Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

Na fantastický zážitok z bývania stačí 12 metrov štvorcových

27. 11. 2022
Zdieľať

Krása je subjektívna, kvalita nie. Tak znie motto talianskeho architektonického ateliéru llabb, ktorý v roku 2013 založili Luca Scardulla a Federico Robbiano. Jednou z najnovších realizácii šikovných architektov je pustovňa – drevené obydlie pre pustovníka osadené do horského svahu. „Hermitage Cabin“ je oázou pokoja a splynutia s prírodou.

Ermitáž, čo je cudzie slovo vyjadrujúce príbytok pustovníka – pustovňu –, sa zrodila z experimentovania autorov s jednoduchým modulárnym systémom, vyrobeným výhradne z dreva. Projekt vnímajú ako reakciu na environmentálne a sociálne potreby s minimálnou veľkosťou a silným vzťahom k prírode.

Exteriér drevenej chatky

Pustovňa sa zrodila z experimentovania autorov s jednoduchým modulárnym systémom, vyrobeným výhradne z dreva. Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

Priestor, nie miesto

„Pustovňa je priestorom kontemplácie a reflexie. Izolovaná od sveta ponúka výhľad na divoké údolie, odľahlé od všetkého. Je to priestor, nie miesto. Priestor definovaný dreveným panelom, vertikálnymi a horizontálnymi líniami, ktoré sú vyladené v jemnej, ale jasnej rovnováhe,“ opisujú projekt jeho tvorcovia a zároveň aj majitelia.

Prečítajte si tiež
Modulárnu malú chatku posadili na piliere bez nutného zásahu do terénu

Hybrid medzi japonskou čajovňou a škandinávskou chatkou

Drevený príbytok na pilieroch s podlahovou plochou 12 metrov štvorcových je hybridom medzi japonskou čajovňou a škandinávskou chatkou. Môže fungovať ako pracovňa, priestor na meditácie, útočisko pred stresom či ubytovacie zariadenie. Z konštrukčného hľadiska pripomína kovové fasády a trámové konštrukcie, ktoré sa v modernej architektúre často používajú, avšak v tomto prípade sú reinterpretované pomocou dreva.

Drevený interiér - Drevená pustovňa Hermitage Cabin v Taliansku

Drevený príbytok je hybridom medzi japonskou čajovňou a škandinávskou chatkou. Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

Zrealizovaný za dva týždne, ale poctivo

Napriek tomu, že projekt chatky bol zrealizovaný tímom architektov za dva týždne, práca je precízna a kvalitná. Nadväzuje na remeselné skúsenosti zakladajúcich členov llabb. Luca Scardulla a Federico Robbiano totiž pred založením architektonického štúdia začali svoj výskum v stolárskej dielni zriadenej v garáži v Janove.

Pracovná časť v interiéri s pracovnou doskou a stoličkou - Drevená pustovňa Hermitage Cabin v Taliansku

Chatka môže byť pracovňou, útočiskom aj ubytovacím zariadením. Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

V prvých rokoch sa zameriavali na navrhovanie a realizáciu zariaďovacích doplnkov a dizajnových predmetov, ktoré vyrábali vlastnoručne v malej dielni. Na základe tejto praxe vznikli metódy výskumu a dizajn, ktorý dnes zužitkujú pri navrhovaní architektonických prác.

Kvalita je objektívna a musí byť cieľom každého projektu

llabb sa dnes zaoberá architektúrou, dizajnom a grafikou s remeselným prístupom, vždy s ohľadom na praktické aspekty i estetickú hodnotu výsledku. Kvalita je však na prvom mieste.

Exteriér s vyvýšenou terasou a pohľadom na okolitú prírodu - Drevená pustovňa Hermitage Cabin v Taliansku

Izolovaná od sveta ponúka výhľad na divoké údolie, odľahlé od všetkého. Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

„Naše štúdio sa s vášňou a kreativitou venuje dizajnu kvalitných priestorov. Sme presvedčení, že kvalita má na rozdiel od štylistického jazyka a estetického vkusu predovšetkým objektívnu hodnotu a ako taká musí byť cieľom každého projektu,“ dodávajú zakladatelia štúdia Luca Scardulla a Federico Robbiano. Krása je subjektívna, ale kvalita nie.

Hermitage Cabin

architektonický ateliér: llabb architettura
autori: Luca Scardulla, Federico Robbiano, Alberto Righetti, Simone Camera
lokalita: Val Trebbia, Taliansko
plocha: 12 m2
realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

Kategória: Stavba
Tagy: chatka domy vo svahu drevostavba malý byt piliere škandinávsky dizajn
Zdieľať článok
Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átriumASB.sk

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átrium

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Diskusia