Zdroj: Martin Zeman

Typová drevostavba vyniká jedinečnosťou. Postavili ju v pasívnom štandarde a s vlastným jazierkom

24. 01. 2022
Zdieľať

Typové domy vôbec nemusia byť fádne a „na jedno kopyto“. Manželom Hanke a Karlovi sa zapáčil prototyp typového domu Kreativ, ktorý navrhol architekt Jakub Loučka a upravili si ho na svoje potreby. Drevostavba v prírodnom prostredí obce neďaleko Prahy splýva s miestom – krajinu jemne dopĺňa a krajina zase dotvára stavbu. Záhrada je už len na pohľad relaxačným zážitkom.

Manželský pár sa rozhodol vstúpiť do novej etapy života spolu s novou domácnosťou. Deti „vyleteli z hniezda“, a tak bol čas presunúť tvorivú energiu. Zaujal ich dom architekta Jakuba Loučku, ktorý obýva vlastnoručne navrhnutý prototyp. Zapáčil sa im natoľko, že sa pre návrh rozhodli ako pre svoj nový domov. Do projektu premietli svoje potreby a priania a výsledok na seba nenechal dlho čakať.

Dvojpodlažná drevostavba s udržateľnou záhradou jazierkom a dvoma terasami

Drevostavba využíva potenciál svetových strán vo svoj prospech. Zdroj: Martin Zeman

Drevostavba využíva potenciál svetových strán vo svoj prospech. V interiéri sa oproti pôvodnému návrhu udialo len pár drobných dispozičných zmien. Pribudli však garsónka, garážové státie a záhradný domček. Tieto objekty majú ploché zelené strechy.

Prečítajte si tiež
Rodinná drevostavba z udržateľných materiálov a plná svetla

Vôňa dreva zvonku aj zvnútra

Dispozičné riešenie plne vyhovuje domácim a ich novej životnej etape. Investori požiadali o riešenie interiéru samotného architekta stavby – Jakuba Loučku.

„Požiadali sme ho o to, pretože dom dobre pozná a my sme zase vedeli, čo potrebujeme a ako ho chceme užívať. On vo svojom dome funguje inak, býva s dvoma malými deťmi, ale podarilo sa mu preklopiť svoju perspektívu a pozrieť sa na interiér našimi očami,“ vysvetľujú majitelia pasívnej stavby. Celý interiér vonia drevom, ktoré nájdete absolútne všade.

Jedáleň a obývačka s krbom a knižnicou v drevostavbe

Dennú zónu na prízemí tvorí obývací priestor s jedálňou a kuchyňou, dokonca zahŕňa aj pracovňu. Zdroj: Martin Zeman

Pracovňa ako súčasť dennej zóny

Dennú zónu na prízemí tvorí obývací priestor s jedálňou a kuchyňou, dokonca zahŕňa aj pracovňu. Keďže domáci sú zvyčajne sami, nebolo ju potrebné oddeľovať dverami. Dlhý jedálenský stôl predstavuje centrum prízemia s krásnym výhľadom na biotop a záhradu. Poschodie patrí nočnej zóne.

Prečítajte si tiež
Najskôr chata, neskôr trvalé bývanie: Nízkoenergetická drevostavba v Rokycanoch

Dve terasy a pozorovateľňa

Čarovných miest je v interiéri viacero. Domáci si okrem hlavného priestoru na prízemí, kde trávia väčšinu času nevedia vynachváliť obe terasy a pozorovateľňu. Pozorovateľňa je miesto na severnej strane domu medzi šatňou a spálňou s fantastickým výhľadom na krajinu. Je to výborná „zašiváreň“ – ideálne miesto, kam sa v lete utiahnete do chládku a kam si v zime zoberiete knihu a teplý čaj. V dome nechýba ani hosťovská izba. Aktuálne je vlastne takmer detskou, pretože najčastejšie hostí malé vnúčatá domácich.

Obývačka s knižnicou a presklením v drevostavbe

Domáci naplno využívajú obidve terasy. Zdroj: Martin Zeman

Záhrada novej doby – udržateľná a prirodzená

Veľmi dôležitou v rámci celého projektu je záhrada. Dá sa nazvať záhradou novej doby. Je riešená v duchu udržateľnosti a celostného prístupu. Nenájdete tu žiadne zakopané fólie, ani chémiu na ničenie buriny. Cieľom bolo nadviazať na pôvodný charakter miesta, a tak pôsobí ako prirodzená lúka s jazierkom. Dažďová voda, ktorá stečie zo strechy, je zhromaždená v nádrži a použitá na zalievanie. Celkový vzhľad stavby je osviežený zelenými rámami okien a zasklení.

Obývačka s knižnicou a schodiskom v drevostavbe

Celý interiér vonia drevom, ktoré nájdete absolútne všade. Zdroj: Martin Zeman

Dodávateľ riešil len hrubú stavbu, ostatné si na seba vzal pán domáci
Drevostavba je založená na pätkách. Dodávateľská firma realizovala objekt iba do fázy hrubej stavby. Bolo to preto, že pán domáci je sám staviteľom a chcel nejakým spôsobom zvyšok stavby úspešne doviesť ku koncu a aspoň časť z nej zrealizovať.

Terasa drevostavby s bielymi stoličkami

Terasa. Zdroj: Martin Zeman

Dobrou správou pre majiteľov je fakt, že v obci je teraz stavebná uzávera, takže v blízkej dobe tu nevyrastú ďalšie domy, ktoré by ovplyvnili charakter miesta. Obľúbili si aj miestnu komunitu, ktorá funguje bezchybne – samozrejmosťou je napríklad vzájomné stráženie detí alebo zdieľanie prebytkov úrody.

Prečítajte si tiež
Drevostavba na kľúč, ktorá popiera mýty o stavbách z dreva

RD Kytín

architektonický ateliér: 3AE s.r.o.

autor: Ing. arch. Jakub Loučka

lokalita: Kytín, ČR

podlahová plocha: 165 m2

zastavaná plocha: 103 m2

realizácia: 2017

Dispozícia: 5+kk / 5+1

typový dom NOVAHOME

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené domy drevený nábytok drevostavba otvorený priestor rodinný dom terasy typové domy záhradné jazierko
Zdieľať článok

Diskusia