Neuveriteľná premena garsónky s obmedzeným rozpočtom
Atraktívne bývanie pre moderného mladého človeka, prípadne pár. A zároveň obmedzený rozpočet a čo najrýchlejšia realizácia. S takýmto zadaním a limitmi pracovali mladí ruskí architekti pri premene garsónky v centre Moskvy.
V trojici. Celým interiérom garsónky sprevádzajú tri farby a tri materiály. Dominantnej čiernej, ktorá zjednotila steny, sekunduje drevo – svetlá podlaha z paluboviek a tmavo morené dosky vstavaného kuchynsko-kúpeľňového modulu. Antikoro je príjemným osviežením v duchu industriálu.
Prečítajte si tiež:
Keď sa postretne úžasný priestor so severskou eleganciou, vznikne takýto mezonet
Výhody industriálneho štýlu tu využili naplno – nestrácali čas sekaním, omietkami, sadrokartónovými podhľadmi ani zložitými úpravami podlahy, nové rozvody elektriny viedli po stenách.
Moskovská garsónka, respektíve štúdio, ako tomuto priestoru hovoria jeho autori, zaberá plochu asi 40 m2. Architekti Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva sa s malým priestorom a napätým rozpočtom rozhodli vyrovnať originálne. Aby ušetrili náklady a zároveň stihli šibeničný termín, zvolili otvorený základ v industriálnom duchu. Vďaka tomu nestrácali čas sekaním, omietkami, sadrokartónovými podhľadmi ani zložitými úpravami podlahy. Steny zo surových tehál natreli antracitovou farbou, betónový strop hrdo priznali, pôvodnú palubovku zrenovovali a zjednotili pomocou svetlého náteru, nové rozvody elektriny viedli po stenách…
Spací kútik je útulne vklinený medzi vonkajšiu stenu a nábytkovú polpriečku.
Inšpirácia z reštaurácie aj z blšieho trhu
Taktiež vybavenie volili s ohľadom na nadobúdacie náklady. Úložné priestory pritom poňali v súlade s industriálnym štýlom – ako šatníková skriňa v predsieni poslúžili plechové továrenské skrinky, v kuchyni si zasa pomohli otvorenými antikorovými regálmi z profesionálnych prevádzok. Zvyšný nábytok tvoria kúsky z blších trhov a internetových aukcií: napríklad jedálenské stoličky či podnož zo starého šijacieho stoja, ktorá poslúžila ako stolík pod umývadlo.
S čierno-sivým ladením obytného priestoru, ktorého súčasťou je aj spací kút, kontrastuje kúpeľňa s belostným obkladom. Okrem šijacieho stolíka tu úlovky z blšieho trhu zastupuje aj starý rebrík – vešiak na uteráky. Spolu s veľkoformátovou dlažbou zdobenou ornamentmi dodávajú elegantný šmrnc inak jednoducho ladenému priestoru.
Neveľký priestor s industriálnym ladením pôsobí otvorene a vzdušne, napriek tomu však útulne.
S kvádrom a noblesou
Kúpeľňa s pomerne veľkorysým sprchovacím kútom je umiestnená vo vstavanom module obloženom drevenými doskami. Z vonkajšej strany je jej súčasťou aj nika, ktorá poskytla útočisko kuchynskému zázemiu. Architekti do nej „upratali“ objemné spotrebiče – chladničku, umývačku a práčku – aj tie drobnejšie – kávovar, mixér a podobne. Pritom tu ešte ostalo miesto aj na ďalšie úložné priestory, ku ktorých organizovanosti prispieva využitie prútených košov.
Aby zjemnili surové ladenie industriálneho interiéru, vypomohli si niekoľkými rafinovanými doplnkami. Centrálnej obytnej časti dodáva francúzsky šarm krištáľový luster, obývačkovému kútiku s kresielkami a televízorom zase romantiku starý zodratý koberec.
Kúpeľňa nie je veľká, vďaka svetlej farebnosti a striedmemu vybaveniu však pôsobí väčším dojmom. Nájomníci si tu dokonca budú môcť užiť pohodlnú očistu v pomerne veľkorysom sprchovacom kúte, ktorý od zvyšku miestnosti oddeľuje len jednoduchý záves.
INT2architecture
Mladý multidisciplinárny tím architektov, dizajnérov, umelcov a fotografov − so základňou v Petrohrade a v Moskve − založilo duo mladých architektov Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva. Názov INT2 má odrážať dve pre túto profesiu dôležité vlastnosti, a to intelekt a intuíciu.
TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO INT2ARCHITECTURE
ZDROJ časopis Môj dom 6/2016