Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Na prvý pohľad nenápadný jednopodlažný dom ukrýva viacero prekvapení

19. 05. 2021
Zdieľať

Keď si architekti navrhujú dom pre seba, idú do toho naplno, so všetkými skúsenosťami a nápadmi, ktoré sú dôležité pre ich osobný život. Nakoniec, nikdy nemôžu poznať domácich, ich potreby a želania lepšie, ako v tomto prípade. Nečakajte však nič zložité, práve naopak.

Architekti Pavla Vymetálková a jej manžel Martin Vymetálek majú za sebou nejeden zaujímavý projekt. Jedným z posledných je ich vlastný rodinný dom. Na prvý pohľad absolútne nenápadná a možno až nudná štvorcová stavba v sebe ukrýva viacero prekvapení. Mimoriadne kompaktná dispozícia bez akýchkoľvek zbytočných chodieb či zákutí je len jedným z nich. Interiéru dominujú priznané materiály a jednoduché hmoty.

Štvorcový dom z ulice

Na prvý pohľad absolútne nenápadná a možno až nudná štvorcová stavba v sebe ukrýva viacero prekvapení.Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Z obývačky do záhrady

Samotná stavba so štvorcovým pôdorysom je umiestnená na severnú stranu pozemku – bližšie k ulici, na miesto, kde stál pôvodný tehlový dom po praprababičke. Toto riešenie ponecháva najväčšiu plochu záhrady na súkromné využitie, keďže je od cesty oddelená domom. Prechodný priestor medzi interiérom a záhradou tvorí drevená pobytová terasa, ktorá vedie po celej šírke domu. Nadväzuje na vnútornú dennú obytnú zónu.

Prečítajte si tiež
Biely dom od bratislavských architektov plný svetla a zelene

Prepojenie medzi interiérom a terasou je vďaka veľkorozmernému preskleniu intenzívne, čím architekti zároveň získali dostatok prirodzeného svetla vo vnútri a krásny výhľad.

Biely štvorcový dom s terasou

Terasa. Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Rodičovské rameno so saunou a menšou terasou

Terasa a záhrada však nie sú jediným vonkajším prostredím, ktorému sa obyvatelia domu tešia. V rámci štvorcového pôdorysu je šikovne zapracované átrium – chránené pred očami okoloidúcich z každej strany. Zároveň funguje ako vstup do domu. Jeho špecialitou okrem stromu, ktorý vytvára príjemný polotieň a výhľady z vnútra, je veľký kruhový otvor v zastrešení. Patrí k nemu aj kryté parkovanie.

Átrium so stromom

Špecialitou átria okrem stromu, ktorý vytvára príjemný polotieň a výhľady z vnútra, je veľký kruhový otvor v zastrešení. Patrí k nemu aj kryté parkovanie.  Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Ďalšiu pobytovú terasu, ktorú možno podľa potreby otvoriť či uzavrieť, nájdete medzi saunou a hlavnou spálňou. V tejto časti zaujme tiež biely múr oddeľujúci terasu od pozemku s tehlami poukladanými do vzoru, ktorý vytvára priezory.  

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia v Ľudovej štvrti: Architektonické ego ustúpilo hodnotám domu

Betónové stropy, preglejka, priznané tehly

Na opačnej strane domu skrz átrium sú detské izby a kôlňa. Uprostred dispozície smerom k záhrade je kuchyňa s obývačkou a jedálenským kútom, na ktorú nadväzuje už spomínaná veľká terasa a záhrada. Betónové stropy chránia pred prehriatím a kontrastujú s použitým drevom. Podlaha je z vyhladeného betónu.

V hlavnej obytnej miestnosti zostali priznané tehly, avšak sú natreté na bielo, čo osviežuje priestor. Dopĺňa ich nábytok a obklad z preglejky.

Východ na terasu zo spálne

Východ na terasu zo spálne. Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Že im vidno do taniera? Nevadí!

Jednoduchá moderná stavba je dôkazom, že na kvalitné bývanie netreba obrovskú podlahovú plochu. Omnoho väčší efekt má prepojenie s prostredím a prírodou, ktoré architekti aj vďaka príjemnému átriu dosiahli. Prakticky v každej časti domu je dostatok prirodzeného svetla.

Pohľad do domu v noci

Jednoduchá moderná stavba je dôkazom, že na kvalitné bývanie netreba obrovskú podlahovú plochu. Zdroj: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

„Niekto sa čuduje, že nám vidno až do taniera. Nám to však nevadí. Užívame si výhľad do okolia, psa povaľujúceho sa na terase, rozkvitnuté kvetinové lúky, ovocné stromy v sade, vôňu byliniek a šumenie rákosia,“ upresňuje Martin Vymetálek.

Prečítajte si tiež
Praktické riešenie jednopodlažného domu: Izby napojili na centrálnu os

RD Polanka nad Odrou

Architektonický ateliér: bydloarchitekti

Autori: Ing. arch. Pavla Vymetálková, Ing. arch. Martin Vymetálek

Lokalita: Polanka nad Odrou, Ostrava, ČR

Plocha pozemku: 1 125 m2

Zastavaná plocha: 218 m2

Obstavaný priestor: 815 m3

Podlahová plocha (byt): 95 m2

Návrh: 2015 – 2016

Realizácia: 2017 – 2020

Náklady: 3 mil. Kč, pri stavbe svojpomocne

Sabína Zavarská

Foto: Ondřej Durczak, Martin Vymetálek

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium jednopodlažné domy presklené plochy rodinný dom tehly
Zdieľať článok

Diskusia