Zdroj: Krystian Morawetz

Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla

22. 05. 2020
Zdieľať

Na druhej strane Tatier, v poľskej obci Kościelisko, vyrástla moderná chata. Ponúka až takmer 250 metrov štvorcových úžitkovej plochy, napriek tomu v prírodnom prostredí a popri ostatných stavbách nepôsobí rušivo.

Charakteristickým prvkom dizajnu je moderné spracovanie odkvapu – typického prvku v poľskej architektúre horských domov.

K ďalším typickým prvkom pôvodných stavieb v poľských horských oblastiach, patrí – podobne ako u nás – sedlová strecha. Tú má aj „Villa Frame“, ako projekt nazvali architekti Jan Karpiel Bułecka a Marcin Steindel.

chata v Tatrách obložená drevom

Krystian Morawetz

Hlavnú úlohu v rámci použitých materiálov zohráva smrekovec. Ním je pokrytý základný rám domu, ktorý určuje nielen podobu dispozície, ale zároveň architektom umožnil vytvoriť balkóny z podkrovia, po ktorých investor veľmi túžil.

výhľad z terasy chaty

Krystian Morawetz

Miestny pieskovec a drevo

Keďže dom je postavený vo svahu, z prístupovej časti stojí na kamennom sokli z miestneho pieskovca. V ňom je vjazd do garáže a garáž samotná. Vstup do domu je riešený schodiskom popri kamennom múre.

Prečítajte si tiež
Takúto chatu s výhľadom na Tatry by chcel asi každý!
Jednoduchý dom s drevenou fasádou, ktorý sa dokonale hodí do tatranskej dedinky

Toto schodisko prekrýva presah strechy. Obloženie presahu drevom vytvára príjemný kontrast s kamennými schodmi a múrom – podobne ako kamenný sokel a drevené hlavné podlažie domu. Použitie pieskovca odkazuje na tradíciu pevného ukladania kameňov jeden po druhom – bez potreby malty.

chata v Tatrách obložená drevom

Krystian Morawetz

Krytá terasa aj otvorené balkóny

Tradičné riešenia nájdeme aj v interiéri. Rovnako ako vonku, i vo vnútri sú posunuté do moderných podôb. Vďaka drevenému rámu vznikli tiež kryté vonkajšie priestory nadväzujúce na interiér – pohodlná terasa, ktorá chráni domácich pred nepriazňou počasia a poskytuje im možnosť posedenia vonku s krásnymi výhľadmi na okolie.

chata v Tatrách obložená drevom

Krystian Morawetz

Nad touto časťou sa nachádza veľký balkón z podkrovných miestností. Ďalší je orientovaný do záhrady. Do nej „pozerajú“ aj najväčšie okná domu. Vďaka viacerým šikovným detailom je vila neustále plná svetla a obrazov z okolitej prírody.

chata v Tatrách obložená drevom

Krystian Morawetz

Villa Frame

Architektonické štúdio: Karpiel Steindel Architecture
Autori: Jan Karpiel Bułecka, Marcin Steindel
Lokalita: Kościelisko, Poľsko
Zastavaná plocha: 156 m2
Úžitková plocha: 246 m2
Objem: 805 m3
Projekt: 2016
Realizácia: 2017-2018

Sabína Zavarská
Foto: Krystian Morawetz

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevostavba
Zdieľať článok

Diskusia