Zdroj: Polina Poludkina

Myslíte, že na 33 metroch štvorcových sa bývať nedá? Tento byt vás presvedčí o opaku!

01. 10. 2021
Zdieľať

Byt s plochou 33 metrov štvorcových je podľa mnohých prakticky neobývateľný. Ruskí architekti však ukázali, že sa do tohto priestoru môže zmestiť všetko potrebné pre pohodlné bývanie a pritom stále pôsobí vzdušne a štýlovo. Projekt nazvali byt s polovičným oblúkom, pretože práve poloblúk je dôležitým geometrickým prvkom, ktorý charakterizuje celý priestor.

Hlavnou úlohou architektov bolo vytvoriť funkčné zónovanie priestoru, vhodné pre pomerne malý a úzky byt. Bolo potrebné umiestniť sem všetky základné funkcie: kuchyňu, obývaciu izbu a spací priestor, hygienické zázemie.

Prečítajte si tiež
Ideálne štartovacie bývanie v hlavnom meste? Malý byt s vlastným dvorom

Biela a betónová časť

„Tento malý priestor sme navrhli architektonicky rozdeliť na dva veľké zväzky. Biely zahŕňa vstupnú zónu, kuchyňu a priestor na lôžko. Druhý zväzok je betónový, a preto pôsobí výraznejšie. Hlavným výrazovým prvkom bytu je polovičný oblúk, ktorý dáva priestoru dynamiku a pohyb. Poloblúk je súčasťou veľkého bieleho objemu. Ten pôsobí osviežujúco a vzdušne, druhá betónová časť je o niečo aktívnejšia,“ vysvetľujú tvorcovia zaujímavého projektu.

Úzka kuchyňa s oblúkom a výhľadom na veľké okno

Obývačke dominuje veľké členité okno a sivá pohovka s bielym kovovým okrúhlym stolčekom. Zdroj: Polina Poludkina

Obývačke dominuje veľké okno a pohovka

Biely priestor kontrastuje s betónovým aj lesklým prevedením. Výborne odráža svetlo a neveľkú plochu opticky zväčšuje. Matná betónová obývačka pôsobí čisto a minimalisticky. Dominuje jej veľké členité okno a sivá pohovka s bielym kovovým okrúhlym stolčekom.

Stolík s barovými stoličkami pred oblúkom do chodby

Biely priestor kontrastuje s betónovým aj lesklým prevedením. Zdroj: Polina Poludkina

Stolovanie vyriešil barový stolík s vysokými stoličkami, umiestnený popri pohovke – medzi obývačkovou časťou a kuchynskou linkou. Za povšimnutie stoja priznané rozvody. Z opačnej strany kuchynskej linky sa nachádza priestor na spanie so zaujímavo riešeným osvetlením.

Prečítajte si tiež
Panelákový byt pri Štrkovci zbavili nezmyselnej dispozície. Prekvapil aj kontrast jemnosti a surových materiálov

Terrazzo, parkety a umelecké diela

Vo vstupnej zóne, ktorá okrem úložných priestorov zahŕňa aj kúpeľňu a kuchynskú linku – biela časť bytu – je podlaha z terazzových dlaždíc. Pracovná doska inak bielej linky je z dreva. Pri vchode sa nachádza zrkadlo a veľa úložného priestoru.

Sivý gauč so stolíkom a sochou v popredí

Matná betónová obývačka pôsobí čisto a minimalisticky. Zdroj: Polina Poludkina

V hlavnej miestnosti sú na dlážke parkety siahajúce až po spací kút. Kvôli obmedzenému rozpočtu je nábytok kupovaný (IKEA a Leroi Merlin). Jedinou výnimkou sú postele vyrobené na mieru. Interiér esteticky dotvárajú abstraktné obrazy Dmitrija Raspopova a sochy Anastasie Prahovej.

Prečítajte si tiež
Ideálne riešenie do malých bytov? Multifunkčná kocka v priestore

Byt s polovičným oblúkom

architektonický ateliér: SHKAF interior architects

lokalita: Moskva

plocha: 33 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Polina Poludkina

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: betón byty garsónka industriálny štýl malý byt minimalizmus úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia