Zdroj: Itay Benit

Tu by ste rozhodne chceli stráviť aspoň dovolenku! Farmársky dom, ktorý je definíciou harmonického dizajnu

25. 02. 2022
Zdieľať

„Päť rôznych jednotlivcov. Štyri rôzne štýly. Jedna veľká šťastná rodinka. Tento dom je definíciou harmonického dizajnu,“ tak charakterizujú svoj projekt architekti Sara and Nirit Frenkel. Úžasný farmársky dom s rozlohou 600 metrov štvorcových charakteristický kombináciou kameňa, dreva, bielych omietok a krásneho exteriéru prináša zaujímavú zmes štýlov, napriek tomu pôsobí celistvo a príjemne.

Stavba sa nachádza v jednej z najstarších poľnohospodárskych komunít v severnom Izraeli („Moshav“). Je domovom manželov štyridsiatnikov – ona je kreatívna umelkyňa, on realitný developer – a ich tri dospelé dcéry vo veku okolo 20 rokov. Priestor v interiéri tvoria dve hlavné časti: prvou je spoločenská zóna s rozlohou viac ako 100 metrov štvorcových a pôsobivým 6 metrov vysokým dreveným stropom.

Prečítajte si tiež
Ako na divokom západe! Moderná stodola pre milovníčku jazdectva a kaktusov

Zahŕňa obývaciu izbu, jedálenský kút a kuchyňu. Priestory pôsobia veľkolepo aj vďaka širokému ostrovčeku, ktorý je vhodný ako centrum na pohostenie 10-člennej párty. Na dennú zónu nadväzuje špajza a práčovňa.

Denná zóna vidieckej rezidencie v stredomorsko eklektickom štýle

Spoločenská zóna s rozlohou viac ako 100 metrov štvorcových a pôsobivým 6 metrov vysokým dreveným stropom, zahŕňa obývaciu izbu, jedálenský kút a kuchyňu. Zdroj: Itay Benit

Eklektický dizajn a oslava ručnej práce

Ak by ste chceli vyjadriť, aký štýl dominuje v dennej zóne, nebolo by to úplne jednoduché. Nechajme prehovoriť architektov: „Táto široká a príjemná oblasť bola navrhnutá v štýle fúzie s prvkami pripomínajúcimi Texas, južnú Kaliforniu a Mexiko, ktoré sa stretávajú s atmosférou Toskánska. Od dotyku ručne vyrábaných červených zdobených kobercov až po luster vo vidieckom štýle, to všetko predstavuje eklektický dizajn.“ Práve eklektika je charakteristickou črtou tvorby dua Sara and Nirit Frenkel.

Denná zóna vidieckej rezidencie v stredomorsko eklektickom štýle

Priestory pôsobia veľkolepo aj vďaka širokému ostrovčeku, ktorý je vhodný ako centrum na pohostenie 10-člennej párty. Zdroj: Itay Benit

Dubové podlahy, drevený strop, pôsobivý kameň

Rozľahlá stavba je bohatá na teplé materiály: dubové podlahy, starý drevený strop, bordový kameň. Ešte pôsobivejší je zdobený, ručne maľovaný, autentický nábytok a ručne vyrobená keramika, ktorá pochádza z dielne pani domácej. Zámerom architektov bolo, aby interiér poskytoval viacrozmerný charakter a dojem. „Tento dekadentný a jedinečný štýl sme vybrali tak, aby dopĺňal osobný štýl a spôsob života majiteľov, jej ako umelkyne a jeho ako milovníka prírody so silnou vášňou k vinohradníctvu,“ upresňujú autori projektu.

Prečítajte si tiež
Moderné vidiecke bývanie v nápaditom dome na Morave

Zábava vonku na 120 metroch štvorcových

V otvorenom dennom priestore vynikajú dva ústredné body: vitrína v jedálni a krbová vložka v obývacej izbe. Obidva prvky boli vyzdvihnuté a umiestnené tak, aby zmenili proporcie priestoru a vytvorili kompaktnejší, homogénnejší pocit. Na dennú zónu nadväzuje ďalších 120 metrov štvorcových vonkajšieho priestoru určeného na relax a zábavu. Je tienený drevenou pergolou, obohatený pohodlnými pohovkami, jedálenským kútom pre 16 osôb a plne vybavenou kuchyňou. Samozrejmosťou je bazén a barový pult.

Denná zóna vidieckej rezidencie v stredomorsko eklektickom štýle

Denná zóna bola navrhnutá v štýle fúzie s prvkami pripomínajúcimi Texas, južnú Kaliforniu a Mexiko, ktoré sa stretávajú s atmosférou Toskánska. Zdroj: Itay Benit

Druhá časť domu chráni súkromie dcér

Druhou hlavnou časťou domu je okrem dennej zóny bývanie dcér. I keď aj táto časť domu využíva podobné materiály, je riešená inak ako zvyšok domu. Obsahuje rôzne vonkajšie a vnútorné vchody – pre dosiahnutie čo najlepšieho súkromia sestier. Dominantnou farbou v ich priestore je čistá biela.

Prečítajte si tiež
Óda na stredomorskú architektúru: Svetlý dom s átriom uprostred

Ako vyzerá hlavná spálňa domácich?

Špeciálnym priestorom, ktorý sa nedá prehliadnuť, je hlavná spálňa domácich. I ona má veľkorysé rozmery – až 130 metrov štvorcových. Je rozdelená do troch funkčných častí: priestor na spanie s priestorom na sedenie, šatník, a nakoniec veľká príjemná kúpeľňa s dvoma samostatnými umývadlami, vaňou a toaletou pre oboch manželov. Široký sprchový kút je nezvyčajne umiestnený v strede miestnosti.

Vidiecka stredomorská terasa s bazénom

Na dennú zónu nadväzuje ďalších 120 metrov štvorcových vonkajšieho priestoru určeného na relax a zábavu. Zdroj: Itay Benit

Dôležitá úloha doplnkov a umeleckých diel

Jednou z hlavných výziev v procese navrhovania bolo vytvoriť v tomto veľkom loftovom priestore s otvoreným stropom teplý harmonizujúci pocit. To sa architektom podarilo dosiahnuť vďaka vymaľovaniu dreveného stropu v gaštanovo-sivom odtieni. Doplnky a umelecké diela šikovne umiestnili tak, aby vytvorili jedinečný a osobný dojem. Finálny efekt dodávajú textilné prvky: koberčeky, vankúše a luxusné predmety, ktoré automaticky zjemňujú obytnú časť.

Vidiecka stredomorská terasa s kuchyňou a bazénom

Vonkajší priestor je tienený drevenou pergolou, obohatený pohodlnými pohovkami, jedálenským kútom pre 16 osôb a plne vybavenou kuchyňou. Zdroj: Itay Benit

Jeden dom, dva spôsoby bývania

architekti: Sara and Nirit Frenkel

lokalita: Izrael

realizácia: 2019

plocha: 600 m2

Sabína Zavarská

Foto: Itay Benit

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené stropy eklektický štýl interiérový dizajn lofty otvorený priestor rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia