Zdroj: Csaba Barbay

Elegantný svetlý dom má moderný interiér s umeleckými prvkami a inteligentnými systémami

25. 08. 2021
Zdieľať

Najlepší výsledok interiérového dizajnu dosiahnete vtedy, keď dizajnér pracuje na projekte od jeho zrodu – od základných architektonických plánov. Môže do projektu včleniť svoje návrhy a pripomienky, ktoré by dobre fungovali z jeho pohľadu, vzhľadom na pohodlie a preferencie domácich.

Samozrejme, sú ateliéry, ktoré robia naraz aj „hrubý“ projekt, aj interiérový dizajn. V prípade novostavby v meste Törökbálint neďaleko Budapešti pracoval interiérový dizajnér Tamás Szén Molnár už pri architektonických plánoch. Mladý pár, ktorý si v meste vyhliadol pozemok, túžil po rodinnom dome s plochou približne 160 metrov štvorcových.

Prečítajte si tiež
Premena staršieho funkcionalistického bytu: Nečakajte žiadnu sterilitu či monotónnosť!

Podľa ich predstáv mal byť výsledkom elegantný, svetlý a veselý domov – jednoducho príjemný a pohodlný. Interiérový architekt mal možnosť začať pracovať na vzhľade vnútra domu už v čase architektonických plánov, a tak mohol včleniť úpravy do projektu ešte pred začiatkom výstavby. O to lepší je výsledok.

Obývačka s východom na terasu domu

Obývačka. Zdroj: Csaba Barbay

Kuchyňa srdcom domu

Pre zákazníkov je veľmi dôležitým miestom, kde trávia mnoho času, či už spoločne alebo sami – kuchyňa. Varenie hrá totiž v ich živote významnú úlohu. Preto boli súčasťou ich základného zoznamu, čo by v dome malo byť, aj špeciálne podrobné požiadavky na vybavenie kuchyne a jedálne.

Pohľad z kuchyne na schodisko

Drevené povrchy vrátane schodov, taktiež s nádychom do horčicovej farby, vytvárajú harmóniu. Zdroj: Csaba Barbay

Moderné systémy, šikovné riešenia

Samozrejme, mysleli aj do budúcnosti. Keďže plánujú potomstvo, bolo pre nich primárne, aby kuchyňa, jedáleň a obývačka fungovali ako jeden priestor a jedáleň sa dala ľahko rozšíriť. Keďže vzhľadom na tieto požiadavky bol k dispozícii relatívne malý priestor, kuchyňa dostala neobvyklý dizajn.

Prečítajte si tiež
Nadčasový byt na Kolibe: Moderný minimalistický štýl spríjemnili výberom prírodných materiálov a farieb

S ohľadom na každý detail boli do domu integrované najaktuálnejšie mechanické a inteligentné systémy: od unikátneho systému sušenia v práčovni až po komoru. Zaujímavo riešené je umiestnenie umývadiel v jednej z kúpeľní – zadná stena funguje ako zástena sprchy, ktorá je z druhej strany umývadiel.

Dizajnová asymetrická skrinka so sivým gaučom

Celý interiér pôsobí hravo, vyniká opakovaným použitím geometrických tvarov a kombináciou sivej s horčicovou. Zdroj: Csaba Barbay

Hravá geometria, sivá a horčicová

Polovica budovy je v podzemí. Dizajnér preto uprednostnil detaily, ktoré do interiéru prepúšťajú prirodzené svetlo a sklo. Sklené sú tiež dvere do kúpeľne. Pokiaľ ide o farebnosť a použitý štýl, v tom dostal od klientov voľnú ruku. Celý interiér pôsobí hravo, vyniká opakovaným použitím geometrických tvarov a kombináciou sivej s horčicovou. Drevené povrchy vrátane schodov, taktiež s nádychom do horčicovej farby, vytvárajú harmóniu. Priestory ozvláštňujú súčasné plagáty, obrazy a vlastné výtlačky na stenách.

Veľká kuchyňa s drevom a sivou

Kuchyňa je srdcom domu. Zdroj: Csaba Barbay

Osvetlenie v interiéri

Funkčne i dizajnovo nenahraditeľné je zvolené osvetlenie v interiéri. Všimnite si rôzne druhy svietidiel – od nástenných „tanierov“, cez strieborné „makovice“ v kúte kúpeľne pri zrkadle, až po nezvyčajne tvarovanú lampu nad jedálenským stolom. Zaujímavých detailov tu nájdete však podstatne viac – prakticky na každej fotografii.

Prečítajte si tiež
Atypická rekonštrukcia v štýle retro. K čomu architektov inšpirovali 50. roky?

Rodinný dom v meste Törökbálint

Architektonický ateliér: Cadden Studio

Autor: interiérový dizajnér Tamás Szén Molnár

Lokalita: Törökbálint, Maďarsko

Plocha: 160 m2

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Csaba Barbay

Kategória: Návšteva
Tagy: dizajnový nábytok farby v interiéri interiérový dizajn kuchynské linky rodinný dom úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia