Drevostavba v Roprachticiach: Moderná, a predsa v súlade s tradičnou zástavbou v obci
Pri aktuálnom (i keď už slabnúcom) trende odchádzať z miest do menších celkov neraz natrafíme na problém nezvládnutej predstavy majiteľov alebo – a to ešte častejšie – zlého zakomponovania do okolitého prostredia. Skĺbiť predstavu budúcich obyvateľov domu s prostredím, v ktorom dom vyrastá je často veľmi náročná úloha.
Architektom zo štúdia Prodesi sa podarilo zaujímavých spôsobom vytvoriť súlad modernej architektúry s tradičnou zástavbou neveľkej českej obce Roprachtice. V Jizerských horách vytvorili príjemný rodinný dom, ktorý priam pozýva na návštevu.
Drevostavba ako záležitosť životného štýlu
Neodolali sme možnosti nazrieť do realizácie tohto projektu, a tiež do jeho interiéru. Keďže za projektom stojí známe architektonické štúdio Prodesi, ktoré sa zaoberá predovšetkým dizajnom stavieb z dreva a nízkoenergetickému stavaniu, výber materiálov bol prakticky daný. Kvalitná moderná drevostavba predstavuje podľa architektov životný štýl. Autorom projektu rodinného domu v Roprachticiach je Václav Záhradníček. Tento pán spolu s Pavlom Horákom vyvinuli systém drevostavieb Domesi. Jednou z nich je a spomínaný projekt. {R1}
Bez citlivého prístupu by to nešlo
Dom sa nachádza na miernom svahu, ktorý sa zvažuje východný smerom. Na pozemku stáli už pred stavbou dve krásne veľké lipy, ktoré charakterizujú pozemok. Na východnej časti pozemku je prístupová cesta k stavbe. Keďže dom stojí v centrálnej časti obce medzi kostolom a školou bolo potrebné zapasovať ho charakterovo do už existujúceho prostredia. Kostol Najsvätejšej trojice v Roprachticiach má peknú barokovú faru a domy v okolí sú zväčša zrubové alebo majú aspoň sedlovú, či valbovú strechu. Prostredie pôsobí nostalgicky a architekti museli opatrne zvažovať každý detail, aby nový rodinný dom zapadol do tohto cenného prostredia. Stavba za svoju existenciu zaznamenala veľké množstvo pozitívnych reakcií, a to i z najbližšieho okolia.
Vikier – nevtieravý, pritom charakteristický prvok
Jasné a zrozumiteľné jednoduché tvary domu dopĺňa sedlová strecha s jednotnou drevenou krytinou. Hrebeň strechy vedie v smere vrstevníc, tak, ako ostatné stavby v okolí. Dom je od hlavy po päty oblečený do smrekovcového plášťa zo zvislých lát. Moderne riešeným ozvláštňujúcim prvkom je výrazný modernistický oplechovaný vikier. Je charakteristickou črtou, vďaka ktorej spoznáte tento dom už z diaľky. Z podkrovia cez sklo vikiera vidíte práve dve krásne lipy, dominantu vonkajšieho priestoru a za nimi sa črtajú Krkonoše.
Ako je riešený interiér a funkčnosť?
Hlavný vchod do domu stoji z východnej strany budovy. Prízemie je rozčlenené na obytné priestory orientované smerom do obce – vidno kostol a faru a na juhovýchodnú svetovú stranu (3 + KK). Spálne sú orientované na východ. Poschodie domu bolo na rozdiel od iných podobných navrhnuté ako otvorený priestor, v ktorom neskôr pribudli kúpeľňa, pracovňa a ďalšia spálňa. Vnútorné priečky sú taktiež vytvorené z dreva, v niektorých prípadoch si architekti vypomohli sadrokartónom. Zaujímavosťou stavby je, že kanalizáciu nahrádza vlastná čistička a zberná nádrž. Nielen estetickou súčasťou interiéru je krbová pec, na temperovanie slúžia elektrické ohrievače.
Odkiaľ sú Roprachtice známe?
Špecialitou Roprachtíc sú skvelé medziľudské vzťahy – pre mnohé domy sú plody jednoducho zbytočné. Ak stále neviete, kde ste názov tejto obci počuli, pripomenieme vám, že táto dedinka je známa z filmovačiek. Nakrúcali tu príbeh Krakonoš a lyžníci a tiež Zabudnuté svetlo, film na motívy knihy Jakuba Demla.
Dom v kocke
Autor: Ing. arch. Václav Zahradníček
Spolupráca: Radim Oblouk
Rok dokončenia: 2010/2011
Úžitková plocha: 138 m2
Nosná konštrukcia: two by four
Strecha: drevená strecha – sibírsky smrekovec olejovaný – prekladané latky
Obvodový plášť: prekladané latky sibírsky smrekovec (bez povrchové úpravy)
Okná: drevené Eurookná s dvojsklom
Tienenie: pojazdné okenice s manuálnym ovládaním
Vykurovanie: krbová pec a elektrické ohrievače
Text: Sabína Zavarská
Zdroj: PRODESI
Foto: Lina Németh