Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Úsporný a originálny átriový bungalov pre rodinu s malými deťmi

08. 10. 2021
Zdieľať

Architektonické poňatie rodinného domu neďaleko Prahy sympaticky vybočuje z módy obľúbených jednoduchých bungalovov a ukazuje originálnu, pritom plne funkčnú cestu súkromného bývania.

Atypické výzvy

Rodinný dom so zastavanou plochou 120 m2 a s pozemkom 745 m2 je výnimočný svojím riešením, ktoré tvoria dva bloky so šikmou strechou spojené časťou s plochým stropom. Návrh vychádza z predstavy majiteľa, ktorý si želal átriový dom. Architekt zohľadnil jeho požiadavky a spojil ich s možnosťami pozemku. Vytvoril rodinné bývanie, ktoré v exteriéri poskytuje[a] priestor na súkromie.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom pre štvorčlennú rodinu: Moderné bývanie s tradičnou formou

Materiálové riešenie atypickej stavby kládlo pomerne vysoké nároky na tepelnoizolačné vlastnosti aj opracovateľnosť. Tým vyhovel sortiment spoločnosti Xella. „Najprv ma oslovilo miesto na výstavbu s výhľadom na České stredohorie, zároveň je odtiaľto veľmi dobre dostupná Praha. Predstavoval som si menší dom s átriom a voľnou dispozíciou.

Rodinný dom s dvojitou šikmou strechou

Rodinný dom je výnimočný svojím riešením, ktoré tvoria dva bloky so šikmou strechou spojené časťou s plochým stropom. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Reálnu podobu tomu vtlačil architekt Radek Toman. Okrem návrhu som mu zveril aj samotnú realizáciu domu,“ uvádza k vzniku projektu majiteľ domu Martin.

Jednou z mojich požiadaviek bolo, aby stavba bola úsporná a kvalitná. Konkrétne riešenie som už nechal na architekta, ktorý sa postaral o celý priebeh stavby.

Martin, majiteľ

Úspora a príjemná klíma

Pomerne vysoké nároky na stavebný materiál kládla požiadavka dosiahnuť čo najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti členitej stavby. Ako optimálne riešenie architekt navrhol systémové zateplenie od toho istého výrobcu, teda minerálne tepelnoizolačné dosky Multipor.

Rodinný priestor v rodinnom dome

Drevo v podobe stredovej konštrukcie interiér opticky prehrieva a podčiarkuje príjemnú rodinnú atmosféru, ktorá v tomto dome panuje aj vďaka neustálemu džavotu detí. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Vďaka ich použitiu dosiahne stavba mimoriadne úsporné hodnoty oproti iným zatepľovacím systémom, navyše vyniká dlhšou životnosťou a pomáha vytvárať príjemnú vnútornú klímu budovy.

Prečítajte si tiež
Energeticky úsporný dom v Trnave, ktorý môže dýchať

Porézny materiál alkalického zloženia zamedzuje rastu plesní a reguluje vlhkosť v budove. „Na tomto riešení som ocenil, že sme nemiešali rôznych dodávateľov, ale vybrali sme materiál od jedného výrobcu. Myslím, že v tomto sa investícia do kvality domu vyplatila,“ uvádza majiteľ Martin.

Profil

NEHNUTEĽNOSŤ

Átriový bungalov neďaleko Prahy, so zastavanou plochou 120 m2 a s pozemkom 745 m2

MAJITELIA

Rodina s malými deťmi, ktorá najradšej trávi čas v spoločnom otvorenom priestore

NÁVRH A REALIZÁCIA

Ing. arch. Radek Toman, Ph.D.

Upravila: Katarína Barošová

Foto: Xella

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium bungalovy energeticky úsporné bývanie rodinný dom usporne stavby
Zdieľať článok

Diskusia