Zdroj: Xella

Nenápadný bungalov pri Bratislave na pokojnom mieste bývalých záhrad a sadov

05. 08. 2020
Zdieľať

Príjemný a nenápadný bungalov vyjadruje túžbu domácich po jednoduchosti a prírode. Dom vyrástol na mieste bývalých sadov a majitelia si ako spomienku ponechali starú hrušku, ktorá sa stala základom ich novej záhrady.

Stará hruška je väčšinu roka súčasťou rodinného života domácich, a preto je s domom prepojená veľkou záhradou. Dom je postavený na pokojnom mieste bývalých záhrad a sadov, kde vyrástlo ešte niekoľko ďalších rodinných domov. Jedným z pozitív tejto výstavby je, že aj susedia pristúpili k pôvodnému prostrediu citlivo a charakter lokality s rozrastenou zeleňou tu ostal zachovaný. Dokázali tak spojiť zdanlivo nespojiteľné – vďaka tesnej blízkosti Bratislavy rýchly prístup do zamestnania, škôl, obchodov a pod., s úplným pokojom v lone prírody.

bungalov pri Bratislave

Na výstavbu domu použili majitelia prírodné materiály, ktoré sú v súlade s pôvodným charakterom prostredia. Zdroj: Xella

Majitelia domu sa rozhodli hneď na začiatku, že návrh jeho umiestnenia na pozemku musí zachovať starú hrušku z pôvodného sadu. Tá sa stala základom ich budúcej záhrady.

Prečítajte si tiež
Bungalov v Leviciach si mladá dvojica zariadila vlastnými rukami len za pár eur (VIDEO)

„Chceli sme bývať v nízkom dome, prepojenom so zeleňou. Katalógové domy nezodpovedali presne našej predstave, preto sme sa obrátili na architekta, pána Mária Budinského. Jeho návrh vystihol presne to, čo sme si predstavovali. Jednoduchosť, prírodné materiály a maximálnu otvorenosť do exteriéru,“ hovorí majiteľka.

otvorená denná časť bungalovu

Majitelia si želali prepojiť interiér so zeleňou v exteriéri. Toto želanie sa im splnilo vďaka návrhu architekta Mária Budinského. Zdroj: Xella

Ich predstave o jednoduchosti a prirodzenosti zodpovedá aj čisto prírodná materiálová skladba. Na výstavbu svojho rodinného domu sa rozhodli použiť tvárnice z bieleho pórobetónu.

„Samotná realizácia potvrdila, čo sme o materiáli počuli. Naozaj sme zvládli celý dom postaviť svojpomocne, vlastnými rukami. Trochu náročnejšia bola montáž stropu, ale aj to sa nám nakoniec pomocou žeriava podarilo,“ spomína majiteľka.

bungalov pri Bratislave

Zdroj: Xella

Základ hrubej stavby tvoria tepelnoizolačné tvárnice Ytong Lambda YQ, ktoré boli vyvinuté už pred niekoľkými rokmi s ohľadom na nové tepelnotechnické normy. Sú mimoriadne ľahké a zároveň pevné, čo je hlavný dôvod, prečo sú také obľúbené medzi svojpomocnými stavebníkmi. Rovnaký materiál použili aj na zhotovenie prekladov a priečok. Výhodou je nielen jednoduchá výstavba, nenáročná na remeselnú zručnosť, ale aj ľahká inštalácia zariaďovacích prvkov.

Prečítajte si tiež
Bungalov alebo poschodový dom? Pre ktorý sa rozhodnúť?

„Do pórobetónu inštalujete čokoľvek naozaj veľmi ľahko. Napríklad tu máme rodinnú pamiatku, krížik,“ ukazuje majiteľka na výtvarné dielo zavesené na stene.

Jeho autorom je môj bratranec Michal Staško, ktorý ho našej rodine daroval. Dnes je z neho známy dizajnér, ktorému sa podarilo získať napríklad aj cenu Krištáľové krídlo,“ dodáva.

TEXT: Redakcia, spracované z podkladov firmy Xella
FOTO: Xella
Zdroj: Dom a záhrada

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia