Zdroj: Shutterstock

Poznáte zvláštnosti japonských domácností? Pripravte sa na stolovú horu aj supermoderné toalety

24. 09. 2023
Zdieľať

Cestovanie do cudzích krajín so sebou prináša nielen spoznávanie nových ľudí, miest či kultúr, ale aj úplne iných spôsobov bývania. Nevedomý cestovateľ preto môže pri návšteve tradičných domácností zostať poriadne prekvapený či zarazený. A občas svojich hostiteľov, i keď nechtiac, nahnevať alebo v lepšom prípade aspoň pobaviť. Podobnými situáciami si prešiel aj cestovateľ Dušan Király, keď prvý raz navštívil Japonsko. Podelil sa s nami o zvláštnosti, na ktoré narazil v domácnostiach krajiny vychádzajúceho slnka.

Genkan (玄関)

Prvý deň, keď som dorazil do svojho podnájmu v meste Hirošima, som skoro spôsobil medzinárodný škandál. Teperiac pred sebou ťažký kufor, nevšimol som si tesne za prahom vchodových dverí schodík a stúpil som naň topánkou. Domáca pani zajačala, až sa mi vlasy postavili dupkom.

Drevený schodík, ktorý som prekročil, nie je len taký nejaký obyčajný schodík. Vymedzuje neviditeľnú hranicu medzi genkanom, priestorom, určeným na odkladanie topánok, a obytnou časťou domu. Je to jediné miesto, kde je povolené pohybovať sa v obytných priestoroch obutý. Po vyzutí sa treba vyvarovať šliapaniu na podlahu genkanu v ponožkách alebo bosými nohami, aby ste ďalej do domu nedoniesli špinu.

Genkan nájdete nielen v domoch či apartmánoch, ale často aj v rjókanoch (tradičných japonských ubytovniach), či onsenoch (tradičných japonských kúpeľoch).

Genkan v japonskej domácnosti.

Genkan je jediným priestorom v dome, kde sa smie vkročiť obutý. Hranicu medzi ním a zvyškom domu vymedzuje drevený schodík. Zdroj: iStock

Kotatsu (炬燵)

Svoje prvé Vianoce v Japonsku som strávil v podnájme u staršej pani, ktorá prenajímala štyri izby na poschodí. V dome bolo neustále chladno, malý plynový ohrievač v kuchyni jednoducho stačil vyhriať tak maximálne roh, kde stál. Sedávala v ňom vždy ona, zamotaná do deky, na kolenách s pradúcou mačkou a zahĺbená do novín pred sebou.

Prečítajte si tiež
Na potulkách japonskými záhradami

Raz večer som sa vrátil domov celý vyštípaný od mrazu a s takými červenými lícami, až som sa podobal na kreslenú postavičku Anpanman, ktorú všetky japonské deti milujú. Na moje prekvapenie som starú pani našiel vsunutú za malým stolčekom v rohu kuchyne.

Stolček bol vysoký asi tak 30 až 40 centimetrov. Vrchná časť bola prikrytá hrubou prikrývkou, ktorá sa zvažovala po všetkých stranách tak, aby svojou dĺžkou prekryla výšku stola s pohodlnou rezervou. Záhadný stolček tak pripomínal tvarom malú sopku s plochým kráterom, či stolovú horu.

Chlapec a dievča sedia pri kotatsu v obývačke.

Kotatsu vyzerá ako sopka s s plochým kráterom. Zdroj: Shutterstock

Pani vzhliadla od novín a bavila sa nad tým, aký údiv vo mne jej nový kus nábytku spôsobil. Vysvetlila mi, že kotatsu je súčasťou japonskej kultúry už stáročia a je obzvlášť populárny počas zimných mesiacov. Teplý vzduch, ktorý vytvára žeravé uhlie pod stolčekom, cirkuluje v uzavretom priestore, a tak môžete zostať pohodlne v teple aj v nevykurovaných miestnostiach.

Dnes už tradičné kotatsu nahradili moderné varianty s elektrickými ohrievačmi s nastaviteľnými teplotami a integrovanými bezpečnostnými prvkami. Rodiny a priatelia sa zhromažďujú okolo kotatsu a vychutnávajú si čaj, jedlo, či len spoločnosť priamo pod prikrývkou.

Pani si zrazu akoby na niečo spomenula a nadvihla previsnutý futon na jednej strane stolčeka, pod ktorým sa v tme zaleskli oči jej kocúrika „a samozrejme,“ zasmiala sa: „Mačky ho priam zbožňujú.“

Vnútro kotatsu so zdrojom tepla.

Vnútro kotatsu. Zdroj: iStock

Oshiire (押し入れ)

V každej tradičnej izbe v Japonsku nájdete oshiire. Ide zväčša o priestor či skriňu vstavanú v stene, ktorý slúži na skladovanie. Keďže pre limitovaný obývací priestor sa v Japonsku miestnosť počas dňa využíva na rôzne účely, spálňa v ponímaní západnej predstavy v tradičných japonských bytoch neexistuje.

Oshiire je preto taký malý kútik, kam počas dňa schováte spálňu. Je to veľmi praktické, miestnosť je tak cez deň voľná a ľahko sa v nej pohybuje. Oshiire je rozdelená poličkou v strede a uskladňujú sa tu futony (matrace na spanie), makury (vankúše) a ostatná posteľná bielizeň, či pyžamá.

Interiér v japonskej domácnosti s nízkym dreveným stolíkom, vankúšmi na sedenie a oshiiru, skriňou na ukladanie matracov a vankúšov.

Oshiire, priestor či skriňu na skladovanie matracov a vankúšov, nájdete v každej tradičnej japonskej domácnosti. Zdroj: Shutterstock

Supermoderné toalety (ウォシュレット)

Paradoxne, najväčší „kultúrny šok“ v japonskej domácnosti zažije návštevník z Európy na záchode. Aj keď na prvý pohľad toalety vyzerajú rovnako ako tie naše, diabol sa skrýva v detailoch. Obsahujú mnoho funkcií, pričom samozrejmosťou je bidet, ktorý je na rozdiel od západného integrovaný priamo v záchodovej mise.

Tryska, ktorá vychádza spod záchodovej dosky a strieka vodu, je tiež samočistiaca a čistí sa rovnako pred použitím aj po ňom. Používateľ si môže vybrať umývanie spredu alebo zozadu stlačením príslušného tlačidla na ovládacom paneli. Aby to nestačilo, samozrejmosťou je vyhrievaná záchodová doska, automatický osviežovač vzduchu a splachovanie na fotobunku.

Detail ovládacieho panela na japonských toaletách.

Toalety v Japonsku majú množstvo integrovaných funkcií. Zdroj: Dušan Király

Tie najmodernejšie sú vybavené inteligentnými senzormi. Tie detegujú, či niekto stojí pred toaletou, a automaticky zodvihnú veko, ak k nej stojíte chrbtom, alebo veko aj sedadlo dohromady, ak k nej stojíte čelom.

Pre tenšie steny japonských domácností mnohí ocenia funkciu tzv. falošného splachovania. Po stlačení tlačidla sa z reproduktorov ozve hlasné hučanie vody, ktoré vám poskytne dostatočne dlhé krytie „na súkromie“. Oceníte to najmä na letisku. Japonské moderné záchody sú skutočne rolls royce medzi záchodmi.

Prečítajte si tiež
Dom v záhrade alebo záhrada v dome? Obdivuhodné prepojenie zelene s obytnými priestormi

Tokonoma (床の間)

Ide o vyvýšený výklenok, vyhradený špeciálne na vystavenie rôznych cenných a pamätných predmetov či umeleckých diel, ako ikebana, bonsai, keramika či kaligrafické zvitky.

Tokonoma – a to čo prezentuje – je jedným zo základných prvkov tradičnej japonskej interiérovej výzdoby. Pri usadení hostí v miestnosti v japonskom štýle je etiketou usadiť najdôležitejšieho hosťa najbližšie práve k tokonome. Naopak, osoba najnižšie postavená v hierarchii sa musí zmieriť zväčša s miestom pri dverách či vchode do miestnosti.

Japonský interiér s výklenkom zvaným tokonoma.

Tokonoma, – špeciálny výklenok v japonských domácnostiach na vystavenie cenných predmetov či umeleckých diel. Zdroj: Shutterstock

Japonské domáce svätyne a oltáre.

Vo väčšine japonských domácnosti nájdete privátny oltár alebo svätyňu, ktoré slúžia na prejav úcty k predkom, či na uctievanie šintoistických alebo budhistických bohov. Keď v rodine niekto zomrie, meno zosnulého uvedú doštičku (v budhizme názov Ihai) a potom ju vložia do oltára na pravidelné uctievanie spolu s ostatnými rodinnými predkami.

Oltár v japonskej domácnosti pred ktorým sedí starší muž.

Privátne oltáre alebo svätyne v japonských domácnostiach slúžia na prejav úcty k predkom a uctievanie bohov. Zdroj: Shutterstock

Ide zvyčajne o skrinku rôznych veľkostí a spracovania, ktorú možno nájsť na významnom mieste v dome, ako je napríklad obývacia izba. Nachádza sa v nej socha alebo obraz Budhu, svätých, alebo predkov, a platforma na obetovanie ovocia, čaju alebo ryže. Tieto rituály majú v japonskej domácnosti dôležitú úlohu pri udržiavaní spojenia s predkami a uctievaní ich pamiatky.

Text: Dušan Király
Foto: Dušan Király, shutterstock, istock

Kategória: Návšteva
Tagy: Japonsko návšteva domu v zahraničí
Zdieľať článok
Zelený radar: Aktivisti z Poslednej generácie neprestali s lepením sa k asfaltu, ako sľubovaliASB.sk

Zelený radar: Aktivisti z Poslednej generácie neprestali s lepením sa k asfaltu, ako sľubovali

Tri recepty s rukolou: Týmto jedlám dodá nevšednú chuť, ktorú si zamilujeteZáhrada

Tri recepty s rukolou: Týmto jedlám dodá nevšednú chuť, ktorú si zamilujete

Nové výzvy v rámci dotácií pre domácnosti by mali prísť skôr, pomohlo by to stavebnému sektoruASB.sk

Nové výzvy v rámci dotácií pre domácnosti by mali prísť skôr, pomohlo by to stavebnému sektoru

So suchom bojujú aj obce v Bratislavskom kraji, stojí ich to tisíce eurASB.sk

So suchom bojujú aj obce v Bratislavskom kraji, stojí ich to tisíce eur

Diskusia