Funkcionalizmus v 21. storočí
Majiteľ pôvodne nebol nijaký zvláštny fanúšik tohto architektonického štýlu, väzba medzi úžitkovými vlastnosťami a formálnou podobou budúceho domu ho zvlášť netrápila. Po stretnutí s architektom však premýšľa úplne inak…
Všeobecne platí, že kým sa človek nezačne o problematiku bližšie zaujímať, nerozlišuje kvalitatívne rozdiely a všetky domy sa mu zdajú viac-menej rovnaké. Na ceste ku konečnému výrazu domu zohrali svoju úlohu regulatívy územného rozhodnutia a, pochopiteľne, vplyv architekta Nemečka. Dom vyrástol v lokalite štýlovo jednotných víl, ktorá je podobnou ukážkou vyspelej modernej architektúry ako pražská štvrť Baba, projektovaná a postavená pred druhou svetovou vojnou.
Rozhodnutie
Rodičia s dvoma deťmi sa presťahovali do Prahy z menšieho mesta, kde bývali v štvorizbovom byte. Viedli ich k tomu všeobecne rozšírené dôvody, ako sú pracovné príležitosti a záväzky, aj ohľad na študijné možnosti a mimoškolské aktivity detí. Snaha priblížiť im bohatý kultúrny život a množstvo rozličných študijných a informačných zdrojov bola dobrým dôvodom na presťahovanie do veľkomesta.
Slabou stránkou starších bytov je výrazný nedostatok úložných priestorov. Naproti tomu výhodou rodinného domu je, že poskytne dostatok priestoru a pohodlia vnútri a navyše aj vlastnú záhradu. Pre športovo založenú rodinu, ktorá sa aktívne venuje cyklistike, lyžovaniu, cestovaniu s karavanom a rybárčeniu, je dostatok priestoru nutnosťou. Na každú z vymenovaných činností treba množstvo nevyhnutného náradia alebo vybavenia, ktoré treba niekde bezpečne skladovať v čase, keď sa práve nepoužíva. Vybavený obytný voz je dobré garážovať bezpečnejšie než na ulici. Bolo zrejmé, že pre rodinu bude najlepšie zadovážiť si v novom meste dom.
Zo začiatku uvažovali manželia o kúpe staršieho domu, ktorý by si zrekonštruovali. Čoskoro však zistili, že kvalita domov, ktoré sú v ponuke, im nevyhovuje a cena nezodpovedá úžitkovej hodnote. Prestavba takého domu podľa súčasných požiadaviek na bývanie vyžaduje veľmi vysoké náklady a navyše sa niektoré parametre nedajú zmeniť. Nosné murivo musí ostať na svojom mieste, osadenie domu v teréne je nemenné. Výrazné zmeny sú veľmi zložité, drahé a nevyplatia sa. Rozhodli sa preto postaviť nový dom podľa vlastných požiadaviek, s využitím všetkých súčasných technológií.
Pamäť miestaPozemok na stavbu hľadali všetkými možnými spôsobmi. Sledovali inzeráty, ponuky realitných kancelárií, pýtali sa známych, obchádzali, prezerali. Dozvedeli sa o krásnej, takmer rovinatej parcele, veľmi mierne sa zvažujúcej na juh, s výmerou 2700 m2. Dobre si uvedomovali hodnotu veľkého pozemku. „V porovnaní s bytom má dom vyššie prevádzkové náklady a prináša starosti – o všetko sa musíte postarať sami. Za to musíte dostať priestor, pohodlie a súkromie. Ak sa tieto požiadavky nedajú splniť, nemá zmysel sa o niečo pokúšať,“ vysvetľuje náš hostiteľ. Pozemok situovaný na hrane svahu, z ktorého je výhľad ponad údolie Vltavy na celé mesto, manželom učaroval.
Názorný príklad
Podľa územného rozhodnutia mali byť všetky domy v tejto lokalite postavené v štýle rozvíjajúcom český funkcionalizmus. „To nás zo začiatku príliš nenadchlo, pretože väčšina ľudí si predstaví kocky postavené v rokoch nedávno minulých a zlú povesť pravidelne zatekajúcich plochých striech. Dnes sú k dispozícii úplne iné technológie, ale negatívne skúsenosti a vžité názory sa ťažko prekonávajú.
Náš známy architekt Karel Nemeček, naopak, zajasal, že konečne dopyt je po funkcionalizme a nie po akejsi kombinácii španielskej haciendy a sídla chudobného šľachtica z neurčitej doby, najmä s množstvom oblúkov, vežičiek, čudných okienok a balustrád. Ihneď nám odporúčal návštevu Müllerovej vily od architekta Adolfa Loosa. Na mieste sme sa presvedčili, že aj keď dom zvonku pôsobí nenápadne, vnútri je veľmi funkčný a dotiahnutý do detailu, aby sa v ňom pohodlne bývalo. S obdivom sme ocenili invenciu architekta, ktorý asi pred sedemdesiatimi rokmi postavil nadčasový dom, plne vyhovujúci aj dnešným požiadavkám na bývanie,“ spomína majiteľ.
Funkčnosť predovšetkým
Investor si želal mať na poschodí dve detské izby, spálňu, izbu pre hosťa a pracovňu, na prízemí obývaciu izbu spojenú s kuchyňou, telocvičňu pre deti, saunu, kúpeľne a ďalšie pomocné priestory. Architekt navrhol tri varianty domu, z ktorých vyberali. Potom debatovali už len o detailoch, použitých materiáloch, optimalizácii nákladov a o vlastnostiach použitých prvkov. Nasledovalo vypracovanie podrobného vykonávacieho projektu. Iný známy odborník sa postaral o optimálny priebeh stavby.
Prehľadnú dispozíciu delí chodba s oceľovým schodiskom v osi domu. Tieto komunikačné priestory zásobuje denným svetlom okno v streche, celosklenené dvere bez zárubní umožňujú voľný pohľad chodbou naprieč celým domom. Obytné miestnosti majú veľké okná v hliníkových rámoch, orientované do záhrady. Treba oceniť, že aj v interiéroch sa rešpektuje charakter domu, vnútorné vybavenie a nábytok vyrobený na zákazku štýlovo zapadajú do celku. Dom je postavený tak, že záhrada je jeho súčasťou, plynulo naň nadväzuje a vlastne umožňuje žiť vonku. Majiteľ hovorí: „Peknú záhradu robí pekný trávnik. V našich podmienkach treba mať vybudovanú závlahu, a to pokiaľ možno automatickú, bez nej pekný trávnik nevypestujete. Je nutné pravidelne zalievať, hnojiť, kosiť.“ Treba uznať, že jeho trávnik dokazuje, že dobre vie, o čom hovorí. Na záver vyjadruje len spokojnosť: „Býva sa nám tu príjemne, páči sa nám tu a sme tu radi. Je tu pohoda.“
Architekt: Ing. arch. Karel Nemeček Stavba: Ing. Petr Mičunek |
Prízemie: 01 – obývacia izba, 02 – jedáleň, 03 – kuchyňa, 04 – komora, 05 – telocvičňa, 06 – šatňa, 07 – WC, 08 – vstup, 09 – kúpeľňa, 10 – sauna | Podkrovie: 11 – spálňa, 12 – spálňa, 13 – spálňa, 14 – pracovňa, 15 – kúpeľňa, 16 – kúpeľňa, 17 – chodba, 18 – spálňa |