Zdroj: Martin Zeman

Ako si architekt postavil vlastný nízkoenergetický dom z prírodných materiálov

02. 12. 2020
Zdieľať

Ak máte predstavu, aký dom chcete, najdôležitejšie (a často aj najťažšie) je nájsť pozemok, ktorý by vašim predstavám vyhovoval. Tak to bolo aj v prípade pozemku, ktorý si hľadal na stavbu vlastného drevodomu architekt David Honek.

Pre architekta nebol dôležitý až tak štýl, nepotreboval ohúriť okolie. Prím hralo použitie materiálov, ktoré zanechávajú minimálnu uhlíkovú stopu a zdravie obyvateľov domu. Vieme o tom, že drevo pôsobí pozitívne na psychiku i na imunitný systém.

stavba nízkoenergetickej jednopodlažnej drevostavby

Zdroj: Martin Zeman

Po náročnom hľadaní toho správneho miesta na stavbu sa zadarilo. Pozemok v Moravsko-sliezskych Beskydách poskytuje výhľad na tri miestne najvyššie kopce a na architekta zapôsobil aj blízkosťou vlakovej dopravy. I keď sa môže zdať, že byť architektom samému sebe – svojmu domu, musí byť jednoduché, David Honek tvrdí, že to bolo prinajmenšom zdĺhavé. Prečo?

nízkoenergetická jednopodlažná drevostavba

Zdroj: Martin Zeman

„Nemáte žiaden konečný termín, ktorý musíte dodržať, len limitný rozpočet, a tak stále vymýšľate, vylepšujete, meníte a upravujete… Zrejme by bolo jednoduchšie prizvať si iného architekta, ale potom by som ten dom zase tak „neprežil“. A to by bola veľká škoda,“ opisuje zvláštny pocit byť sám sebe architektom David Honek.

Prečítajte si tiež
Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva

Pieskované sklo, denná a nočná zóna

Celá realizácia bola riešená pomocou viacerých čiastkových firiem a remeselníkov. Samozrejme, veľmi dôležité bolo mať skúsený stavebný dozor. Dom bol pripravený na nasťahovanie približne pol roka od prvého výkopu. Ešte sa ale nesťahovalo – nasledoval ďalší proces: pol roka trvalo detailné premyslenie a výroba nábytku na mieru.

nízkoenergetická jednopodlažná drevostavba

Zdroj: Martin Zeman

Dominantou dennej zóny, ktorú tvorí kuchyňa, jedálenská časť a obývačka, je veľká biela knižnica. Bielu kuchynskú linku spestruje čierna tabuľová farba, miesto, kde si môžu deti kresliť a byť stále na očiach rodičov. Oproti knižnici sú veľké presklené posuvné dvere s výstupom na terasu a do záhrady. Na dennú zónu otvorene nadväzuje nočná časť so spálňami a hygienickým zázemím. Vstupnú oblasť od obytnej zóny oddeľujú sklenené dvere s pieskovaným sklom. Rovnaké sú aj dvere kúpeľne.

nízkoenergetická jednopodlažná drevostavba

Zdroj: Martin Zeman

Jedálenský stôl je zároveň biliardový

V interiéri nájdete aj niekoľko nezvyčajných riešení a zaujímavých detailov. Nás oslovil najmä veľký jedálenský stôl, pod ktorého vrchnou doskou sa skrýva biliardový stôl so všetkým, čo k nemu patrí.  Drevo na stenách má aj inú ako estetickú funkciu – výborne tlmí hluk.

nízkoenergetická jednopodlažná drevostavba

Zdroj: Martin Zeman

V interiéri je potrebné udržovať vlhkosť vzduchu aspoň na 50 %. Celá stavba funguje ako nízkoenergetická, vykurovaná elektrokotlom s teplovodným podlahovým kúrením. Domáci sa rozhodli zainvestovať aj do centrálneho vysávača, s ktorým sú veľmi spokojní. Na streche si všimnete fotovoltaické panely. Osvetlenie i vykurovanie je napojené v systéme inteligentnej elektroinštalácie.

Prečítajte si tiež
Drevostavba bez zbytočných príkras vyšla majiteľov na 140 000 €

Fasáda zo smrekovca, gabióny na vyrovnanie terénu

Fasáda drevodomu je zo sibírskeho smrekovca bez povrchových úprav. Veľmi prirodzene pôsobí aj plot pri dome – je vybudovaný z neopracovaných latiek. Spoločnosť mu robia rastliny. Pred ním sú vysadené šípky a ostružiny, za ním slivky. O pár rokov teda vznikne prirodzený zelený plot, aký je v týchto miestach zvykom.

nízkoenergetická jednopodlažná drevostavba

Zdroj: Martin Zeman

Z pohľadu od ulice nevidno súkromnú záhradu za domom. Nerovnosti terénu sú dobudované gabiónmi a kryté drevenou palubou. Tá slúži tiež ako záhradné posedenie. Záhradu finálna úprava ešte len čaká.

nízkoenergetická jednopodlažná drevostavba

Zdroj: Martin Zeman

Dom z prírodných materiálov

Architektonické štúdio: H1K Architecture s.r.o.

Autor: Ing. arch. David Honek

Lokalita: Moravsko-sliezske Beskydy, ČR

Realizácia: 2014

Veľkosť pozemku: 2 600 m2

Zastavaná plocha: 265 m2

Podlahová plocha: 160 m2

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba nízkoenergetický dom rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia