Moderná prístavba pre mladý pár: Dostatok priestoru pre rodičov, deti aj vnučky
Dvojgeneračné bývanie síce prináša finančné úspory, ale nie vždy je dostačujúce. Najmä, ak sa mladá rodina postará o potomkov.
Podobnú situáciu zažil aj pár bývajúci v českej obci Řepište. Na poschodí klasického „štokáča“ bývali rodičia a na prízemí mladý pár. Po narodení dvoch dievčatiek sa obytný priestor stal pre nich nedostatočný. Ako riešili túto náročnú situáciu?
S plnou dôverou sa pracuje ľahšie
O návrh riešenia požiadali architekta Karela Janču. Keďže sa osobne poznali a staviteľ pomáhal architektovi vylepšiť jeho lyžiarsky štýl, odmietnuť nemohol. Navyše, ateliér janca architect má s riešením zväčšovania priestoru a realizáciou prístavieb skúsenosti. Po stretnutí, na ktorom architekt prezentoval svoju ideu, získal plnú dôveru budúcich obyvateľov rozšíreného priestoru.
Riešenie znie: jednopodlažná prístavba
Ako sme naznačili, riešením architekta nebolo postaviť nový samostatný dom, ale rozšíriť už existujúci priestor domu. „Navrhli sme jednopodlažnú prístavbu s plochým zastrešením v zalomenom tvare prispôsobenom pozemku, ochranným pásmom technickej infraštruktúry a svetovým stranám s dominantným „zarámovaným“ výhľadom do okolitej krajiny. V pôvodnom dome vznikla pomocou stavebných úprav pokojná súkromná časť bytovej jednotky (spálňa so šatňou, dve detské izby, hygienické zázemie a práčovňa so šatňou). Do novej prístavby sme osadili spoločenskú časť obydlia mladej rodiny, teda kuchyňu, obytný priestor s jedálňou a pracovňu,“ opisuje Karel Janča finálne riešenie.
Kontakt so záhradou
K spoločenskej časti patrí okrem výrazného presklenia aj priestranná krytá pobytová terasou. Tu si môžu domáci užívať príjemné prostredie, výhľad do záhrady, či len tak oddychovať, a to aj keď prší. Kuchyňa má tiež vlastný výstup do záhrady. V tejto časti záhrady je umiestnené ihrisko dcér, aby mala mamička na ne výhľad a dosah, aj keď varí. Okrem toho sa tu nachádza bylinková záhrada, chované králiky a sliepky. Ak mamička potrebuje čerstvé „bio“ vajíčka – stačí vyjsť pár krokov z kuchyne a má ich priamo zo zdroja. To je vymoženosť, akú dnešné technológie len tak neponúkajú!
Ako je riešená konštrukcia?
Prístavba je rámovou drevostavbou s použitím Steico wall, KVH hranolov, OSB dosiek, s minerálnym a drevovláknitým zateplením v nízkoenergetickom štandarde a s difúzne otvorenou vonkajšou obálkou. Priestor medzi interiérom a exteriérom stiera aj použitie veľkoformátových okien bez rámu. Obklad i terasa sú zo sibírskeho smrekovca, terasa stojí na oceľových valcovaných profiloch. Strechu završuje EPDM fólia s praným štrkom. Na tienenie sú použité screenové rolety, spaliny odvádza nerezový trojvrstvový komín. Vykurovanie je riešené teplovodným podlahovým kúrením v kombinácii s krbovými kachľami.
RD v Řepišti v skratke
Architektonický ateliér: janca architect, www.arch-janca.cz
Autor: Karel Janča
Spolupráca: Martin Kaňák
Lokalita: Řepiště, ČR
Dokončenie: 2018
Realizácia drevostavby: TAROS NOVA, s.r.o..
Plocha stavebného pozemku: 1 864 m2
Zastavaná plocha pôvodného RD: 134,6 m2
Zastavaná plocha prístavby: 100,7 m2
Obstavaný priestor pôvodná časť / prístavba: 77,0 m3 / 53,2 m3
Podlahová plocha 1. NP: 192,55 m2
Obytná plocha 1. NP: 77,0 m2 / 53,2 m2
Zastavaná plocha nových spevnených plôch: 36 m2
Zastavaná plocha (RD, prístavba, spevnené plochy) 405,4 m2
Sabína Zavarská
Foto: Jakub Sobotka
Kategória:
Návšteva
Zdieľať článok