Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

29. 05. 2006
Zdieľať

Keď máte k dispozícii pár desiatok metrov štvorcových plochy a pár desiatok (alebo stoviek) tisíc korún, nie je problém zariadiť si pôsobivé bývanie. Rôzne možnosti sa priam ponúkajú – stačí si len vybrať. Zariaďovanie malého bytu je však niečo úplne iné. Možnosti treba trpezlivo hľadať a na umiestnenie drahého nábytku vlastne ani nie je miesto. Zariaďovanie malého bytu nie je o peniazoch! Je o premýšľaní.

Pre malé byty platia isté zásady

Malý byt nemusí byť nepríjemný – stiesnený a zaprataný. K prívlastku malý sa hodia aj slová milý a útulný. A ešte zaujímavý. Najmä malé byty totiž dokážu niektorých ľudí vyprovokovať k vymýšľaniu originálnych riešení večného bytového problému – problému s priestorom. Dokázala to aj mladá majiteľka jednoizbového mikrobytu. Zo svojich 27 m2 životného priestoru dokázala vytvoriť príjemný byt so všetkým, čo k tomu patrí – s obývačkou, spálňou, praktickou kúpeľňou a plne vybavenou kuchyňou. Dodržala pritom niekoľko starých známych zásad, ktoré platia pre malé priestory:




  • Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

    54927
    Soňa Sadloňová

    svetlé farby

Tu prevládajú odtiene pastelovej žltej, oranžovej a jemnej maslovej v kombinácii so svetlým drevom. Priestor oživuje niekoľko výraznejších tmavších detailov;



  • vzdušné konštrukcie
Nábytok s prútovými konštrukciami, cez ktoré je vidieť, priestor otvoril a prevzdušnil. Namiesto skríň sú v obývačke police, namiesto čalúnenej sedačky bambusová lavica;



  • o niečo menšie ako obyčajne
Táto zásada sa uplatnila pri nábytku, domácich spotrebičoch aj zariadení kúpeľne. Police a odkladací nábytok majú väčšinou hĺbku len 40 cm, bambusová sedačka je tiež podstatne menšia ako jej čalúnené sesternice. Pre jedného či dvoch obyvateľov malého bytu stačia, pochopiteľne, aj menšie kuchynské spotrebiče, ako sú štandardné tipy, ktoré veľkosťou vyhovujú štvorčlennej rodine;



  • ľahké, mobilné a variabilné
V malom byte je nevyhnutné, aby sa veci dali vysúvať a ľahko presúvať – aby sa obývačka mohla zmeniť napríklad na telocvičňu, gauč na dvojposteľ, alebo aby bolo možné v prípade potreby zväčšiť pracovnú plochu v kuchyni.



  • Každý detail je dôležitý
Pretože dobre premyslený a presne nadimenzovaný detail pomôže racionálne využiť každý cm priestoru ktorý je v malých bytoch naozaj vzácnosťou. Preto sa asi nedá vyhnúť výrobkom namieru – najčastejšími adeptmi na takéto riešenie sú kuchynská linka a vstavaná skriňa, niekedy sa však môže hodiť napríklad posteľ s trochu atypickými rozmermi.


Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

54928
Soňa Sadloňová

Mladí ľudia žijú aktívne, doma nezvyknú tráviť veľa času, a tak im väčšinou stačí aj malý byt. Mladé sympatické ženy však nezvyknú ostať navždy samé, a tak ani majiteľka tohto bytu už nie je single. Manželský život v malom byte charakterizuje domáca pani slovami: „Ľudia by sa aj zmestili, len s vecami je problém.“

Domov exotických spomienok

V starom byte zmenila jeho nová majiteľka len to, čo bolo potrebné. Všetky steny aj miestnosti ostali na svojom mieste, a pôvodným omietkam a dreveným parketám vlastne chýbalo len správne ošetrovanie. Bolo by preto škoda vzdať sa ich, stačilo prebrúsiť, prelakovať, vymaľovať. Pre to, aby sa získalo aspoň o trochu viac miesta, odstránila dvere do izby. Veď načo v takom malom priestore niečo oddeľovať? Aspoň sa prirodzenou cestou odvetrá kuchyňa. V najhoršom stave boli kúpeľňa a kuchyňa, tie nevyhnutne potrebovali radikálnejší zásah.


Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

54930

„Nekupovala som si do bytu drahé zariadenie. Ak mám povedať pravdu, peniaze radšej miniem na dovolenky.“ Záľuba majiteľky v cestovaní a exotických krajinách sa na byte viditeľne odrazila. Nízke vyrezávané skrinky a bambusová sedačka dýchajú exotikou, steny a poličky patria soškám a batikom z ďalekej Afriky. Svoju lásku ku Keni dokázala domáca pani aj tým, že všetky tie nádherné plastiky z ružového či ebenového dreva, ktoré sa okrem nevšednej exotickej krásy vyznačujú aj nevšedne veľkou hmotnosťou, priniesla na Slovensko na vlastnom chrbte. „Rada sa obklopujem predmetmi, ktoré mi niečo pripomínajú. Preto mám všade vystavené suveníry z ciest – lebo sa k nim viažu zážitky a spomienky.“

Kuchyňa pre dvoch (Japoncov) alebo miniaturizácia po Slovensky

Byt postavili niekedy v 50-tych rokoch 20. storočia a mikropriestor s hrdým názvom kuchyňa bol odrazom ideológie tej doby. Komunizmus mal byť našou svetlou budúcnosťou a ženy – súdružky, ktoré sa plne realizovali v práci pre stranu a vlasť, mali byť odbremenené od zotročujúcich kuchynských prác. Veď načo by nám bola kuchyňa, keď v komunizme sa budeme stravovať v spoločných jedálňach… Našťastie, sme sa nedočkali plného uplatnenia týchto ideí v praxi, nanešťastie sa tým nič nezmenilo na rozmeroch kuchýň v bytoch, ktoré sa vtedy postavili. A tak bola mladá žena na začiatku 21. storočia bez spoločnej jedálne nútená variť v takej kuchyni, aká v byte bola – v priechodnej miestnosti s plochou 2,4 m2.


Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

54931
Soňa Sadloňová

Prastaré zariadenie kuchynky tvorili z potravinová skriňa, zničená výlevka a malá skrinka s dvojplatničkou. Bývalá majiteľka – staršia pani, žila bez práčky a chladničku mala umiestnenú v spacej nike. Zmena bola nevyhnutná, ale ako na to? Laik by si mal nechať poradiť od odborníkov, a tak sa mladá majiteľka mikrokuchyne vydala na cestu po kuchynských štúdiách. „Keď som v kuchynskom štúdiu povedala, že mám kuchyňu 1,1 x 2,2 metra, a chcem v nej mať okrem drezu, dvojplatničky, miesta na varenie a uloženie potravín aj chladničku a práčku (práčka sa totiž do kúpeľne nezmestila), mysleli si, že len žartujem,“ spomína majiteľka mikrokuchyne. „Bola som na niekoľkých miestach, a všade mi povedali, že sa to nedá.“ A tak si svoju kuchynku musela vymyslieť sama. Poctivo si ju odsedela nad katalógmi elektrospotrebičov a štvorčekovým papierom. Nakoniec našla aj minichladničku, aj minipráčku presne do svojho minipriestoru. A kuchyňu podľa svojho návrhu si dala vyrobiť namieru v malej firmičke, ktorá sa zaoberá výrobou nábytku.

Výsledkom je miniaturizácia, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani Japonci. „.. a Japonci by sa sem zrejme zmestili aj dvaja, my sa však ledva obídeme. Keď chceme variť spolu s mojím mužom, musíme byť dokonale zohraní.“ Aj v kuchyni pomohli svetlé farby aspoň trochu potlačiť handicapy miestnosti – nedostatok svetla a priestoru. Kombináciu svetlé drevo–vanilková farba na linke doplnila takmer biela dlažba, rovnaká ako vo vstupnej chodbičke.


Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

54933

Pri kratšej stene kuchyne je spodná kuchynská skrinka hlboká 60 cm a na nej pracovná plocha s drezom. Pod pracovnou plochou v rohu sa našlo miesto pre chladničku, ktorá je široká iba 45 cm. Celú kuchyňu lemujú horné skrinky v tvare L, na protiľahlej stene rozširujú odkladacie možnosti závesný program a plytké poličky na koreničky. Spodná časť kuchynskej linky však nemohla plynulo pokračovať za roh, pretože by sa nedali na chladničke otvoriť dvere. Tento problém vyriešil pultík – pod ním je miesto na otváranie dvierok, na ňom zase dvojplatnička. Spod pultíka sa dá v prípade potreby vysunúť ďalšia pracovná plocha (musí byť zasúvacia, pretože ináč by sa nedali otvoriť dvere na kúpeľni).

Úplne v rohu, pri vstupe do kuchynky, je „multifunkčný komín“ hlboký 40 cm – na spodku práčka s nakladaním spredu (60 x 38 cm), nad ňou mikrovlnná rúra „kombi 4“ od Whirlpoolu a potom až po strop potravinová skriňa. Mikrovlnka „kombi 4“ je veľmi šikovný spotrebič nenáročný na priestor, ktorý odporúčam do pozornosti všetkým majiteľom malých kuchýň. Kombi 4 znamená, že zariadenie veľkosti klasickej mikrovlnky dokáže 4 veci – piecť horúcim vzduchom ako klasická elektrická rúra, grilovať, zapekať a ohrievať pomocou mikrovĺn, ba dokonca dokáže tieto procesy aj kombinovať. Sú to vlastne „dva spotrebiče v jednom“ – mikrovlnka a jednoduchá elektrická rúra.


Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

54932
Soňa Sadloňová

Kúpeľňa na nepoznanie

Priestor 2,2 x 1,2 metra na kúpeľňu spolu so záchodom zrejme tiež patrí k vrcholným úspechom miniaturizácie v socialistickej bytovej výstavbe. V malej kúpeľni bola priveľká vaňa, záchod a malé umývadielko. Vlastne sa tu nedalo ani pohnúť, nieto ešte umiestniť práčku (zrejme sa v čase výstavby počítalo s praním v spoločnej práčovni). Navyše túto miestnosť niekoľkokrát vytopil sused, a tak sa prestavbe nedalo vyhnúť.

Hýbať so stenami nebolo kam, a tak sa v prospech životného priestoru „hýbalo“ aspoň so zariaďovacími predmetmi. Veľkú vaňu nahradila menšia, sedacia (teplý a odolný akrylát, ktorý sa jednoducho udržiava, si domáca pani nevie vynachváliť), umiestnená pri kratšej strane kúpeľne a lemovaná obloženou poličkou. Polička slúži ako praktická odkladacia plocha, ale najmä zakrýva prívod vody a odpad z kuchyne. Vďaka tejto malej zmene získal priestor iné pomery, ale najmä, ostalo viac miesta na umývadlo a pohyb. Optickú premenu úzkeho dlhého slíža na miestnosť s celkom príjemnými rozmermi doviedlo do dokonalosti veľké zrkadlo na dlhšej strane kúpeľne, oproti dverám. Vďaka nemu vyzerá miestnosť dvakrát taká široká, ako v skutočnosti je.

Tak ako šaty dokážu zmeniť človeka, kúpeľňu zmenil na nepoznanie veselý farebný obklad – tmavá zatuchnutá miestnosť sa vyfarbila a ožila. A navyše dokazuje, že čo je pekné, nemusí byť vždy drahé. Jednofarebný obklad – m2 za 160 Sk a listely za 19 Sk kus sa predávali len pred dvoma rokmi, a aj dnes dostanete kúpiť obkladačky za prijateľné ceny. Chce to len trochu fantázie, aby ste pomocou nich vyčarili peknú a originálnu kúpeľňu.










Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

54934


Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

54935

Kúpeľňa – pôvodný stav Kúpeľňa po rekonštrukcii


Ani v kúpeľni, ani v kuchyni nie je priestor na skrinku s „domácou chémiou“ – čistiacimi prostriedkami a kozmetikou, niekde ich však uložiť treba. Namiesto skrinky je tu teda polica, ktorá lemuje kúpeľňu po celom obvode v takej výške, aby nezavadzala. Na miestach, kde to bolo možné, ju dopĺňajú ďalšie poličky v praktickejších, nižších polohách – na veci, ktoré treba mať vždy nadosah. „Niekedy mám pocit, že kúpeľňa s otvorenými poličkami je priveľmi zaprataná, ale nemôžem si pomôcť – mám rada všetky tie veci poruke. A pre kozmetiku mám slabosť.“

Miesto na život


Malý byt je výzva: nevzdávajte sa!

54926
Soňa Sadloňová

Jednoizbové byty sú už raz také – v jedinej miestnosti sa musí nájsť miesto na množstvo činností. V tomto byte je izba rozdelená na dve časti – obývaciu a spaciu. Spacia nika ďalej od okna je zariadená jednoducho a prakticky. Vstavaná šatníková stena s posuvnými dverami (tie sú najmenej náročné na priestor) poskytne dostatok miesta na uloženie všetkého potrebného, rozkladací gauč poslúži jednému alebo dvom – podľa potreby.

Obývacej časti dominuje ľahká a vzdušná bambusová lavica s mäkkými podložkami na sedenie a vankúšmi – miesto na stolovanie, posedenie s priateľmi aj pri sledovaní televízie. Rovnakú látku na čalúnení gauča a sedačky dopĺňajú farebne zladené vankúše – vďaka tomu sú obe časti miestnosti farebne jednotné a izba nepôsobí chaoticky. K bambusovej sedačke sa štýlom hodia nízke skrinky s vyrezávanými indonézskymi motívmi a exotickú atmosféru nerušia ani univerzálne police. Policové systémy z IKEA, ktoré majú namiesto dverí bambusovú roletu, sprevádzajú majiteľku bytu už od čias „pendlovania“ po podnájmoch – rozložené ľahko presťahovala do nového podnájmu a potom za pár minút znova zoskrutkovala. Vzdušné police poskytujú miesto pre suveníry z ciest – srdcovú záležitosť mladej domácej pani, a pritom nezapracú miestnosť. Čím väčšiu plochu steny totiž v miestnosti vidíte, tým sa vám zdá priestor voľnejší a väčší.

Staronové a praktické zariadenie z čias, keď boli rodiny zvyknuté žiť v jednej miestnosti, našlo aj v tomto bytíku svoje miesto – televízor je medzi obývacou a spacou časťou položený na otočnom kruhu, a tak ho možno pozerať aj z gauča, aj zo sedačky. V obývačke sa našlo miesto aj na šijací stroj a príborník s pohármi a potrebami na servírovanie.

Teplú farebnosť s prevládajúcimi žltými a oranžovými odtieňmi zdôvodňuje majiteľka tiež svojou láskou k ďalekým krajom. „Mám rada exotické krajiny a ich kultúru. Veľmi sa mi páči napríklad mexický výtvarný prejav a jasná farebnosť. Preto som túžila po jasne oranžových stenách na mexický spôsob, v takom malom priestore som si však výraznú a tmavú farbu nemohla dovoliť. Ostala som teda aspoň pri jemnejších odtieňoch tejto farby.“

Veľkými výhodami tohoto neveľkého bytu sú jeho okolie a balkón. Staršie sídlisko už stihli stromy zmeniť na park a na balkóne sa dá v lete príjemne posedieť a vypiť si kávičku alebo pivo s výhľadom na sviežu zeleň. Prostredie sídliska bolo jedným z veľkých „pre“ na miske váh, keď sa mladá žena rozhodovala, či byt kúpi, alebo nie.

Proti hovorila veľkosť bytu (či skôr neveľkosť) a jeho zlý stav. Pokazené sa však dá opraviť a mladý človek má na budovanie či prebudovávanie dostatok energie aj elánu, a v tomto prípade aj dostatok dobrých nápadov. A čo sa týka veľkosti… Keď sa po skončení školy sťahujete z podnájmu do podnájmu, je pre vás predstava niekoľkých vlastných metrov štvorcových v garsónke alebo jednoizbovom byte najvyššou métou. Časom si zvyknete na vlastníctvo bytu, aj na číslo 80 pred obvyklou jednotkou plochy. A o pár rokov sami seba počujete, ako hovoríte „ten byt by nemusel byť veľmi veľký, stačí 100, 120 m2…“ Čo sa stalo? Ako to, že čo bolo predtým veľké, odrazu nestačí? Zmenšil vari niekto medzičasom meter? Alebo treba len trochu popremýšľať, a zistíte, že vo vašom súčasnom byte je vlastne dosť miesta. Stačí len zvážiť, na čo a ako ho využijete.

Kategória: Návšteva
Tagy: garsónka malý byt návšteva priestor
Zdieľať článok

Diskusia