Iný ako ostatné
Pozvánka na návštevu zrekonštruovaného domu, doplnená ilustračnými fotografiami, vzbudila vo mne množstvo otázok. Budú naši čitatelia pokladať tento dom za priveľmi výstredný? Majú radšej umiernené projekty, alebo prahnú po niečom zvláštnom? Nakoľko sú vlastne Slováci konzervatívni?
Na tú poslednú otázku sa veru ťažko odpovedá. Pri nahliadnutí do menu v reštauráciách mám dojem, že veľmi. Keď sa zameriam na výstavbu nových rodinných domov alebo ich rekonštrukciu, vidím, že slovenský investor si veľmi nectí tradíciu. Malebnosť a jednoduchosť je skôr výnimkou – a práve tie boli také charakteristické pre architektúru našich pra-prarodičov.
Teraz sú iné časy. Ľudia hľadajú spôsoby, ako sa odlíšiť. Každý sa pritom cíti odborníkom – možno to vyplýva z povestnej zručnosti našich predkov. A tak nám v mestách i na vidieku rastú nevídané veci. Dobrých realizácií je ako šafranu. Zdá sa, že je náročné skvalitniť bývanie tak, aby bola prestavba nápaditá a pritom nepôsobila megalomansky.
Prečo dom? Ako dom?
Rodinu, ktorú sme navštívili, omrzel život v paneláku a v auguste v roku 1997 sa rozhodli pre rodinný dom a v novembri toho istého roku ho už kúpili. Hľadali všade a boli prekvapení, koľko pozemkov a domov sa predáva. Denne ich šli pozrieť aj päť. Sledovali inzeráty v novinách, hľadali cez realitky, ale chodili aj po uliciach a pýtali sa ľudí. (Majiteľ si s nostalgiou spomenul na rodičovský dom so 40-árovou záhradou. Ten zbúrali, a teraz je tam „krásne sídlisko“.)„Kde topánka tlačí“Domček, ktorý kúpili, mal parametre trojizbového bytu. Členovia štvorčlennej rodiny v ňom chvíľu bývali, a tak mali možnosť odskúšať si „kde topánka najviac tlačí“. Okrem stiesnených priestorových podmienok im chýbal optický, ale aj fyzický kontakt s malým pozemkom. Z kuchyne, ktorá bola jedinou miestnosťou otočenou do záhrady, bol výhľad na strechu garáže.
Sivá myška
Presne taká charakteristika by sa hodila domu pred rekonštrukciou. Predstavte si nenápadný dom, akých sú na Slovensku tisíce. Obytné miestnosti majú orientované na ulicu, typická je pre ne štvorpoľová dispozícia (izba, izba, kuchyňa a vstup s hygienickým zariadením) a potlačený optický kontakt s pozemkom. Veď aj tak sa niet čím pokochať! Dvor a záhrada nie sú rekreačným priestorom, ale skôr úžitkovo-hospodárskym.Dať na architekta
Majiteľ tohto domu nie je zástancom uniformity, je kreatívny (a aj celá jeho rodina), a predsa si netrúfol navrhnúť dom sám. Uvedomuje si, že cena projektu závratne nezvýši cenu stavby – dobrý nápad architekta skôr peniaze ušetrí. Vybral si teda architekta (poznal ho ako žiaka z dielne známeho maďarského architekta Makovcza) a zveril mu projekt.
Vývoj projektu
Počas zrodu domu architekt s majiteľom veľa diskutovali, aby v projekte nebolo nič samoúčelné, aby slúžil tomu, kto v ňom bude bývať. V prvej fáze bolo veľa skíc, ujasňovanie predstáv, hľadanie výrazu. Práca architekta pripomínala skôr prácu umelca. Nasledoval projekt pre stavebné povolenie. Veľmi dôležitý bol vykonávací projekt, v ktorom „doťukol“ všetky detaily. Niektoré zmeny robili ešte „za pochodu“.Čáry-máryMajiteľ a architekt sa zhodli v názore na bývanie a stvárnenie hmotného prostredia, a tak napredovali dosť rýchlo. Dohodli sa na otočení a otvorení prevádzky domu. Vstup urobili z ulice cez presklené zádverie. Ponechali aj pôvodný vstup, ale bývalý vstupný pitvor premenili na viacfunkčný minipriestor, ktorý v zime slúži ako zimná záhrada a v lete ako malá letná terasa. Pôvodnú kuchyňu rozšírili o rodinné stolovanie, ktoré zaujalo miesto tam, kde bola predtým chodba a kúpeľňa.
Jednotlivé časti prízemia chceli opticky prepojiť, a to sa im podarilo vďaka malým trikom. Medzi kuchyňou a obývačkou vybúrali otvory, obývačku a chodbu predelili len nábytkom a kúpeľňa sa ocitla za sklobetónovou stenou.
Bývanie vylepšili o obytné podkrovie. Tak narástol počet štvorcových metrov na solídne číslo. Je tam vytvorená nočná zóna: tri izby a kúpeľňa. Izby sú malé, ale veľmi útulné. Každá z dcér má svoju. Obe ešte študujú. Jedna študuje výtvarníctvo – a je to na jej izbe vidieť. Druhá má už vlastnú rodinku (aj v tomto prípade to jej izba prezrádza). Počet členov domácnosti sa teda zvýšil na šesť, ale všetci sa krásne zmestia a vôbec to nenarúša vzájomnú pohodu. To, že sa o seba nepotkýnajú, je pre rekonštrukciu tiež dobré vysvedčenie.
Strážca domuNie, nejde o bezpečnostnú službu. Reč je o domácom kozube, ktorý dominuje poprepájanému obytnému priestoru na prízemí. Sú to črepové kachle s plechovou skriňou, srdcová záležitosť majiteľa. Z detstva má veľmi živú spomienku na príjemné teplo kachľovej pece a na to, ako im na nej mama zohrievala paplóny. V septembri, keď sa ochladí, začínajú temperovať. Netreba sa baliť do deky. Trochu dreva dodá príjemné teplo na celý večer.
Majiteľ pootvoril dvierka na plechovej skrini – bol to bar! Ukázal na staročeskú orechovku. Usmial sa a poznamenal, že všetko má prispôsobené na naše pomery. Keby bol v Škótsku, mal by otvorený kozub a whisky.
Zelená radosť
Záhrada má rozlohu približne 2,5 áru. Stará sa o ňu majiteľ spolu so ženou. Deti im zakázali pestovať zeleninu, tak sú tam len stromy, okrasné rastliny, liečivé bylinky a tráva.
Okolie domu tvoria prevažne spevnené plochy. Na mieste montážnej jamy bývalej garáže je teraz jazierko. Garáž rozobrali a tehly využili na výstavbu plota. Majiteľ je právom hrdý na to, ako dokázal využiť zostatkový materiál. Sem-tam sú v plote výstupky a výklenky, v ktorých sa veľmi efektne vynímajú rastliny v črepníkoch.
Nenápadný, ale dôležitý
Vzhľadom na pútavosť domu má multifunkčný záhradný domček nenápadný výraz. Jeho význam však nie je zanedbateľný. Je v ňom garáž a nad ňou odkladací priestor, ktorý je potrebný hádam pri každom dome. Vzadu je murovaný kozub, ktorý je však konštrukčne nevyhovujúci a tak z neho majiteľ urobil udiareň. Pod kozubom, vo vyvýšenom kamennom podstienku, je pec, v ktorej kúri, dymovodom privádza do kozuba dym a údi také dobré klobásky, že sme skoro nechceli odísť.Gurmán, muzikant a bábkoherecKlobáska priviedla reč na iné dobroty a majiteľ sa pochválil diplomom „za najlepšiu superpizzu roku 2001“. Zarámovaný diplom visí v kuchyni, a hoci je to len falzifikát, stiahnutý z internetu, cení si ho ako vďaku kamarátov a spomienku na perfektnú párty. Majiteľ sa pochválil aj vlastným fernetom, ktorý vyrába spolu s kamarátom – biológom. Destilát robia z jablčného vína, bylinky pestujú v záhrade a sušia v garáži. Výsledný produkt má nádhernú vôňu aj farbu – ale iba od 12 druhov byliniek. Je to čisto prírodný produkt a neobsahuje cukor ani farbivo. Recept však, pochopiteľne, zostal utajený.
Ďalšie hobby majiteľa súvisia s jeho profesiou. Ako bábkoherec sa podieľal na tvorbe scén a jeho estetické cítenie sa prejavilo aj na tvorbe jeho domova. Tiež ho baví zháňať a reparovať starožitné kusy nábytku. Má aj muzikantské nadanie. Z nástrojov ovláda hru na gitaru a rumba-gule.
Epilóg
Na periférii mesta, v obytnej zóne medzi frekventovanou dopravnou križovatkou a nezastavateľným svahom, v pôvodnej zástavbe jednopodlažnými domami s valbovými strechami, je dom – iný ako ostatné. Architekt zvládol úlohu stvárniť dom na obraz klienta. Bez vážnejšieho zásahu do statiky a zväčšovania prízemnej časti vytvoril príjemné bývanie na malom pozemku v dome s obytným podkrovím.Autor projektu rekonštrukcie rodinného domu: Ing. arch. Pavel Šimko Autor projektu rekonštrukcie záhrady: Ing. Igor Bodnár Rozloha pozemku: 390 m² Zastavaná plocha: 80 m² Úžitková plocha: 1. NP: 63 m², 2. NP: 52 m², 1. PP: 27 m² Úžitková plocha spolu: 142 m² Technické parametre: Zvislé konštrukcie: murované Stropy: drevené a oceľobetónové Krytina: Bramac Okná: eurookná (borovica) Podlahy: obytné priestory: drevené dubové parkety a dubová palubovka; kúpeľne: keramická dlažba Vykurovanie: plynové, Buderus Kuchynské spotrebiče: plynový sporák Mora, chladnička a umývačka riadu Elektrolux |