahy: prírodný kameň, spišský travertín
Šatníková skriňa: Roldor
Posuvné steny: Komandor
Vykurovanie: podlahové

Kategória: Návšteva
Tagy: architektúra interiérový dizajn návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia